Бої за Сєвєродонецьк та нові антиросійські санкції: головне за день 2 червня

Дівчина їде на самокаті біля зруйнованих під час боїв будівель в Ірпені, 2 червня 2022 року
Дівчина їде на самокаті біля зруйнованих під час боїв будівель в Ірпені, 2 червня 2022 рокуAP Photo / Natacha Pisarenko

США запровадили нові санкції проти росії, а українські та російські військові продовжують битву за Сєвєродонецьк. Зібрали головні новини за день 2 червня.

Нові санкції

США запровадили новий пакет антиросійських санкцій, що має на меті обмежити приховування грошей і предметів розкоші низкою високопосадовців рф. Зокрема, під обмеження потрапили соратник володимира путіна та зберігач його офшорних активів сергій ролдугін та низка розкішних яхт та літаків, пов'язаних з російською владою або путіним.

Також санкції запровадили проти мільярдера олексія мордашова та офіційної представниці міністерства закордонних справ марії захарової.

У цей же час посли країн Євросоюзу узгодили шостий пакет антиросійських санкцій, який включатиме значне обмеження на імпорт російської нафти та від'єднання «Сбербанку» від SWIFT.

Бої за Сєвєродонецьк

Голова ОВА Сергій Гайдай повідомив, що в ніч проти 2 червня російські-окупаційні війська не мали успіхів у Сєвєродонецьку, натомість українські військові за минулу добу унаслідок контратак посунули ворога із декількох вулиць міста та взяли полонених.

У Генштабі ЗСУ кажуть, що російські окупанти намагаються оточити Збройні сили в Сєвєродонецьку. Менше з тим, наразі потреби у відході українських військ немає.

Справа Медведчука

Державне бюро розслідувань завершило досудове розслідування кримінального провадження за підозрою в держзраді народного депутата Віктора Медведчука. Офіс генпрокурора направив обвинувальний акт до суду. Політику загрожує до 15 років позбавлення волі з можливою конфіскацією майна.

Нові подробиці допомоги «Азовсталі»

Український пілот розповів, як на заблокований завод «Азовсталь» у Маріуполі доставляли ліки та боєприпаси. За його словами, операції були секретні — ними керувало Головне управління розвідки. Часу на розуміння і вивчення всіх нюансів не було навіть в екіпажів, проте ГУР у короткий термін надавало багато розвідданих та іншої необхідної інформації.

Пілот додав, що в когось на підготовку до операції був тиждень, у когось — лічені години. Головна складність полягала в тому, що необхідно було доставити вантаж більш як на сотню кілометрів углиб території, яку контролювали окупанти, і це супроводжувалося щільною протиповітряною обороною росіян.

Безоплатний «Байрактар» для України

Після того, як турецька компанія-виробник «Байрактарів» Baykar дізналася про збір коштів на нього литовцями, вона заявила, що безплатно подарує Литві один свій безпілотник для України.

Міністр національної безпеки Литви Арвідас Анусаускас висловив подяку Туреччині і зазначив, що на зібрані гроші придбають ще необхідні боєприпаси для «Байрактара», а решта грошей піде на підтримку України.

Євроінтеграція України

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що підтримує надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС, але вважає, що надалі процес приєднання має відбуватися на рівних умовах з іншими країнами.

«Ніяких знижок там бути не може. Але зараз разом із Європейським Союзом ми маємо взяти курс на те, щоб не закрити перед ними двері. Ми тут, щоби підтримати», — зазначила міністерка.

Підвищення облікової ставки

Національний банк України ухвалив рішення підвищити облікову ставку із 10% до 25% річних. Голова НБУ Кирило Шевченко пояснив, що на початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Нацбанк зафіксував облікову ставку, оскільки її зміна не мала б достатнього впливу «в умовах значного психологічного шоку, зумовленого війною». Зараз ситуація вимагає зміни підходів. Детальніше про те, що означає підвищення облікової ставки, та чому це важливо, читайте тут.