Черговий день протестів у Білорусі: страйки на підприємствах, нервовий Лукашенко та нові акції

У Білорусі продовжуються мирні акції протесту та страйки на підприємствах. Люди вимагають відставки президента Олександра Лукашенка, нових виборів та звільнення політв’язнів.
Як повідомляє Tut.by, у понеділок, 17 серпня, страйкувала велика кількість підприємств, зокрема такі промислові гіганти: «Нафтан», Мінський завод колісних тягачів, Мінський тракторний завод, Білоруський автомобільний завод (БелАЗ), Мінський автомобільний завод, Білоруський металургійний завод, «Беларуськалий». Шахтарі з останнього повністю зупинили видачу руди.
Сам Лукашенко вдень прилетів на гелікоптері на завод колісних тягачів, де зустрівся з працівниками. Однак робітників не переконали слова президента і вони засвистали його та кричали «Йди!». Про це ми писали тут. А детальніше про страйки на підприємствах читайте тут.
Що робить Лукашенко?
В понеділок він зробив декілька заяв. Спочатку він пообіцяв нові вибори після того, як у країні зміниться на референдумі Конституція. Мовляв, за новою Конституцією він готовий «поділитися владою і повноваженнями».
Він додав, що йому пропонували два варіанти нового основного закону, але він їх не погодив. Коли можуть бути ці зміни, президент Білорусі не уточнив.
Згодом він сказав, що нібито пропонував опозиції перерахувати голоси на виборах, але вони відмовились і вимагають нових виборів.
Увечері Лукашенко спробував налякати білорусів тим, що його опонентка на виборах Світлана Тіхановська не буде проводити нових виборів, як обіцяє, а звільнить із СІЗО свого чоловіка, який і буде керувати країною.
«Перемогла вона. Що буде її наступним кроком? Наступним її кроком буде випустити політв'язнів. Чому? Тому що Серьожа сидить. Вийде Серьожа звідти — і ніяких повторних виборів не буде, рулити буде він, а вона буде зачитувати. Ну що ми, ідіоти? Не розуміємо?! Ви цього хочете?... Ніяких повторних виборів. І навіть Вітьку Бабарика ніхто не випустить!», — сказав він.
Акції протесту продовжуються
Білоруси не припиняють виходити на вулиці з вимогами звільнити політв'язнів і провести нові вибори. Крім Мінська люди збираються і в інших містах. У столиці протестувальники спочатку зібралися на площі Незалежності біля будинку уряду.
Згодом вони рушили до СІЗО-1, а потім до ізолятора тимчасового тримання на вулиці Окрестина, де утримують людей, яких силовики затримали під час антиурядових протестів. Тисячі людей скандували «Свободу!», «Відпускай!».
Однак зараз вони дещо заспокоїлись на прохання волонтерів.
За їхніми словами, коли протестувальники вигукують гасла на підтримку ув'язнених або плескають у долоні, працівники ізолятора починають сильно бити ув'язнених. Волонтери навіть стали ланцюгом, аби не пропустити колону протестувальників.
Міжнародна реакція
У понеділок вперше ситуацію в Білорусі прокоментував президент США Дональд Трамп. Він наголосив, що у Білорусі зараз «жахлива ситуація», і США уважно спостерігатимуть за тим, що відбувається в країні.
Лідери провідних політичних сил Європарламенту заявили, що не визнають вибори в Білорусі, а Лукашенко є персоною нон грата.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель планує завтра, 18 серпня, обговорити ситуацію в Білорусі з президентом РФ Володимиром Путіним. Про це повідомила прес-служба президента Литви Гітанаса Науседи, який поговорив з Меркель.
Також зазначається, що Берлін дипломатичними каналами «намагається зв'язатися з Олександром Лукашенком з метою врегулювання ситуації, що склалася». Є контакт у Берліна і з Тіхановською.
Однак найважливіша для українців новина щодо Білорусі пов'язана з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою, який відкликав з Білорусі посла України. Це сталося вперше в історії. Про причини такого рішення детальніше тут.
Що буде завтра
На 18 серпня заплановане перше засідання Координаційної ради, яку створила команда Тіхановської. Вона має забезпечити мирну передачу влади Лукашенком новому президенту, тобто, Тіхановській.
Довірена особа кандидатки Ольга Ковалькова оприлюднила попередній список цієї ради. У неї ввійшли 35 людей, однак Ковалькова зазначила, що список буде розширюватися, зокрема і представниками підприємств, що страйкують.
Страйки на підприємствах, вочевидь, завтра продовжаться, бо на жодному з них керівництву не вдалося укласти якусь угоду з робітниками або виконати їхні умови (а зробити це непросто, бо вони вимагають відставки Лукашенка). Продовжаться і мирні антиурядові протести. Політична криза у Білорусі, очевидно, поки далека від врегулювання.
- Поділитися: