ENRU

Чому в раді так і не обрали омбудсмана

856a473000245900a
Верховна рада так і не обрала омбудсмана Фото: Сергій Бейко/Громадське

У вівторок в Раді на порядку денному мало б стояти голосування за омбудсмана. Принаймні так Громадському пізніше в цей день говорила Людмила Денисова, депутатка від «Народного фронту», яка бачить саме себе на цій посаді і є висуваницею від власної партії.

Але на початку пленарного засідання спікер Андрій Парубій сказав, що Національне агенство з питань запобігання корупції досі не перевірило декларації трьох кандидатів на цю посаду. А саме Андрія Мамалиги — висуванця від радикальної партії, якого в Раді називають особистим адвокатом Олега Ляшка, канадидата від БПП — нардепа Сергія Алєксєєва та самої Денисової. Тому голосування у вівторок не відбудеться. Чому насправді в Раді не голосували за омбудсмена — з’ясовувало Громадське.

Після того, як спікер парламенту заявив, що голосування за омбудсмана у вівторок не відбудеться, голова профільного комітету із прав людини Григорій Немиря одразу сказав, що з виборами потрібно все починати спочатку.

Причина — 20-тиденний термін від номінування кандидатів на цю посаду сплив, а за законом довше голосування затягувати не можна. Так само пояснили і в офісі поки що чинного омбудсмана — Валерїі Лутковської.

І справді, в законі чітко написано, що за номінованих кандидатів треба голосувати не пізніше 20-го дня від їхнього висунення. Але нічого не сказано, що робити у випадку, якщо цей термін сплив.  

Декларації

Громадське запитало заступника голови НАЗК Руслана Радецького, в чому ж проблема з перевіркою декларацій кандидатів. Радецький відповів, що проблеми немає:

«Ми вранці перевірили, чи надійшли всі документи до ради, і всі надійшли. Тобто перевірка завершена. Я не можу коментувати слова Парубія, я ж юрист, а не політик».

«Ну як же завершена?, — зустріли ми в кулуарах парламенту Людмилу Денисову. — Він (Радецький — ред.) мені в п’ятницю казав: «От уточніть це, уточніть це». Я йому відповідаю: зараз 8 вечора, як же я уточню, якщо голосування у вівторок о 12? А він мені: ну якось старайтесь», — нарікає Громадському Денисова.

«А насправді це все капості Лутковської — повертаючись до свого помічника, продовжує Денисова. — От були в мене цінні папери. Ну вони ж в Криму, а там тепер все «націоналізовано». Як я це підтверджу? В Мамалиги теж якийсь там недобудований будинок в Криму. Нам всім прислали на уточнення», — пояснює вона як багато треба поточнити для НАЗК.

На прохання Громадського показати той документ, що їй нібито прислало НАЗК, Денисова спочатку погодилась, а пізніше сказала, що буде щодо нього радитись з ісвоїми юристами.

Одна з головних кандадиток у крісло омбудсмана Людмила Денисова (в центрі) нарікає на затримку голосування та вважає, що все це «капості Лутковської»  Фото: Олександр Косарєв/УНІАН

Хто за кого: підслухане в кулуарах

Намагаючись з’ясувати, чому за омбудсмана так і не голосували, Громадське послухало депутатів у кулуарах Верховної Ради. Усі говорили щиро, але з умовою конфіденційності.

«Та в них банально голосів не вистачило нині, це ж зрозуміло», — каже депутатка від фракції «БПП».

«Це ж таємне голосування, розумієте, ніхто не знає, як хто голосуватиме, — пояснює нардеп від «Народного фронту», який працює в правозахисному комітеті. — Я вже казав Алєксєєву, що я по приколу за нього голоси зберу, так він каже: не жартуй так. Тобто у нас він — технічний кандидат. За Мамалигу просив Ляшко, аби ми підписів дали, щоб його трохи попіарити. Денисова теж не правозахисник, але я вас прошу, що може омбудсман? В тюрми ходити? Кожен депутат і так це може робити. Ну Денисовій просто треба посада, розумієте? Вона ж була міністром, їй це важливо. Але голосів нема».

В Раді справді торгуються за кілька посад. Крісло омбудсмана — за «Народним фронтом», а рахункова палата — за «БПП», її має очолити ударівець Валерій Пацкан — перший заступник голови комітету з питань прав людини.

Але загальмували на кандидатурі омбудсмана — навіть частина «НФ» не хоче бачити на цій посаді Денисову.

«Там Іра Суслова бігає по парламенту, агітує за Лутковську», — каже той самий депутат «Народного фронту».

«Її [Денисової] друг прибігав — Антон Геращенко, просив, щоб вона до нас на фракцію прийшла, розповіла про себе. Та хай приходить, тільки що від того зміниться?», —  каже нардеп від «Самопомочі» Громадському.

«Люся [Людмила Денисова] була два дні правозахисницею, коли в лікарню до Тимошенко приїжджала, на тому вся її правозахисна діяльність закінчилась», — сміються депутати «Батьківщини».

Окрім крісла омбудсмана в Раді торгуються ще за кілька посад, зокрема фракція «БПП» наполягає, що Рахункову палату має очолити ударівець Валерій Пацкан (на фото) Фото: Олександр Косарєв/УНІАН

Без альтернатив від громадськості

«У нас вже 8 комітетів без керівників, каже Григорій Немиря, — Немає керівника антимонопольного, немає голови Нацбанку, нема рахункової, не змінився склад ЦВК. Президенту дуже вигідно тримати все під контролем. Розумієте, от зараз з омбудсманом: вони кажуть, що НАЗК щось там має уточнити. А скільки часу вони будуть уточнювати? Це знову трактування закону на свій лад виходить».

Депутатка від «БПП», яка прийшла в парламент з громадського сектору каже Громадському, що вибирати все одно особливо ні з кого.

«Ми б зібрали тих 113 підписів в залі для номінування справді гідного кандидата, але, на жаль, правозахисні організації нікого не запропонували. Вони запропонували чотирьох канадидатів. Я з ними говорила, двоє з них точно не хочуть бути на цій посаді, тому тут теж, на жаль, громадянське суспільство нічого не зробило для виборів нормального омбудсмана».