Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука у студії Громадського, Київ, 17 серпня 2018 року
Фото:

Громадське

Видача паспортів РФ мешканцям Донбасу — очікуване рішення, але випробуванням для нового президента України стане не це, вважає Георгій Тука, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Детальніше — в його інтерв’ю Громадському. Далі — головні тези розмови.

Очікуване рішення

«Щонайменше 4-5 місяців ми отримували інформацію від спецслужб про те, що спочатку ця ідея почала обговорюватися, потім почали готуватися до її реалізації. А от паспортизація армійських корпусів – першого та другого, триває вже мабуть місяця півтора. Їхні так звані службовці «ДНР» та «ЛНР» першочергово отримали право стати громадянами «великої» Росії. Паспорти їм видають не в Донецьку, Луганську, а в Ростові. Таким чином Росія намагається зберегти назовні обличчя цивілізованої держави. Та не вскочити в халепу, як угорський консул в Закарпатті».

Випробування для нового президента?

«Я не поділяю ту думку, що це випробувальний термін для нового президента. Більш небезпечним тестом для нього є енергетичне ембарго, яке вводиться Росією. Фактично, ним президента кидають в обійми Віктора Медведчука, кума Путіна, який бігає з «геніальним» мирним планом, прямим поставками і «повними холодильниками».

Автономія, якої не відбулось

«Про автономію з можливістю блокування зовнішньополітичних, зовнішньоекономічних рішень України Путін з Лавровим говорять з 2014 року. Це план до якого вони готувалися і який реалізували».

Визнали окупацію?

«Я б не сказав, що вони юридично визнали факт окупації. Вони опосередковано визнали себе стороною конфлікту. До речі, я не можу погодитися що це суперечить Мінським домовленностям, бо в них згадки про такі дії немає, а Росія діє в цьому випадку виключно в рамках свого внутрішнього законодавства».

Чи будуть масові переходи?

«Я знаю від наших спецслужб, що РФ зараз готується до проведення так званого «перепису населення» та до так званої верифікації пенсіонерів. Під час неї будуть настійливо рекомендувати обміняти українські паспорти на паспорти «ЛНР» та «ДНР». Бо зрозуміло, що якщо ти позбавляєшься українського паспорту, то не зможєш отримувати спеціальні виплати з держави Україна, та навіть просто перетинати лінію зіткнення. Людей фактично заблокують в середині цих квазі утворень і єдиним шляхом для них буде Російська Федерація».

Реакція України

«Миттєва та адекватна. Так і треба було робити. Це стовідсотково відповідає інтересам і можливостям держави».

Поділитись: