Чому жінки частіше хворіють на аутоімунні захворювання? Нове дослідження вказує на Х-хромосому
Аутоімунні захворювання є одними з найпоширеніших у світі. Водночас вони непропорційно частіше вражають жінок, ніж чоловіків. Науковці стверджують, що причина цього явища прихована в Х—хромосомі.
Про це йдеться в дослідженні, опублікованому у журналі Cell.
Науковці виявили, що специфічний набір молекул, які регулюють додаткову Х-хромосому в жінок іноді може порушувати правильну роботу імунної системи.
Звісно, аутоімунні захворювання у жінок не залежать лише від цих молекул. Проте, якщо дослідження підтвердить їхню роль, можна буде створити ліки, які впливатимуть лише на них (а не на всю імунну систему, як це робить більшість сучасних препаратів).
У чому ж річ?
Згадаємо, що чоловічі та жіночі ембріони мають 22 однакові пари хромосом. 23-тя пара відрізняється: у жінок — дві Х-хромосоми, а у чоловіків — Х і Y, що визначають стать.
Кожна хромосома містить гени, які, коли їх «увімкнути», виробляють білки, що виконують певні функції в клітинах. Можна було б очікувати, що жінки, маючи дві Х-хромосоми, вироблятимуть удвічі більше специфічних для Х-хромосоми білків, ніж чоловіки. Однак вони виробляють приблизно однакову кількість. Це тому, стверджують науковці, що одна з двох Х-хромосом «заглушується».
За другу Х-хромосому, «як липучка», чіпляється молекула під назвою Xist. Коли сотні таких молекул обертаються навколо Х-хромосоми, вони повністю закривають її. І це «заглушення» важливе для жіночого здоров’я: якщо ген у другій Х-хромосомі вийде з-під контролю Xist, це призведе до надлишку білків, деякі з них можуть бути токсичними.
Однак у «заглушення» може бути й негативний ефект. Учені помітили, що низка білків, залучених до аутоімунних захворювань, також допомагає Xist закрити Х-хромосому.
Науковці проводили багаторічні дослідження, щоб перевірити свою здогадку. Зокрема, перевіряли на мишах, у яких самки мають високий ризик розвитку вовчака, а самці ніколи не хворіють на тяжкі його форми.
Дослідники генетично модифікували самців мишей, щоб ті, як і самки, виробляли Xist. Результати показали, що вони теж почали зазнавати серйозніших станів імунної хвороби.
Один з авторів дослідження, Говард Чанг, підозрює, що аутоімунні захворювання можуть виникати під час нормального процесу відмирання клітин в організмі жінки. У кров скидається багато молекул Xist і приєднаних до них білків. Тож коли імунна клітина стикається з Xist, бачить приєднані білки й може, «збившись з пантелику», помилково почати виробляти антитіла до білків Xist.
Докторка Мелісса Лехнер, ендокринологиня з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, сказала, що нове дослідження «є цікавим». Але можливо, протеїни Xist лише посилюють аутоімунітет, а не діють як причиново-наслідковий механізм, вважає науковиця.
Автор: Іван Д'яконов
- Поділитися: