Суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».

Про це повідомляє «Белта» та NEXTA live.

Заяву до суду щодо NEXTA_live подало Головне управління з боротьби з організованою злочинністю і корупцією Міністерства внутрішніх справ Білорусі. Зазначається, що причиною стали відео, які опублікували на каналі в період з 9 по 11 серпня, на яких нібито закликали до масових заворушень.

Засновники каналу заявили, що будуть працювати у межах білоруського законодавства та вже зараз міркують про ребрендинг. Наразі Telegram-канал вже змінив назву на «НЕХТА_live».

Однак правоохоронці зазначили, що спроби перейменування марні, а ребрендинг та зміна логотипу не стануть підставою для виключення каналу зі списку екстремістських матеріалів. До того ж покарання можуть отримати і ті, хто будуть робити репости з Telegram-каналу, чи в будь-який інший спосіб будуть «розміщувати, поширювати та зберігати інформаційні продукти цього ресурсу».

Що це за канал?

NEXTA_Live став найпопулярнішим Telegram-каналом у Білорусі й за її межами (зараз налічує майже 2 млн підписників) на тлі висвітлення протестних акцій, які почалися після президентських виборів. Періодично в каналі з'являються пости із закликами до протестувальників, він фактично координує їхні дії.

Засновник каналу Степан Путило живе у Варшаві. До створення Telegram-каналу NEXTA Live він працював над NEXTA на YouTube. Першим відео була пісня «Выбора нет» (кавер на хіт гурту «Сплин»), присвячена президентським виборам у Білорусі 2015 року. 

Діяльність Путило привернула увагу білоруських правоохоронців ще у 2018 році. Проти блогера намагалися порушити кримінальну справу через образу президента — одне з його відео називалося «‎Лукашерлок». Проте далі справа не пішла. 

У 2019-му автори каналу опублікували документальний фільм «Лукашенко. Кримінальні матеріали». Білоруська влада також визнала його екстремістським. У серпні 2020-го Степана Путило оголосили в розшук у Білорусі та в Росії.

Що відбувається в Білорусі?

Уже третій місяць в країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів та вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі. 

Попри масові мітинги та акції по всій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та фактично зайняв пост президента. Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.

Поділитись: