Безос може залишитися без «крил астронавта»: влада США посилила критерії отримання цього статусу
Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) 20 липня ухвалило нові правила визначення статусу астронавта, за якими видають значки «крил астронавта». Відомство з 2004 року нагороджує ними учасників комерційних космічних місій.
Про це заявили у FAA, цитує BBC.
Згідно з новими правилами, претенденти на звання астронавта повинні пролетіти на висоті 50 миль (80 кілометрів) у складі льотного екіпажу і зробити внесок у впровадження безпеки космічного польоту. Що саме ховається під останнім формулюванням, визначатимуть чиновники FAA.
Це перші зміни з часів започаткування «крил астронавта» у 2004 році — тобто за останні 17 років. Зміни запровадили саме в день польоту засновника Amazon Джеффа Безоса.

У своїй заяві управління цивільної авіації зазначило, що вимоги для отримання «крил» змінили, аби нагорода якомога більше відповідала своєму призначеннню. Мовляв, цей статус впроваджували задля захисту громадської безпеки під час комерційних польотів у космос.
Як пише видання, в Безоса та трьох інших членів екіпажу, які літали на космічному кораблі Blue Origin, мало шансів отримати бажаний титул. Напередодні запуску генеральний директор Blue Origin Боб Сміт сказав, що «членам екіпажу насправді нема чого робити», тобто вони летіли в повністю автоматичному режимі.
Разом із цим британський мільярдер Річард Бренсон має більше шансів отримати статус астронавта і цей значок — він активно брав участь у випробувальних польотах свого ракетоплана Unity.
Більше про «крила астронавта»
Звання астронавтів у США присуджують три державні структури: збройні сили, NASA і FAA. Перші дві видають «крила» виключно своїм службовцям або співробітникам. А ось Федеральне управління цивільної авіації США почало присуджувати «крила комерційного астронавта» у 2004 році, коли корабель SpaceShipOne компанії Virgin Galactic став першим приватним космічним кораблем, який сягнув космосу.
Перші почесні значки «крил астронавта» FAA видало Алану Шепарду-молодшому і Вірджілу Гріссу на початку 1960-х років за участь в програмі Mercury Seven.
Як відбувся політ Безоса?
Корабель New Shepard, названий на честь першого американського астронавта Алана Шепарда, близько 16:15 за Києвом 20 липня злетів із космодрому Launch Site One, що за 40 кілометрів від селища Ван-Горн американського штату Техас.
Набравши приблизно 40 кілометрів висоти, від New Shepard відділилася герметична капсула з чотирма людьми на борту: 57-річним Джефом Безосом, його 53-річним братом — інвестбанкіром Марком Безосом, — 82-річною льотчицею-інструкторкою Воллі Фанк і 18-річним студентом Олівером Даменом.
Капсула піднялася на висоту понад 100 кілометрів, перетнувши так звану лінію Кармана — умовну межу, з якої, як вважається, починається космос. Там капсула зависла на кілька хвилин, протягом яких екіпаж New Shepard міг роздивитися космос і Землю. Після цього капсула випустила три парашути, які забезпечили її м’яку посадку.
Тож Воллі Фанк стала найстаршою в історії астронавткою, Олівер Дамен — наймолодшим, а Джеф Безос — найбагатшою людиною, що побувала в космосі. Замість Дамена на New Shepard мав летіти анонімний покупець квитка, який придбав його на аукціоні за 28 мільйонів доларів, але він не зміг цього зробити через «неузгодженість графіків» — тому вирушить у космос наступним рейсом.
Як відбувався цей політ — дивіться у нашій трансляції.
Політ New Shepard відбувся за дев’ять днів по тому, як у космос вирушив 70-річний британський мільярдер Річард Бренсон. Космоплан VSS Unity його компанії Virgin Galactic, піднявся на висоту понад 80 кілометрів, а потім, по кількох хвилинах «зависання», успішно приземлився на Землі.
Перед польотом Бренсона Blue Origin заявила, що не вважає політ Virgin Galactic космічним: мовляв, для цього необхідно, щоб апарат піднявся на висоту понад 80 кілометрів. Втім, у США нижня космічна межа становить 80 кілометрів, тому Бренсон і ще п’ятеро членів екіпажу VSS Unity тепер офіційно вважаються астронавтами.
Польоти Virgin Galactic та Blue Origin свідчать про посилення зацікавленості в космічному туризмі. Окрім Бренсона й Безоса, активну роль у цій сфері грає мільярдер Ілон Маск. Його компанія SpaceX до кінця 2021 року має відправити на своєму кораблі Crew Dragon місію Inspiration4 — її оплатив мільярдер Джаред Айзекман.
Сам Маск, до речі, вже оголосив, що збирається вирушити в космос на кораблі VSS Unity Бренсона. А Virgin Galactic розігруватиме два квитки на один зі своїх наступних польотів — ці щасливці зможуть зекономити 250 тисяч гривень, які вже заплатили близько 600 людей, зокрема Джастін Бібер і Леонардо ДіКапріо.
Більше про космічний туризм читайте в матеріалі Олени Куренкової: All inclusive на орбіті: як стати космічним туристом, що треба вміти та скільки це коштуватиме.
- Поділитися: