Це сигнал для суспільства: експертка розповіла, що означає голосування суддів проти звільнення Львова з Верховного Суду
Голова Касаційного господарського суду (КГС) у складі Верховного Суду Богдан Львов автоматично втрачає повноваження судді після того, як у нього підтвердили російське громадянство. А нездатність суддів КГС підтримати звільнення Львова — це сигнал для суспільства, що суддів потрібно перевірити.
Про це нам у коментарі розповіла експертка Центру протидії корупції Галина Чижик.
3 жовтня на зборах за звільнення Львова проголосував 21 суддя, а для ухвалення рішення необхідно 22 голоси. Проти звільнення були 18 суддів. За словами експертки, фактично це рішення нічого не означає, оскільки перед голосуванням Верховний Суд заявив, що отримав від СБУ підтвердження наявності у Львова російського громадянства та паспорта.
«За Конституцією і законом України "Про судоустрій і статус суддів" Богдан Львов не є суддею, його повноваження припинилися автоматично, і не потрібно його якось звільняти. Його повноваження припинилися, тому що він є громадянином іншої держави, що офіційно підтвердила СБУ», — пояснює Чижик.
Вона уточнює, що звільняє суддів Вища рада правосуддя, однак ситуація зі Львовом інша, тому звільняти його не потрібно. Тепер голова Верховного Суду Всеволод Князєв має видати і підписати наказ про відрахування Львова зі штату суддів.
Навіщо ж було голосування? Його ініціювала частина суддів ще до того, як Верховний Суд отримав підтвердження від СБУ. Це стало «реакцією притомних суддів» на розслідування журналістів про наявність у судді російського громадянства.
«Тобто частина суддів Касаційного господарського суду вирішили зробити те, що у їхніх силах — звільнити Богдана Львова з посади голови суду. Як бачимо, це їм не вдалося», — розповідає експертка.
За її словами, голосів забракло, бо більшість суддів із різних причин на боці Богдана Львова: хтось його боїться, хтось підтримує, хтось має взаємовигідні стосунки.
«Факт залишається фактом — судді виступили на підтримку Богдана Львова. І для нас як для суспільства це дуже потужний сигнал про те, що нам потрібно після перемоги над росією перевірити суддів Верховного Суду і фактично очистити його від тих, хто толерує наявність російських громадян у Верховному Суді», — наголошує Галина Чиж.
Що передувало?
Журналісти-розслідувачі проєкту «Схеми» у вересні заявили, що Богдан Львов, очільник Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, має громадянство росії з 1999 року. Сам суддя це заперечував.
За справу взялися правоохоронці, на час розслідування Львова позбавили доступу до державної таємниці.
За даними «Схем», у заяві на отримання громадянства підставою для видачі вказано його посвідчення військовослужбовця, яке Богдан Львов отримав після випуску з Червонопрапорного військового інституту Міністерства оборони СРСР, який він закінчив із відзнакою в 1989 році.
Крім того, журналісти виявили, що у власності дружини Львова та його тещі є квартира в Москві: її приблизна ринкова вартість — 11 мільйонів гривень. У жодній зі своїх майнових декларацій він не вказував, що на дружину зареєстрована нерухомість у Москві. Тож НАБУ розпочало розслідування.
- Поділитися: