Президент Росії Володимир Путін дозволив видавати мешканцям окупованого Донбасу паспорти РФ за спрощеною схемою
Фото:

EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

24 квітня президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощений порядок отримання громадянства РФ для мешканців окупованих Росією територій Донецької і Луганської областей. Помічник президента РФ Владислав Сурков назвав це рішення «справедливим та неминучим», а очільники самопроголошених ЛНР і ДНР подякували за нього.

Українська ж сторона це рішення одноголосно засудила. Громадське зібрало реакцію українських політіків на новий указ Володимира Путіна.

Чинний президент України Петро Порошенко у відеозверненні заявив, що цим указом Росія хоче легітимізувати окупацію Донбасу:

«Незаконна видача паспортів РФ за так званим південноосетинським і придністровським сценарієм — це спроба виправдати і легітимізувати військову присутність Росії на окупованій території Донбасу»,сказав Порошенко.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що таке рішення — це продовження агресії з боку Російської Федерації, та закликав мешканців окупованих територій не приймати російські паспорти:

«Рішення РФ щодо видачі паспортів на окупованих українських територіях — це продовження агресії і втручання у наші внутрішні справи. Це новий "паспортний" етап окупації Донбасу», заявив Клімкін.

Голова РНБО Олександр Турчинов вважає, що таке рішення є нічим іншим, як ескалацією агресії проти нашої держави та тиском на керівництво України:

«Видачею російських паспортів мешканцям окупованих територій Донбасу Путін створює правові умови для офіційного застосування збройних сил РФ проти України. Це пов’язано з тим, що російське законодавство дозволяє використовувати збройні сили для захисту громадян РФ поза межами російської території», — заявив Турчинов.

Віце-спікерка парламенту Ірина Геращенко написала у Facebook, що рішення Росії — це грубе порушення Мінських угод:

«Це спроба повзучої легітимізації псевдореспублік з боку Кремля, продовження російського сценарію створення замороженого конфлікту на Донбасі. За українським законом, подвійне громадянство заборонено, й своїм нарочитим, брутальним рішенням Путін демонструє, що він не вважає окуповані території частиною суверенної України», — заявила Ірина Геращенко.

Секретар комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки Іван Вінник зазначив, що видача російських паспортів є юридичним доказом окупації Росією частини Донбасу, та анонсував нові санкції проти Москви:

«Будь-які силові операції Збройних сил України на території, на якій живуть особи з російським громадянством, будуть трактуватися Росією як військова агресія», сказав Іван Вінник у коментарі журналістам.

Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко повідомив, що Україна у зв'язку з указом Володимира Путіна скликає Раду Безпеки ООН.

Віце-прем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила в інтерв'ю Громадському, що на роздачу російських паспортів на Донбасі потрібно реагувати спільно із західними партнерами:

«Путін продовжує будувати серйозний плацдарм для того, щоб Україну руйнувати. Це відбувається далі. Потрібно думати про те, в який спосіб форматувати наш підхід до створення миротворчої місії, проводити консультації з нашими партнерами стосовно того, як тепер, враховуючи цей компонент, який Росія нав’язує, якщо українські громадяни ним скористаються, як тепер реагувати».

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука у коментарі Громадському зазначив, що для його міністерства підписання указу не було новиною, адже ідея у керівництва РФ зародилась майже півроку тому. І додав, що фактично Росія визнала себе стороною конфлікту:

«Я б не сказав, що вони юридично визнали факт окупації. Вони опосередковано визнали себе стороною конфлікту. До речі, я не можу погодитися, що це суперечить Мінським домовленостям, бо в Мінських домовленостях згадки про такі дії немає, а Росія діє в цьому випадку виключно в рамках свого внутрішнього законодавства. Цей указ по своєму духу і дійству суперечить духу і дійству Мінських домовленостей, так, але це політична площина, а не юридична», розповів Георгій Тука.

Відреагували на новину і в команді майбутнього президента України Володимира Зеленського, зазначивши, що Росія підтвердила статус держави-окупанта:

«Указом про видачу російських паспортів громадянам України, які перебувають на тимчасово непідконтрольних нашій державі територіях, Російська Федерація визнала свою відповідальність у якості держави-окупанта. Ці дії є ще одним наочним підтвердженням для світової спільноти справжньої ролі Росії як держави-агресора, яка веде проти України війну. На жаль, цей указ не наближає нас до вирішення основної мети — припинення вогню», — йдеться у заяві.

Поділитись: