Після заяви чинного президента Білорусі Олександра Лукашенка про перемогу на виборах в країні спалахнули протести. Головна конкурентка Лукашенка — опозиційна Світлана Тіхановська — наполягає на альтернативних результатах, де перемогу отримала вона.

Першими Лукашенка привітали з перемогою глава Китаю Сі Цзіньпін та президент Росії Володимир Путін. Президент України Володимир Зеленський написав великий статус у Facebook про «непрості часи» у Білорусі й закликав протестувальників до діалогу. Розбираємо, як на все це відреагували західні лідери.

У зв'язку з ескалацією ситуації, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький попросив лідерів країн Євросоюзу зібрати термінові збори Європейської ради для обговорення.

Президентка Естонії Керсті Кальюлайд закликала владу Білорусі не використовувати сили проти мирних протестуючих, «поважати свободу слова та права людини, тому що це те, що ми робимо в Європі»

Поки реакції на події в Білорусі не було на сторінках президента США Дональда Трампа, президента Франції Еммануеля Макрона, прем'єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона та прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо.

Проігнорували події в Білорусі також деякі країни східної Європи, як от Чехія чи Угорщина. А от в останній навіть медіа здебільшого «забули» висвітлити ситуацію в країні, описавши результати виборів, але проігнорувавши протести, що виникли на фоні них.

Правозахисні організації Amnesty International та Human Rights Watch розкритикували білоруські правоохоронні органи за жорстоке поводження з протестуючими.

«У Білорусі люди наполягали на тому, до чого так багато з нас відносяться як до чогось звичного: демократії, правах людини та слові щодо майбутнього. Що вони отримали — це сфальсифіковані вибори, порушення прав та безжальна брутальність поліції Лукашенка», написала директорка Європейського бюро Human Rights Watch Лотте Лейхт на своїй сторінці Twitter.

Що треба знати про вибори в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували 79,7% виборців.

За попередніми результатами виборів, Лукашенко здобув 80,23%, а в опозиційної кандидатки Світлани Тіхановської — 9,90%. Тіхановська не визнає офіційних результатів виборів президента, тому буде їх оскаржувати, а також заявляє про готовність до довготривалих протестів у країні.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. ЗМІ повідомляли про насилля з боку правоохоронців та щонайменше кілька десятків постраждалих учасників протестів.

Зранку 10 серпня Слідчий комітет повідомив про відкриття кримінальних справ через масові протести. Там кажуть, що протестувальники вчиняли насильство до правоохоронців, проте про дії самих правоохоронців не згадують. Також офіційно не повідомили про кількість затриманих і постраждалих протестувальників.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні.

Поділитись: