Світ

Чи заблокують у Росії Facebook і що потрібно знати про битву за Рунет — розмова з дослідником інтернету

2 липня, 2018 13:37
Світ/Чи заблокують у Росії Facebook і що потрібно знати про битву за Рунет — розмова з дослідником інтернету
Зберегти
Вигляд
Російська агенція інтернет-цензури Роскомнагляд проголосила, що здобуде перемогу над месенджером Telegram за тиждень — чи то приурочивши до інавгурації Володимира Путіна, чи то до Дня перемоги 9 травня.

Від 16 квітня російська держава намагається заблокувати популярний сервіс — той не надав на вимогу ФСБ доступи до ключів шифрування повідомлень. Власник месенджера Telegram і засновник соцмережі «ВКонтакте» Павло Дуров докладає максимальних зусиль, щоб обійти блокування.

Через дії Роскомнагляду час від часу порушується робота інших сервісів — блокуються ІР-адреси Yandex, Liveinternet, Facebook і Twitter, а іноді виходять з ладу банківські сервіси й платіжні системи та, наприклад, онлайн-продаж квитків.

Водночас діяльність Роскомнагляду впливає не лише на росіян — у країнах Європи, включно з Україною, з ночі 29 квітня, не працював або працював зі збоями месенджер Telegram.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Telegram тримає удар: як месенджер протистоїть Роскомнагляду

Співавтор книжки «Битва за Рунет» Андрій Солдатов — незалежний російський журналіст, який досліджує російські спецслужби й нові технології, пояснив Громадському, як конфлікт Роскомнагляду і Telеgram впливає на російське суспільство й політику, наскільки спроможним виявилися російські спецслужби, як поводяться в цій ситуації великі західні технологічні компанії, а також що варто знати про Павла Дурова.

Незалежний російський журналіст, співавтор книжки «Битва за Рунет» Андрій Солдатов Фото: Публицистическая премия «ЛибМиссия»

Що блокують замість Telеgram і хто наступний?

Ми спостерігаємо за справді монументальною битвою. Кільки днів тому випадково заблокували «Яндекс», «Вконтакте» та «Однокласники». Багато проблем зазнають банки й компанії, що надають онлайн-сервіси, які не мають жодного стосунку до Telegram або до політики. Так відбувається тому, що Telegram змінює IP-адреси, зі свого боку Роскомнагляд намагається блокувати абсолютно всі, які використовує сервіс.

Керівник Роскомнагляду Олександр Жаров уже натякав в інтерв'ю, що наступною ціллю може стати Facebook 

Тут є гарна і погана новина: з одного боку Дуров зміг зробити цю історію більшою, ніж просто історія про Telegram. Сьогодні багато людей у Росії дізналися про це, бо самі відчули проблеми з доступом до сервісів, якими звикли користуватися.

З другого боку Роскомнагляд, улаштувавши таке масштабне побоїще, не виглядає таким примітивним, як ми вважали. Якщо він зможе витримати тиск зі сторони бізнесу протягом ще тижня або двох, це дозволить після Telegram взятися за інші платформи.

Роскомнагляд тепер перебуває в такий важкій з точки зору піару ситуації, що політичні ризики для нього мінімальні. Отож, можна взятися навіть за інші соцмережі. Керівник Роскомнагляду Олександр Жаров уже натякав в інтерв'ю, що наступною ціллю може стати Facebook.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Конгрес проти Facebook: що розповів Цукерберг американським законодавцям

Активісти молодіжного руху «Весна» беруть участь у флешмобі проти блокування месенджера Telegram біля будівлі Роскомнагляду в Санкт-Петербурзі, Росія, 13 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Чи збурює заборона російське суспільство?

Насправді, попри великий шум у ЗМІ, складається враження, що навіть спільнота людей, які активно користуються інтернетом, розділилися на два табори. В одному люди дуже розлючені — страждають їхні бізнеси, і таких чимало.

Роскомнагляд видає радісні заяви, що, хоч і є проблеми з Amazon, Google з ними співпрацює 

Водночас другий табір уже встиг забути про Telegram, відколи той став менш доступним. За останніми даними, близько 76% користувачів Telegram-каналів пішли й припинили їх читати. А отже, неполітична частина аудиторії не стала боротися за доступ. Стратегія залучення інших глобальних платформ, до якої вдався Павло Дуров, призвела до того, що багато середніх і маленьких бізнесів розлютилися не тільки на Роскомнадзор, а й на сам Telegram. Вони вважають, що стали таким собі «побічним втратами». Отже, не можна сказати, що все російське суспільство сьогодні підтримує Telegram.

Чи ведуть технологічні гіганти, як Facebook та Google, перемовини з російською владою?

Ця розмова дійсно відбувається, отож, у Роскомнагляда є гарний привід, щоб вести ці перемовини, позаяк Росія вимагає від глобальних платформ співпрацювати в блокуванні Telegram. На жаль, наразі ми маємо інформацію тільки від самого Роскомнагляду. Поки глобальні платформи мовчать, Роскомнагляд видає радісні заяви, що, хоч і є проблеми з Amazon, Google з ними співпрацює. Що це означає? Чи це правда? Перевірити не можна — Google ніяк це не коментує. Ситуація складна, але, очевидно, для глобальних платформ це велика проблема.

Так чи йнак, іще місяць такого «хайпу», який є сьогодні в російському інтернеті, й політичні ризики від блокування того ж Twitter або Google стануть ще меншими.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як розпізнати бота у Twitter — інтерв'ю з експертом

У Роскомнагляді стверджують, що Google продовжує співпрацю з ними, не зважаючи на проблеми блокування. Google, зі свого боку, ніяк це не коментує (на фото — реєстраційний пункт компанії Google на конференції розробників, Сан-Франциско, штат Каліфорнія, США, 15 травня 2013 року) Фото: EPA/JOHN G. MABANGLO

Що треба знати про творця Telegram Павла Дурова

Павло Дуров — вкрай цікавий персонаж, він має довгу історію стосунків з російськими спецслужбами. У минулому він неодноразово доводив, що не надто схильний до співпраці з ФСБ. Коли були протести в Москві, він відмовився закрити протестні групи «Вконтакте», а коли почалася Революція Гідності й ФСБ вимагало надати дані активістів Майдану, він теж не погодився. А коли за це його вигнали з «Вконтакте», він запустив Telegram.

Виникає відчуття, що Дуров не до кінця розуміє, які ставки в цій грі, адже вони значно вищі, ніж заборона його месенджера 

Усе ж він доволі суперечлива постать. Та ще й намагається представити власну битву з Роскомнаглядом великою політичною історією.

З другого боку, виникає відчуття, що Дуров не до кінця розуміє, які ставки в цій грі, адже вони значно вищі, ніж заборона його месенджера. Приміром, тиждень тому він зробив гучну заяву, що російські спецслужби підривають національну безпеку РФ й атакують сервіс, що загалом нейтрально ставиться до російської влади, примушуючи користувачів переходити на месенджери, підконтрольні американському уряду, як-от WhatsApp.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 причин, чому соцмережі стають небезпечними

Засновник «Вконтакте» та Telegram Павло Дуров під час технологічній конференції TechCrunch Disrupt, Берлін, Німеччина,  28 жовтня 2013 року Фото: TechCrunch Disrupt Europe: Berlin 2013

Звичайно, така термінологія — сервіси, підконтрольні американській владі, — це кремлівське розуміння інформаційної безпеки й узагалі того, як працює інтернет. Нагадаю, Путін казав, що інтернет придумали в ЦРУ. І рятувати сервіс, нападаючи на інші, не зовсім доречно.

Менше з тим, нині ця боротьба виконує роль такого дзвоника, що розбудив багато російських користувачів, й вони нарешті зрозуміли, що протягом останніх п'яти років у Росії відбувається цензурування інтернету.

Пов`язані новини