Прем'єрка Великої Британії Тереза Мей виходить зі своєї офіційної резиденції на Даунінг-стріт у Лондоні, 15 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ANDY RAIN

Депутати парламенту Великої Британії відхилили угоду про вихід країни з ЄC, на якій наполягала прем'єр-міністерка Тереза Мей. Проти її плану проголосували 432 депутати, за — 202. Проти угоди проголосували як опозиція, так і однопартійці Мей з Консервативної партії. Втім, це ще не означає, що Brexit не відбудеться (хоча такий варіант теж можливий). Розповідаємо про можливі наслідки проваленого голосування, і що це означає для Терези Мей.

Передусім, коротко пояснимо, чому голосування провалили. Цією версією угоди були невдоволені всі, каже Громадському європейський кореспондент «Голосу Америки» Богдан Цюпин: «Головна проблема для британців полягає у тому, що це не є чистим розривом з ЄС, як цього сподівалися «брекзитери». Та все ж це розриває взаємини Британії з ЄС, чого не хочуть ті, хто голосував проти виходу з Євросоюзу на референдумі». Але що тоді далі, які варіанти?

Варіант перший: відставка Терези Мей і позачергові вибори

Після програшу в парламенті лідер опозиційної до Мей лейбористської партії Джеремі Корбін закликав висловити її уряду недовіру й проголосувати за відставку прем’єр-міністерки. Відповідні слухання мають відбутися 16 січня. Тереза Мей прийняла виклик. Вона пообіцяла повернутись до депутатів з альтернативним планом наступного тижня. «Палата висловилась, уряд її почує», — заявила Мей. Утім, для цього їй потрібно втриматись на посаді.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дві Ірландії: як питання кордону загрожує зірвати Brexit

Якщо парламент не відправить її у відставку, прем’єрка, скоріш за все, спробує виторгувати у ЄС невеликі зміни в угоді.

Якщо депутати все ж проголосують за недовіру, то Мей подає у відставку, а влада опиняється в руках нового уряду. Це може статися негайно — якщо альтернативний уряд збере достатню підтримку депутатів, або ж протягом 14 днів. Якщо за цей термін парламент не висловив довіру жодному з варіантів, оголошують дострокові вибори. Вони мають відбутися не раніше, ніж через 25 днів. І вже новий уряд буде домовлятися про іншу угоду виходу з ЄС.

Лідер опозиційної лейбористської партії Джеремі Корбін біля свого дому у Лондоні, Велика Британія, 16 січня 2019 року. Корбін закликав висловити недовіру уряду Терези Мей та проголосувати за її відставку
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Варіант другий: нова угода про Brexit

Нові переговори з ЄС можливі як з Терезою Мей, так і без неї. Для початку Британія мусить попросити Євросоюз продовжити «дедлайн» — раніше було закріплено, що Сполучене королівство має покинути ЄС 29 березня 2019 року. Якщо Європейська рада за це проголосує, Британія виторгує для себе ще якийсь час, щоб підготувати нову угоду, яка задовільнятиме парламент. І тоді вся процедура з голосуванням починається спочатку. Утім, ЄС може й відмовити у таких переговорах.

Варіант третій: новий референдум про Brexit

Уряд може вирішити провести новий референдум, на якому люди висловляться щодо угоди про вихід з ЄС. Утім, для його проведення також доведеться змістити «дедлайни» — адже процедура доволі складна.

Та поки що в цієї ідеї немає багато прихильників, пояснює кореспондент Голосу Америки в Лондоні Богдан Цюпин: «Є певна група депутатів, які вважають це виходом із ситуації. Вони кажуть: якщо парламентарі не можуть дійти згоди в цьому питанні, то його треба знову винести на розгляд британського народу. Але в цієї ідеї дуже багато противників. Ні консерватори, ні лейбористи її не підтримують».

На додачу тут є ще один підводний камінь, про який говорять британські медіа.

«Якщо буде проголошено другий референдум, то це виглядатиме так, ніби британські політики намагаються нав’язати своє рішення британцям. Мовляв, перші результати, де люди проголосували за вихід з ЄС, є недостатніми і не зобов’язують ні до чого парламент», — каже Богдан Цюпин.

Прихильники та противники виходу Британії з ЄС разом біля будівлі британського парламенту в день голосування щодо проекту угоди прем'єрки Терези Мей про Brexit, Лондон, Велика Британія, 15 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ANDY RAIN

Варіант четвертий: вихід з ЄС без жодної угоди

Якщо не вдасться ні до чого домовитися, Британія може залишити Євросоюз без жодних угод. Але це був би катастрофічний сценарій — його не хочуть ні консерватори, ні лейбористи, тож це крайні заходи.

Адже формально Лондону доведеться будувати взаємини з ЄС з нуля, заново укладати всі угоди, які їх регулюють. Передусім ідеться про економічну й торговельну співпрацю, а також про визначення кордону на межі з Ірландією. За словами Богдана Цюпина, «Британія за таких обставин опинилася б у гіршому становищі, ніж Україна. Бо Україна має угоду про асоціацію та вільну торгівлю з ЄС, на основі якої вона співпрацює з ЄС, а Британії довелося би починати все спочатку».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Brexit ― це автобус, у якого відпали колеса»: що кажуть британці про вихід з ЄС

Варіант п’ятий: Британія залишається в ЄС

Такий варіант, хоч поки й видається найменш імовірним з усіх, також можливий. Після проваленого голосування в Лондоні, голова Європейської ради Дональд Туск натякнув, що Британії, можливо, варто залишитися в ЄС. У своєму Twitter він написав:

«Якщо угода неможлива, і ніхто не хоче виходити без угоди, то хто, врешті-решт, матиме сміливість сказати, яким є єдине позитивне рішення?»

Своєю чергою, президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер закликав Британію визначитись якомога скоріше. «Ризик невпорядкованого виходу Сполученого Королівства зріс після цього голосування. Я закликаю Велику Британію якомога швидше роз'яснити свої наміри. Час майже сплив».

Врешті-решт, Британія може відмовитись від Brexit і залишитися у Євросоюзі. Втім, таке рішення непопулярне — його не підтримує більшість депутатів, і воно б означало нехтування волею британців. Та навіть якщо кінцеве рішення було б саме таким, це також справа не одного дня. Перед цим мав би відбутися або другий референдум, або відставка уряду й перевибори.

Так чи інакше, хто б не опинився при владі у Британії зараз, його чекає дуже складний період врегулювання усіх проблем.

Поділитись: