Половина українців вважає, що людина повинна мати право на вільний продаж своєї землі. Серед власників земельних ділянок таке право підтримують 56% громадян.

Такі дані наводить фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за підсумками проведеного опитування.

Не підтримують права на продаж землі 28% українців (та 33% власників землі). Ще 21% українців не мають власної думки з цього приводу.

Водночас лише 8% українців вважають, що земля повинна бути у вільному продажі без будь-яких обмежень. Категорично проти продажу землі виступає третина громадян України.

У фонді зазначають, що серед власників земельних паїв переважна більшість — 51% опитаних — здають таку землю в оренду (40% здають в оренду офіційно, а 11% — неофіційно, не оформивши відповідних документів). З комерційною метою (для ведення фермерського господарства) свої земельні паї використовують лише 10% власників, в той час як 38% власників земельних паїв використовують їх для вирощування продуктів для власного використання (тобто, не на продаж).

«У разі зняття мораторію 48% власників землі відповіли, що вони ніяких дій не робитимуть, лише 7% збираються продати землю або частину землі, а 4% – навпаки, докупити ще землі», — йдеться в опитуванні. Там зазначають, що 26% власників паїв не визначилися, що робитимуть після скасування мораторію на землю.

Опитування провели з 13 по 20 червня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Автономної Республіки Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Нагадаємо, що наразі уряд розробляє план скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі в Україні. Запровадити ринок землі та ухвалити відповідний законопроєкт уряду та парламенту доручив президент Володимир Зеленський. Закон про ринок землі має бути готовим та ухваленим до 1 грудня 2019 року.

В уряді заявили, що після відкриття ринку землі в Україні створять спеціальний інструмент, який дозволить малим фермерам брати кредити на купівлі землі за зниженими ставками.

Мінфін вже працює над здешевленням кредитів на купівлю землі для малих фермерів.

Поділитись: