Компанія ПАТ Центренерго заробляє мільярди гривень на енергетичному ринку коштом використання виробничих потужностей атомних електростанцій, чим завдає збитків державному Енергоатому і іншим учасникам ринку.

Про це йдеться у матеріалі журналістів програми «Схеми: корупція в деталях» (проєкту «Радіо Свобода» та телеканалу UA:Перший).

Журналісти встановили, що масштабна схема працює таким чином: Центренерго продає за двосторонніми договорами та на «ринку на добу наперед» великий обсяг електроенергії, яку насправді не збирається виробляти. Зокрема, для того, щоб гарантовано знайти покупця на цей об'єм, держкомпанія встановлює ціну, яка іноді нижча собівартості виробництва. Така низька ціна дозволяє Центренерго продати весь заявлений обсяг, «закривши» велику частину попиту.

Через це, пишуть «Схеми», держкомпанія Енергоатом та держпідприємство «Гарантований покупець» не можуть продати на «ринку на добу наперед» увесь обсяг електроенергії, яка, на відміну від Центренерго, буде вироблена у заявленому об’ємі.

У розслідування йдеться, що коли настає час постачання електроенергії, то оператор ринку — державна НЕК Укренерго на підставі оперативних даних бачить ризик великого майбутнього дисбалансу. Але зупинити атомні енергоблоки Енергоатому в оперативному режимі неможливо, на відміну від теплових електростанцій Центренерго. Для того, щоб уникнути розбалансування ринку та запобігти негативним наслідкам, пов’язаним з енергобезпекою, оператор ринку просить Центренерго не виробляти заявлені раніше об'єми електроенергії.

Центренерго, який і створив цей штучний дисбаланс, — погоджується це зробити, але висуває умову, якщо йому продадуть електроенергію зі знижкою (для забезпечення вже укладених контрактів), наголошують журналісти.

Щоб забезпечити виробіток Енергоатому, Укренерго змушене погодитись на такі дії Центренерго та продає їй необхідний обсяг зі знижкою, купуючи цю електроенергію у Енергоатому та «Гарантованого покупця».

Таким чином, підкреслюється у розслідуванні, Центренерго, фактично нічого не роблячи, отримує електроенергію для продажу майже вдвічі дешевше ніж ринкова ціна, а Енергоатом, який витратив кошти на виробництво, вимушено продає свою електроенергію з дисконтом.

Водночас у розслідуванні йдеться, що таке право прописано в правилах енергоринку, затверджених державним регулятором НКРЕКП. До червня закладена в правилах знижка становила майже 50%, з червня її зменшили до 20%.

Масштаби ймовірних оборудок з боку Центренерго, як виявили «Схеми», можуть сягати мільярдів гривень. Згідно з фінансово-господарською діяльністю Центренерго, яку журналісти отримали від джерел у податковій, держкомпанія почала активно заробляти на цій схемі, починаючи з кінця 2019 року. Так, журналісти виявили, що з жовтня 2019-го до кінця лютого 2020 року Центренерго отримало від Укренерго майже 1 ГВт*годин електроенергії для балансування на загальну суму 1,06 мільярда гривень.

«Починаючи з березня, масштаби використання цієї схеми з боку Центренерго суттєво збільшились», — йдеться в журналістському розслідуванні.

Так, загальний обсяг проданої, але не виробленої «Центренерго» електроенергії за період з 1 березня до 15 травня склав 2,1 ГВт*годин. Ці дані «Схеми» отримали від джерел у Кабінеті міністрів.

Про те, що електроенергія була вироблена Центренерго у меншому обсязі, аніж попередньо продана за двосторонніми договорами на ринку, свідчать дані підготовлені ГО Save Dnipro на базі системи SaveEcoBot та німецьким проєктом технічної підтримки уряду України Low Carbon Ukraine, який моніторить та аналізує реформу енергоринку.

В Енергоатомі підтвердили «Схемам», що відколи запрацював новий ринок електроенергії, становище держкомпанії стало поступово погіршуватись: «На сьогодні ані Енергоатом, ані ДП «Гарантований покупець» не можуть продати «на добу наперед» (РДН) весь обсяг виробленої на АЕС електроенергії через перенасиченість».

І додали: «Результат — Енергоатом щоденно завершує торги на РДН з небалансами на рівні від 20% до 40% продукції, виставленої на продаж, а «Гарантованому покупцю» вдається реалізувати продукцію АЕС лише в окремі години доби».

Можливість продавати «повітря» і заробляти на цьому — створила саме держава, зокрема регулятор — НКРЕКП, йдеться у матеріалі.

НКРЕКП у відповідь на запит «Схем» повідомили, що неодноразово вживали заходи для того, щоб державні «Гарантований покупець» та Енергоатом не зазнавали таких фінансових збитків через ситуацію на балансуючому ринку. В регуляторі визнали, що надлишок електроенергії на ринку міг призвести до «маніпуляцій з продажем обсягів електричної енергії деякими учасниками ринку, зокрема, ТЕС/ТЕЦ». Для того, щоб обмежити такі маніпуляції, 3 червня НКРЕКП ухвалила постанову, відповідно до якої продавати електроенергію можна тільки за умови підтвердження фізичної можливості її виробити.

Згідно з аналізом «Схем», відтоді Центренерго продовжило знаходити шляхи для використання цієї схеми, щоправда, купуючи електроенергію зі знижкою у 20%, а не 50%, як раніше.

В Центренерго не відповіли на запитання «Схем». Утримались від коментарів і в Фонді держмайна, який володіє 78% акцій Центренерго.

Нагадаємо, Міненерго оголосило на початку травня, що в енергетичній галузі настала найбільша в сучасній історії України криза. Для виходу з кризи Міненерго розробило оновлений енергобаланс — план, за яким житиме енергетика у 2020 році. Він враховує те, скільки має виробити кожен вид генерації, аби задовольнити зменшений попит на електроенергію. Зокрема виробництво електрики АЕС скоротиться на 11,2%, ТЕС — на 13,45%, водночас обсяги виробництва «проблемної» альтернативної енергії зростуть на 105%.

Скорочення виробництва відносно дешевої атомної енергетики на користь дорогої «зеленої» обурило частину депутатів, а Державне бюро розслідувань навіть почало розслідувати, чи не намагається таким чином уряд умисне довести до банкрутства державний Енергоатом.

Одним із бенефіціарів плану Міненерго називають власника групи енергетичних компаній ДТЕК Ріната Ахметова. Про це більше читайте в матеріалі Ярослава Вінокурова й Павла Калашника: Енергетичний шторм: спокій шахтарів ціною мирного атома.

Поділитись: