10 липня президент Володимир Зеленський провів нараду в Борисполі, під час якої посперечався з мером Борисполя Анатолієм Федорчуком щодо скарг на фекалії в одному з міських озер.

За словами президента, перед нарадою йому хтось дав папірець, в якому стверджувалося, що місцева влада не провела очистку водойми, на яку у 2018 році було виділено кілька мільйонів гривень.

Про стан українських озер та як визначити безпечні водойма журналісти Громадського запитали в інженера-еколога, старшого наукового співробітника екологічної лабораторії Дніпровського Національного Університету залізничного транспорту Максима Сороки в ефірі програми «Нині вже».

«Загалом по Україні це є досить типовою ситуацією, оскільки впродовж 2-х десятиліть програми очищення та екологічного відновлення таких малих екологічних об'єктів майже не фінансувалися. Наразі маємо іншу ситуацію, у нас з’являються екологічні фонди, у тому числі завдяки децентралізації і відповідно їх спрямовують, але ця ситуація є досить типовою», — розповів еколог.

Він зазначив, що якщо говорити про екологічний моніторинг малих озер по всій Україні, то тільки ті озера, які призначені для відпочинку щорічно перевіряються і мають відповідні санітарні паспорти.

«Інші озера, на жаль, ми не маємо такої ситуації, у більшості випадків. І казати про те, в чому причина забруднення досить важко і голослівно», — сказав Сорока.

Еколог також розповів, як саме розпізнати озеро, в якому можна купатися.

«Згідно з українським законодавством, у нас є природні об'єкти озера – це просто природній об'єкт, вам ніхто не може заборонити там купатися. Але згідно законодавства є спеціальні призначені місця», — зазначив експерт.  

Ці місця, як пояснив Сорока, визначає орган місцевого самоврядування за участю обласних адміністрацій. Кожного року перед купальним сезоном водойма перевіряються згідно правил охорони життя людей на воді та санітарних правил утримання територій, на них складається паспорт, який зберігається в органах місцевого самоврядування.

«В цьому випадку, так, має бути табличка «пляж длоя купання», він має бути обладнаний малими архітектурними формами. В усіх інших випадках це не є спеціальне місце для купання, ваша безпека не забезпечується і не гарантується», — підкреслив експерт.  

Нагадаємо, мерія грузинського міста Батумі очистила озеро Ардагані після того, як посол Швеції в країні Ульрік Тідестрьом написав у Twitter про його забруднення. Тідестрьом написав 26 квітня, що здалеку озеро виглядає гарно, але зблизька можна побачити бруд. Так, на опублікованих фото видно велику пляму та сміття біля берега.

Поділитись: