У другому турі президентських виборів у Чехії переміг чинний президент Мілош Земан. Його переобрали на другий термін — відтак політик правитиме країною наступні 5 років. Земан набрав 51,3% голосів, у той час як його опонент — науковець Їржі Драгош, здобув 48,6%. Після результатів першого туру, медіа пророкували перемогу саме Драгошу. Втім, усе вирішилося за тиждень до фінального голосування.

У другому турі президентських виборів у Чехії переміг чинний президент Мілош Земан. Його переобрали на другий термін — відтак політик правитиме країною наступні 5 років. Земан набрав 51,3% голосів, у той час як його опонент — науковець Їржі Драгош, здобув 48,6%. Після результатів першого туру, медіа пророкували перемогу саме Драгошу. Втім, усе вирішилося за тиждень до фінального голосування.

Громадське пояснює, чому переміг Земан, і яке це має значення.

Хто він? 

Мілош Земан — доволі контроверсійна фігура. Його погляди можна назвати проросійськими та антиєвропейськими. Він захищає традиційні цінності й виступає проти мігрантів з мусульманських країн.

Земану 73 роки, він пересувається з ціпком. Також у нього є проблеми зі здоров’ям — невропатія та діабет. У Чехії подейкують, Земан страждає на рак, проте лікарі президента це заперечують.

Земан неодноразово виступав проти санкцій ЄС щодо Росії, називавши їх нісенітницею й шкодою для самого ЄС. Під час виступу в Парламентській асамблеї Ради Європи він заявив, що Крим слід визнати російським, заплативши Україні грошову компенсацію. А конфлікт на сході України Земан називає «громадянською війною».

Президент Чехії Мілош Земан (ліворуч) із дружиною Іванню Земановою на виборчій дільниці у Празі, 26 січня 2018 року. Чинний президент Земан переміг у другому турі президентський виборів у Чехії Фото: EPA-EFE/FILIP SINGER

Чому він переміг?

Земан веде популістську риторику і має підтримку серед значної частини чехів. Утім, інша частина суспільства розчарована президентом і його політикою. Так, у першому турі виборів Земан набрав 38,6%. Його опонент — колишній глава академії наук Їржі Драгош здобув 26,6% голосів. Після цього Драгошу висловили підтримку усі інші президентські кандидати, окрім одного. Вони закликали виборців віддати свій голос проти Земана. Утім, до останнього залишалась частина людей, які не визначились, за кого вони голосуватимуть.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Боротьба за гідність: чого очікувати від виборів у Чехії

На думку чеської журналістки Вероніки Пехе, усе визначили теледебати:

«Підтримка Драгоша була дещо більшою на початку виборчого тижня, але після цього відбулись три серії телевізійних дебатів, на яких він виступив не так переконливо. Схоже, та частина виборців, яка не визначилась із своїм кандидатом, зіграла критичну роль — вони віддали свої голоси Земану. Раніше Земан заявляв, що не буде брати участь у теледебатах. Утім, перед другим туром виборів він раптово змінив свою думку — для Драгоша та його команди це стало великою несподіванкою. Драгош на цих дебатах виглядав дуже непідготованим».

Кандидат на пост президента Чехії Їржі Драгош (праворуч) проголосував на виборчій дільниці у Празі, 26 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Що це означає?

Попри те, що роль президента у Чехії радше представницька, перемога Земана матиме вплив на ряд важливих політичних процесів.

Перемога Земана — це хороші новини для прем’єр-міністра країни й лідера найпопулярнішої в Чехії партії Андрея Бабіша. Перед другим туром виборів чеський уряд подав у відставку через винесений вотум недовіри парламентом. Земан обіцяв Бабішу допомогти у формуванні коаліції й дати більше часу на вирішення труднощів з урядом. Крім того, проти Бабіша зараз ведеться розслідування щодо зловживання коштами європейських фондів. Мілош Земан — людина, яка може амністувати Бабіша, якщо це буде необхідно.

«Офіційно, функції президента не є дуже сильними. Але Земану дуже добре вдається інтерпретувати конституцію — він робить усе для того, щоб по максимуму взяти з повноважень президента. Чого можемо очікувати? Більше того, чого ми вже бачили попередні 5 років. Передусім, це чіткий альянс між президентом і правими популістськими силами», — зазначає Вероніка Пехе.

Також, додає Пехе, можемо очікувати більше орієнтації на Росію, адже Мілош Земан відомий своїм захопленням і тісними зв’язками з Володимиром Путіним та бізнесовими поїздками до Китаю.«У зовнішній політиці зі сторони президента Чехії ми будемо бачити більше орієнтації на Схід».

Поділитись: