«Це норма»: Лукашенко гарантує безпеку польотів над Білоруссю, але й не виключає у майбутньому примусові посадки літаків

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що безпека польотів над Білоруссю забезпечувалася завжди: і до випадку з примусовою посадкою літака Ryanair 23 травня, і після нього.

Про це він заявив в інтерв'ю CNN, цитує білоруське державне агентство «Белта».

«Якщо ви (звернувся до журналіста — ред.) боїтеся літати над нашою територією, можу вам особисто, і вашій компанії, і вашій країні, і будь-який інший гарантувати повну безпеку прольоту над Білоруссю. Так, як це було завжди», — запевнив Лукашенко.

Водночас зауважив, що якщо він особисто й правоохоронні органи будуть бачити загрозу білоруській державі, то «посадимо тут будь-який літак — будь-то Великої Британії, будь-то США».

«Він (літак — ред.) негайно буде посаджений в Білорусі, якщо ми будемо відчувати загрозу. Точно так і ви зробите. Це норма. Тому я тут не виняток», — заявив самопроголошений президент.

Тим, хто не хоче літати над Білоруссю, Лукашенко порадив обрати варіант польоту через Північний чи Південний полюс.

«Це ваше право. Я вас змусити не можу… Нема вас тут — літають інші. Нічого, обійдемося», — прокоментував він рішення окремих авіакомпаній припинити польоти над Білоруссю.

На думку Олександра Лукашенка, таке рішення авіакомпаній були не самостійними, а ухвалювалося «за чиєюсь вказівкою». Він пояснив це однотипними — «під копірку» — заявами представників США та країн Європи як реакції на посадку літака Ryanair.

Примусова посадка літака

23 травня в Мінську затримали білоруського опозиціонера та співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту.

Літак Ryanair у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу. Її заарештували на два місяці за звинуваченнями в кримінальних правопорушеннях.

24 травня директор департаменту з авіації Міністерства транспорту й комунікацій Білорусі Артем Сікорський переконував, що про «мінування» літака Ryanair нібито повідомив рух ХАМАС, який базується в Секторі Гази й воює з Ізраїлем. А 26 травня Лукашенко заявив, що повідомлення про «мінування» Ryanair із Протасевичем на борту надійшло саме зі Швейцарії. Країна це спростувала.

Вимушену посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й УкраїнаКраїни ЄС і Велика Британія вирішили закрити своє небо для білоруських літаків, а ще запровадили санкції проти білоруського режиму. Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 26 травня.