Через тисячі правок закон про мобілізацію може зазнати чимало змін, кажуть у Раді. Які пункти найбільш дискусійні?

Внаслідок того, що до так званого законопроєкту про мобілізацію вже внесли приблизно чотири тисячі правок, він може в підсумку зазнати чимало змін. Серед найбільш дискусійних тем — питання демобілізації.

Про це розповів секретар Комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки Роман Костенко у коментарі «РБК-Україна».

Депутат нагадав, що президент Володимир Зеленський вніс проєкт закону №11035, який розв'язує проблему демобілізації військовослужбовців строкової служби. Цей документ Рада вже схвалила.

«А в законопроєкті, який ми розглядатимемо, передбачена демобілізація для мобілізованих через 36 місяців. Там встановлено, що Ставка верховного головнокомандувача може ці терміни відстрочити. На мій погляд, передбачена в цій редакції можливість продовжити терміни служби через Ставку виглядає як заздалегідь закладений обман», — вважає Костенко.

Також депутати обговорюють питання про обмеження прав за неявку до територіального центру комплектування. Як вказує секретар Комітету з питань нацбезпеки, низка запропонованих норм суперечить Конституції. Іншим спірним моментом є те, як працюватиме е-кабінет військовозобов'язаного.

«Ще одна позиція, навколо якої тривають обговорення, — чи залишати відстрочку від мобілізації для аспірантів, які навчаються на контрактній формі», — розповів депутат.

До документа вже внесли тисячі правок, із якими комітет, зі слів Костенка, ще не мав можливості ознайомитись. Значна частина з них, на його думку, має сенс. Тому, мовляв, законопроєкт зрештою може зазнати чимало змін.

Більше про законопроєкт

Верховна Рада 7 лютого підтримала оновлений урядовий законопроєкт про мобілізацію. Серед його пунктів — скасування строкової служби (замість неї буде базовий військовий вишкіл) та демобілізація військових після 36 місяців служби. Поки законопроєкт готують до розгляду на друге читання, до нього подали вже понад 4 тисячі правок.