УКРАЇНА

Чому страйкують в медуніверситеті Богомольця в Києві

12 березня, 2018 17:20
УКРАЇНА/Чому страйкують в медуніверситеті Богомольця в Києві
Зберегти
Вигляд
З понеділка, 26 лютого, триває безстроковий страйк у медвиші через відсторонення ректорки Катерини Амосової за наказом МОЗ. Його організував студентський актив університету. Підтримали також декани і викладачі.

Усі найбільші факультети закриті ланцюгами на вході, заняття скасували, а в одному з корпусів організували імпровізований «страйком». Тим не менше, не всі студенти погоджуються із вимогами протестувальників.

Хто саме страйкує, які їхні вимоги та коли почнуться заняття — Громадське дізнавалося на місці подій.

Хто оголосив страйк

У Національному медичному університеті імені Богомольця оголосили про безстроковий страйк вишу. Про це 26 лютого повідомили на сторінці ВНЗ.

«Страйк оголошено у зв’язку з безпрецедентним брутальним та незаконним втручанням керівництва Міністерства охорони здоров’я України в незалежність та самоврядність НМУ імені О.О. Богомольця», — йдеться у заяві.

В університеті наголосили, що починаючи з понеділка 26 лютого навчальний процес та наукова діяльність повністю зупиняються на невизначений час, а всі приміщення Університету будуть недоступними для відвідувачів за винятком приміщень клінік, де перебувають пацієнти.

У Facebook вже створили сторінку страйку в Богомольця. Там розміщене повідомлення про те, що пропуски занять на час страйку будуть вважатися «поважними причинами».

«Причина пропуску навчальних занять на період страйку буде вважатися поважною, а також буде дозволено відпрацювати їх під час подальших поточних занять та підсумкових модульних контролів», — йдеться у повідомленні.

Студенти ж у коментарях до оголошення про страйк розміщують негативні відгуки та пишуть, що «хочуть продовжити навчання, а не страйкувати», хочуть «отримати диплом» та сказали, що самих студентів про страйк ніхто не питав.

 Які вимоги протестувальників

Один із координаторів стайкому в університеті Богомольця, аспірант Василь Гілюк повідомив Громадському основні вимоги страйку.

«По-перше, це припинення свавільного порушення закону про вищу освіту в частині автономії вищих навчальних закладів. По-друге, скасування злочинного наказу відсторонення ректора і незаконне призначення нового. Третя вимога — надання належної оцінки діям посадовців МОЗ, які зловживають своїм посадовим становищем», — сказав він.

До страйкому університету, за його словами, увійшли всі декани, керівники, проректори — «повністю весь представницький склад університету». Він також зазначив, що закриття корпусів ланцюгами — це одноголосне рішення страйкому.

Крім того, Гілюк підтвердив інформацію про те, що студенти 4 курсу лікувальної справи сьогодні усе ж мали заняття. Пари наразі проходили у київській міській психіатричній лікарні № 1 імені І. П. Павлова.

Як відреагували в МОЗ

Виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун вважає, що страйк студентів та викладачів в медуніверситеті Богомольця — це саботаж деяких членів адміністрації та деканів вишу.

«Прошу не плутати два кардинально різні явища — самоорганізований студентський рух та спущену згори ініціативу зриву навчального процесу, в заручниках якої опинилися тисячі майбутніх лікарів»,написала вона у Facebook. 

За її словами, проблема не в комісії МОЗу, яка мала здійснити перевірку документації, а «в страху втратити безмежну владу і нездорове уявлення про межі власних повноважень керівництвом НМУ».

Тим часом у Мінохорони здоров'я закликали не допустити зриву навчального процесу в університеті.

«Звертаємося до студентів та викладацького складу університету не піддаватися на провокації та маніпуляції керівництва НМУ та не зривати навчальний процес», — закликали в міністерстві.

Що кажуть у Міністерстві освіти 

Міносвіти також відреагувало на конфлікт в Національному медичному університеті Богомольця.

На офіційному сайті відомства сказано: до 26 лютого МОН отримало інформацію, що адміншляхом, через закриття будівель, студентів позбавили можливості продовжувати навчання.

«МОН... вважає неприпустимим зрив освітнього процесу, що відбувається адміністративним шляхом в НМУ імені О.О. Богомольця, який перебуває у сфері управління Міністерства охорони здоров’я», — йдеться у заяві.

Міністерство освіти і науки також нагадує, що стаття 44 Конституції України чітко говорить про те, що «ніхто не може бути примушений до участі або до неучасті у страйку».

Не усі погоджуються із вимогами

Деякі студенти не погоджуються з позицією страйкому і зазначають, що примусове припинення навчання є «нав'явзаним».

Про це, зокрема, сказала у коментарі Громадському студентка 6 курсу Ксенія Михайлюк:

«Моя позиція різко негативна, адже не страйк, а саботаж навчального процесу. Ніхто не запитував думки студентів та колективу — усе вирішили декани (наскільки мені відомо, то всі) та студпарламент, обраний торік з численними порушеннями і досі не переобраний», — сказала вона.

Раніше 20 лютого Міністерство охорони здоров’я України відсторонило від виконання обов'язків ректорку Національного медичного університету імені Богомольця Катерину Амосову.

Ректорку відсторонили через те, що студенти стоматологічного факультету не змогли скласти обов'язковий для продовження навчання іспит «Крок 1. Стоматологія».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖКонфлікт в медуніверситеті: Чому відсторонили ректорку Катерину Амосову.

Сама Амосова заявила, що її відсторонили від виконання обов'язків «за відмову з боку заступника МОЗ здійснити протиправні дії».

Наглядова рада медуніверситету Богомольця підтримала відсторонену ректорку Амосову.

20 лютого студенти Національного медичного університету імені Богомольця заблокували вхід до ВНЗ для новопризначеного виконуючого обов'язків ректора Михайла Захараша.

Пов`язані новини