Міненерго: криза, яка настала в енергетиці — найбільша в історії України
У Міністерстві енергетики та захисту довкілля України повідомили, що криза, що настала в енергетичній галузі, стала найбільшою у сучасній історії України.
Про це повідомила тимчасова виконувачка обов'язків міністра енергетики Ольга Буславець.
«Ми маємо справу з найбільшою кризою в енергетичній галузі за всю новітню історію української енергетики. У нас повна економічна, фізична та паливна розбалансованість галузі. У ситуації, що склалася, на жаль, немає простих рішень», — повідомила вона.
У відомстві зазначають, що споживання електроенергії в Україні від початку 2020 року було на 9% нижчим, аніж очікувалося. Споживання впало через аномально теплу зиму та скорочення промислового виробництва. Після запровадження карантину ситуація ще більше загострилася.
Водночас в Україні продовжують встановлювати «зелені» електростанції, електрику яких держава зобов'язана викуповувати за підвищеними тарифами. Так, за підрахунками Міненерго, лише за останні 6 місяців таких електростанцій встановили на загальну потужність 2,4 гігавата, а від початку 2019 року потужність «зеленої» енергетики України зросла у 3,7 раза.
Балансувати перепади у споживанні, які виникають протягом доби, держава навпаки не може, бо балансувальних потужностей стало менше. Через безсніжну зиму та суху весну рівень води у річках рекордно впав, а потужність гідроелектростанцій знизилася до найнижчого показника в історії — 4 303 мільйонів кіловат-годин.
Негативно на енергетичну ситуацію вплинув й імпорт електроенергії з Білорусі та Росії. Як наслідок, у державі існує надлишок потужностей з виробництва електроенергії, брак потужностей із балансування енергосистеми, всі електростанції наразі працюють збитково.
Напередодні в енергетичному регуляторі підрахували, що частка «зелених» електростанцій у виробництві енергії в Україні наразі складає 8%, водночас на розрахунки з цими електростанціями витрачають 26% всіх коштів.
Зростання частки «зеленої» енергетики зі збереженням чинної моделі розрахунків за «зеленим» тарифом створює дисбаланси на енергоринку. Держава наразі вже не має достатньо коштів для того, аби у повній мірі розрахуватися за своїми зобов'язаннями перед інвесторами, що збудували сонячні та вітрові електростанції.
Тому напередодні в уряді затвердили оновлений енергобаланс, у якому передбачили менші обсяги виробництва атомної енергії на користь «зеленої». Також у Міненерго запропонували заборонити введення в експлуатацію нових сонячних та вітрових електростанцій.
- Поділитися: