МОЗ відсторонив від посади ректорку медичного університету імені Богомольця Катерину Амосову. Причина — зрив обов'язкового для продовження навчання студентів іспиту «Крок 1. Стоматологія».

Заразом тимчасово відсторонили директора Центру тестування МОЗ Ірину Булах. Сама Катерина Амосова вважає це рішення «розправою», а частина студентів протестувала проти призначення в.о. ректора, заблокувавши вхід до університету.

Громадське зібрало останню інформацію про те, що відбувається в медвиші.  

Хто така Катерина Амосова

Катерина Амосова — донька академіка НАН України Миколи Амосова. Працювала хірургом і фізіотерапевтом. Від 1990 року — завідувачка кафедри госпітальної терапії № 1 Національного медичного університету імені Богомольця.

Обрана на посаду ректорки НМУ у 2014 роцi після Революції Гідності.

Колишній студент Медуніверситету, сімейний лікар Євгеній Гончар написав у блозі :«За три роки її керування медичним вишом сталася величезна кількість корупційних скандалів з розтратою державних коштів,  вимаганням коштів у студентів, затриманнями керівництва внз,  безоплатною орендою державного майна, репресіями проти викладачів, сепаратизмом, конфліктами інтересів, зірваним державним тестуванням та незадекларованими прибутками».

Напередодні відсторонення Катерини Амосової стало відомо, що іноземна студентка першого курсу Національного медичного університету Мукаддас Насирлаєва 30 січня ймовірно стрибнула з мосту Патона. Адвокат родини Ровшанбек Розметов стверджує, що це сталося після того, як у виші їй відмовили видати заяву, необхідну для продовження посвідки на проживання в Україні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дівчина на мосту: Що відомо про зниклу студентку з Туркменістану

Причина відсторонення

 Згідно з повідомленням Міністерства, ректорку відсторонили після того, як студенти стоматологічного факультету не змогли скласти обов'язковий для продовження навчання іспит «Крок 1. Стоматологія».

«Крок» — це наразі єдиний в Україні незалежний механізм оцінки знань медиків.

«У зв'язку з відсутністю договору між Центром тестування та Національним медичним університетом, студенти стоматологічного факультету були позбавлені можливості скласти обов'язковий для продовження навчання іспит», — інформують у міністерстві.

Студенти-стоматологи НМУ єдині серед усіх своїх колег з 13 медичних вишів не складали ліцензійний іспит.

Ректорка медичного університету імені Богомольця Катерина Амосова (в центрі) читає лекцію на тему артеріальної гіпертензіі для студентів 5 курсу, Київ, 6 лютого 2018 року Фото: сторінка Катерина Амосова у facebook

Позиція Амосової

Для проведення «Кроку» університет повинен підписати договір із Центром тестування. За словами Амосової, проведення іспиту зірвали штучно, бо університет не міг перераховувати «МОЗівській структурі» (Центру тестування при МОЗ — ред.) кошти за проведення іспиту поза тендером:

«Ми не могли в законний спосіб замовити послуги Центру тестування, адже кошторис університету на той час іще не затвердили, а цінова пропозиція складала майже 1,4 мільйона гривень. Закупівлі на таку суму, згідно з чинним законодавством, мають проходити обов’язкову процедуру тендеру з кількома учасниками».

Катерина Амосова зауважила — коли в університету закінчилася безоплатна угода й виш оголосив тендер, Центр тестування при МОЗ участі в ньому не взяв. Винен нібито і Центр тестування, і безпосередньо заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський.

Вона також виступила проти призначення в.о. ректора професора Михайла Захараша:

«З ним півроку маю відкритий конфлікт, він писав на мене скарги до міністрів Авакова і Грицака. Я протестую щодо маніпуляцій з головою комісії і в.о. ректора, від якого залежить, які документи комісії надати, а які ні».

Адвокат Амосової Валентин Гвоздій також повідомив, що наразі готується заява до НАБУ.

Відповідь МОЗ

Ситуацію з перерахуванням коштів заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський пояснив Громадському так:

«Усі університети отримують фінансування з централізовіаного бюджету, який включає проведення іспиту «Крок». З держбюджету кошти переводять на рахунок вишу, звідки заклад перераховує їх у Центр тестування. У даному випадку закупівлі через тендерні процедури неможливі, бо ми маємо лише одного постачальника послуг. Університет свідомо порушує законодавство, вигадує тендери, підставні організації з корупційним минулим, щоб не укладати договір із Центром тестування».

Він розповів також, що раніше Центр тестування фізично розташовувався на території університету Богомольця і в них були домовленості про безкоштовні послуги. А рік тому переїхав до приміщення МОЗ і жодних безоплатних послуг більше не надавав. Відтак Міністерство зобов’язало їх укласти договори на проведення іспитів.

«Корупція в медицині починається з корупції у медичному університеті. «Крок» є чи не єдиним інструментом контролю медосвіти. З усіх медуніверситетів, Богомольця єдиний не забезпечив проведення іспиту», — зауважує Лінчевський.

Він також зазначив, що в МОЗ уже створили комісію для розслідування ситуації. Крім Амосової, від виконання обов'язків тимчасово відсторонили директорку Центру тестування МОЗ Ірину Булах. Для студентів призначать іншу дату для складання ліцензійного іспиту.

Він додав, що інформацію щодо порушення законодавства ще в трьох університетах уже передали до правоохоронних органів.

Блокування університету

Того ж дня, 20 лютого, студенти університету імені Богомольця заблокували вхід до вишу для новопризначеного виконуючого обов'язків ректора Михайла Захараша, професора кафедри хірургії №1. Студенти нібито не погоджуються з новим призначенням, мовляв, чому не обрали когось із представників ректорату. У блокуванні взяли участь близько 30 студентів. Представники МОЗ викликали поліцію, яка склала протокол.

«Вирішити цю проблему потрібно, бо в подальшому студенти не зможуть скласти іспити. Тому попросили мене на декілька днів, на час роботи комісії, до 6 березня, наскільки мені відомо, допомогти у вирішенні цієї проблеми», — прокоментував Михайло Захараш. Він також запевнив, що не має амбіцій бути ректором цього закладу в майбутньому.

Студенти університету Богомольця блокують вхід до вишу для нового в.о. ректора Михайла Захараша Фото: Олександра Чернова/Громадське

На офіційному сайті університету зараз же з'явилося оголошення: «особи, що виконуватимуть розпорядження «в.о. ректора» чи інших нелегітимних осіб, нестимуть за це персональну відповідальність згідно із законодавством».

Співзасновник освітнього онлайн-проекту «Prometheus» Іван Примаченко  прокоментував у Facebook: «Колишнє керівництво вишу також підтягнуло в ректорат кілька десятків лояльних студентів, які не пускають нового виконувача обов'язків на робоче місце. Схоже не на дії очільника державного медичного університету, а на методи боротьби «чітких пацанів» з 90-х за контроль над прибутковим підприємством».

До народної депутатки Світлана Заліщук звернулися інші студенти університету й попросили посприяти у вирішенні ситуації.

«Ректор має виконати наказ МОЗ, — сказала Світлана Заліщук Громадському. — А якщо не погоджується, може оскаржувати це в суді. Невиконання призведе до повного хаосу й анархії. Це точно не покращує імідж країни».

«Ми проти Супруна»

Окрім позицій «за» та «проти» діяльності Катерини Амосової, з'явилися «третя сила» — ті, хто закликає «відкрити очі» ще й виконувачці обов'язків міністра охорони здоров'я Уляні Супрун.

21 лютого під Медуніверситетом відбулася ще одна акція — начебто «Проти корупції». На неї прийшли близько 100 людей, які називалися студентами та активними громадянами. Згодом вони перемістилися під будівлю Міністерства охорони здоров’я.

Ці люди запевняли, що вони проти ректорки Катерини Амосової. Утім, на деяких їхніх плакатах була зображена Уляна Супрун. На інших — написи «Поки Амосова обіймає посаду ректора процвітає корупція в МНУ». Булв й банери з портретом студентки з Туркменістану Мукаддас Насирлаєвої.

Акція протесту під Медуніверситетом, організована начебто «студентами та активними громадянами», 21 лютого 2018 року. Учасники не могли пояснити своїх вимог та назвати організаторів Фото: Олександра Чернова/Громадське

Дві жінки вигукували у гучномовець: «Скільки треба самогубств, щоб Супрун відкриВ очі», «Я проти Супруна». Вживаючи прізвище виконувачки обов’язків міністра охорони здоров’я України у чоловічому роді. На питання журналістів, хто «такий» Супрун одна з них сказала «декан…» і втекла.

Учасники не відповідали на питання, хто організував акцію, а більшість із них ховали обличчя. Поза камерами, один з учасників зізнався, що прийшов за 120 гривень, а про акцію дізнався з групи у Вконтактє.

Поділитись: