Нафтогаз оголосив ринкові ціни на газ для промисловості у квітні 2019 року. Так, чи не вперше, вони будуть нижчими за ціни на газ для населення на понад 1,1 тисячі гривень.

Зазначається, що низька ринкова ціна на газ стала наслідком того, що у березні Нафтогаз закупив імпортний газ у Словаччині за рекордно низькими цінами. Через це ринкова вартість газу в Україні суттєво знизилась.

Так, за місяць ринкова ціна газу, за якою промисловість його купує у Нафтогазу, скоротилась на близько 20% і у квітні 2019 року складе 7188 гривень за тисячу кубометрів (без витрат на транспортування газу по території України). Для порівняння, для населення газ у квітні коштуватиме 8380 гривень за тисячу кубометрів, тобто на понад 1100 гривень більше.

Крім цього, завдяки низькій вартості імпорту газу у Нафтогазі ухвалили рішення зменшити ціну на газ для населення.

14 березня повідомлялось, що Нафтогаз запропонував уряду скасувати державне регулювання ціни на газ для населення, адже там придбали у Словаччині газ за ціною, яка є нижчою за встановлену урядовою постановою. В уряді відкинули пропозицію скасування державного регулювання ціни на газ.

Зазначимо, що Нафтогаз продає населенню газ за нижчими цінами, ніж промисловості. Ціни на газ для населення встановлює уряд (покладаючи на Нафтогаз зобов’язання продавати газ споживачам за 8550 гривень за тисячу кубометрів). Промисловість купує газ за ринковою ціною, яка зазвичай є вищою.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ

Нагадаємо, що відповідно до ухваленого восени 2018 року урядового рішення, ціни на газ в Україні запропонували підвищувати у 3 етапи. Так, з 1 травня 2019 року ціна на газ для населення мала скласти 9850 гривень за тисячу кубометрів (тобто зрости на 1300 гривень), а з 1 січня 2020 року — до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.

Підвищення цін на газ для населення до ринкового рівня є ключовою вимогою Міжнародного валютного фонду для продовження співпраці з Україною.

Поділитись: