«Час позбутися пасажирів без квитка»: у Зеленського відреагували на слова генсека ООН, який підтримав реформу Радбезу

Радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк привітав слова генсека ООН Антоніу Гутерреша, який підтримав реформу Радбезу. Каже, що заява Гутерреша — це «слова, які так довго хотів почути світ».

Про це він написав у Telegram.

Подоляк наголосив, що Радбез ООН, який повинен гарантувати глобальну безпеку, більше не працює та «фактично є щоденним знущанням зі здорового глузду та міжнародного права».

«Бо не може країна, що розв’язала масштабну війну у XXI сторіччі та вбиває десятки тисяч людей, надувши щоки сидіти у цивілізованих людей, розповідати про бойових комарів і ветувати рішення. Час позбутися пасажирів, що застрибнули у вагон, не маючи квитка», — резюмував Подоляк.

Що сказав Гутерреш?

Він підтримав реформу Ради Безпеки ООН і міжнародної фінансової системи, щоб увідповіднити їх із «реаліями сучасного світу». За словами генсека, Радбез та Бреттон-Вудська система відображають відносини сил 1945 року і потребують оновлення.

«Глобальна фінансова архітектура є застарілою, нефункціональною та несправедливою. Перед обличчям економічних потрясінь від пандемії COVID-19 і російського вторгнення в Україну вона не змогла виконати свою основну функцію глобальної мережі безпеки», — заявив Гутерреш.

Про те саме він заявив і у своєму Twitter напередодні, зазначивши, що «настав час серйозно подумати про реформу» міжнародної фінансової архітектури.

Чому потрібна реформа?

У Раді Безпеки ООН є 15 країн-членів, серед яких п'ять — постійні. Це Велика Британія, Китай, росія, США і Франція. Для ухвалення рішення потрібно 9 голосів, зокрема згода всіх постійних членів. Цим регулярно користується росія, блокуючи невигідні для себе рішення. Реформа Радбезу обговорюється давно, але для цього теж потрібна згода її п'яти постійних країн-членів.

Крім того, після розпаду СРСР у 1991 році росія зайняла його місце в Раді Безпеки, хоча жодного рішення про вступ росії до ООН чи обрання її країною-членом Ради Безпеки Генасамблея ООН не ухвалювала.

Представник України Сергій Кислиця ще в грудні 2021 року з трибуни Генасамблеї заявляв, що рф не береться легітимізувати свою присутність серед постійних членів Радбезу ООН, оскільки проводить агресивну політику щодо інших держав і не може розраховувати на підтримку двох третин членів, як це передбачено статутом.

Наприкінці грудня 2022 року Міністерство закордонних справ України заявило, що планує офіційно порушити питання про виключення росії з Ради Безпеки та ООН загалом.