Прем'єрка Великої Британії Тереза Мей виходить зі своєї офіційної резиденції на Даунінг-стріт у Лондоні, 15 січня 2019 року. Британський парламент, в засіданні якого візьме участь Мей, голосує щодо проекту угоди про вихід Британії з ЄС
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Депутати парламенту Великої Британії відхилили угоду про вихід країни з Європейського Союзу, на якій наполягала прем'єр-міністерка Тереза Мей. Відтак Сполучене Королівство або залишить ЄС без угоди, або відтермінує Brexit, або домовлятиметься про нову угоду чи нові умови виходу.

Проти плану Мей проголосували 432 депутати британського парламенту, за — 202. Проти угоди проголосували як опозиція, так і однопартійці Мей з Консервативної партії — таких виявилося 118.

Лідер лейбористської опозиції Джеремі Корбін заявив, що це найбільша поразка уряду в парламенті з 1920-х років.

Прихильники «жорсткого Brexit» вважають, що у запропонованому прем'єркою варіанті угоди за Євросоюзом зберігається занадто багато впливу, Натомість прихильники інших варіантів виходу з Євросоюзу виступають за проведення нового референдуму. Таку позицію поділяє і Шотландська національна партія, яка, крім того, вимагає зберегти єдиний ринок та митний простір з ЄС.

Лідер лейбористів Корбін під час дебатів у британському парламенті 15 січня заявив, що опозиція виступає за проведення нових виборів, аби умови виходу з ЄС узгоджував інший уряд. З ініціативи лейбористів, завтра, 16 січня, депутати британського парламенту голосуватимуть за висловлення недовіри уряду Мей. Якщо чинному уряду висловлять недовіру, то протягом 14 днів повинен бути сформований новий кабінет міністрів. Якщо ж сформувати уряд упродовж двох тижнів не вдасться, то будуть призначені нові вибори.

Після голосування Мей заявила, що хоче бути впевненою в довірі з боку парламенту, перш ніж робити нові кроки. Прем'єрка заявила, що, якщо парламент висловить довіру її уряду, останній проведе консультації з депутатами, щоб з'ясувати, які зміни необхідні, аби угоду підтримали парламентарі й потім представить ці пропозиції ЄС.

Зі свого боку голова Європейської ради Дональд Туск заявив, що в ЄС готуватимуться до всіх можливих сценаріїв, серед яких і вихід без угоди, який, як вважають європейські чиновники, став найімовірнішим варіантом після провального голосування.

Британія повинна остаточно вийти з Євросоюзу 29 березня 2019 року, однак тепер невідомо як саме це станеться і чи станеться взагалі. Одним із можливих варіантів є отримання Британією відстрочки від ЄС для вироблення нової угоди або проведення нового референдуму.

Раніше міністр з питань Brexit заявляв, що уряд Британії не має наміру відтерміновувати вихід з ЄС.

Нагадаємо, голосування щодо умов Brexit у британському парламенті повинне було відбутися 11 грудня, однак Мей сказала, що голосування відкладається. Вона вирішила відкласти остаточне голосування, адже серед депутатів не було достатньої підтримки положень угоди про вихід з ЄС.

Головним каменем спотикання тоді стало питання про те, як виглядатиме єдиний сухопутний кордон Великої Британії з ЄС, між Північною Ірландією та республікою Ірландія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дві Ірландії: як питання кордону загрожує зірвати Brexit

У своєму виступі у парламенті Тереза Мей заявила, що вестиме перемовини з ЄС щодо змін до угоди. У Брюсселі наполягають: нинішній варіант угоди ― єдиний можливий. 

Раніше Європейський суд вирішив, що Британія зможе розірвати угоду з ЄС про Brexit в односторонньому порядку. і вона не потребуватиме згоди 27-х країн.

25 листопада країни ЄС ухвалили угоду з Британією про Brexit. Напередодні саміту прем’єрка Британії написала лист до народу, в якому закликала підтримати Brexit.

29 березня 2017 року Велика Британія офіційно повідомила Європейський союз про свій намір покинути ЄС, запустивши процедуру Brexit. На переговорах Британії та ЄС вирішили продовжити перехідний період Brexit до 2020 року.

Повідомлялось, що остаточна вартість Brexit для Британії може сягнути 55 мільярдів євро. Цю суму країна виплачуватиме ЄС до 2064 року.

23 червня 2016 року у Британії відбувся референдум, який показав, що 52% британців воліють покинути Євросоюз. 

Поділитись: