Черговий раунд переговорів про продовження постачання російського газу до Європи через Україну відбувся 19 грудня в Берліні. 31 грудня закінчується 10-річний контракт про транзит російського газу через газотранспортну систему України. Урешті Україна та Росія досягли принципової згоди про новий контракт щодо транзиту російського газу через територію України.
1

Як давно тривають переговори?

Переговори тривають з кінця 2018 року у тристоронньому форматі: Україна-ЄС-Росія. У них також беруть участь російський Газпром та український Нафтогаз, а також Оператор ГТС України — компанія, яка з 1 січня 2020 року володітиме ГТС замість Нафтогазу (саме вона має укласти угоду з Газпромом про транзит газу).

Місцем переговорів про транзит вперше став Берлін. До цього переговори тривали переважно у Брюсселі, однак наприкінці листопада та у грудні 2019 року Україна та Росія декілька разів зустрічалися у Відні без участі Єврокомісії. Досі жодні з раундів переговорів принесли результату.

2

Що станеться в разі припинення транзиту?

ГТС України влаштована так, що припинення транзиту з Росії може спричинити труднощі з постачанням газу в деякі українські населені пункти. Україна не купує газу в Газпрому з 2015 року, однак куплений у європейських компаній газ надходить саме з Росії. Через це припинення транзиту може негативно позначитися на можливостях України імпортувати газ, а також на ціні.

Про потенційні проблеми з газопостачанням у разі зупинки транзиту раніше повідомляли в українському уряді. Цю інформацію hromadske підтвердили джерела на газовому ринку України, зазначивши, що такі проблеми пов’язані з тим, що два населені пункти отримують газ напряму з Росії.

3

Чи зростуть ціни на газ?

Через те, що більшість імпортного газу в Україні, хоч і купується в Польщі, Словаччині та Угорщині, проте постачається з Росії, у разі відсутності транзиту ціна імпорту може вирости. Все це призведе до стрімкого зростання ціни на газ для споживачів, яка вже з 1 травня 2020 року буде ринковою навіть для населення.

Ціни на газ зростуть з декількох причин.

По-перше, вони виростуть на європейському ринку, звідки Україна його офіційно імпортує. Ринок газу в Європі дуже чутливий, а ціни моментально реагують на будь-які новини про транзитні переговори між Україною та Росією. Зростання цін на газ буде суттєвим, адже через Україну до Європи надходить найбільше російського газу. При цьому, Росія не встигла добудувати «Північний потік-2», яким частково планувала замінити постачання газу через Україну.

По-друге, у разі відсутності транзиту Україні потрібно буде запустити ГТС у зворотному напрямку — у реверсі. У такому випадку, імпорт газу з Польщі та Словаччини вже не буде «віртуальним», яким він є зараз (бо зараз Україна купує газ на своєму західному кордоні), а стане реальним. Це означає, що у його ціну імпортери включать свої витрати на транзит.

Для населення з 1 січня 2020 року ціни зрости не мають через те, що уряд зафіксував їх на відносно низькому рівні, однак вони зростуть для інших споживачів — виробників товарів. Вони ж, у свою чергу, підвищуватимуть ціни на свою продукцію, що вплине на витрати українців.

У Нацбанку прогнозують, що відсутність транзиту газу суттєво не вплине на ріст цін в Україні. Однак прогноз НБУ враховує, що транзит газу у 2020 році продовжиться, хоч і в менших обсягах. Водночас існує вірогідність, що цього не станеться.

4

Що буде з «Північним потоком»?

Сенат США ухвалив закон, який, серед іншого, передбачає санкції проти компаній, що будують «Північний потік-2», яким Газпром хоче замінити транзит газу через Україну. Після підписання закону Дональдом Трампом будувати трубопровід Росія вже не зможе, адже американські санкції стосуватимуться іноземних компаній-підрядників, які володіють унікальними технологіями прокладання труб на великій глибині.

Разом з тим, у ЄС вирішили поширити на морські трубопроводи Росії свої енергетичні правила. Якщо коротко, то це означає, що потужність «Північного потоку-2», навіть у разі його успішного будівництва, потрібно буде обмежити.

Крім цього, Польща домоглася обмеження потужності наземного продовження першого «Північного потоку» — трубопроводу OPAL, що знизить можливості Газпрому постачати газ в обхід України.

5

Кому вигідно перекрити українську «трубу»?

За даними джерел hromadske на газовому ринку, Газпром активно готувався до припинення транзиту газу через Україну з 1 січня 2020 року. Зокрема, компанія максимально наповнила сховища в Європі своїм газом. У разі припинення транзиту цей газ будуть використовувати для опалення в ЄС.

Через різке зростання цін на газ, викликане припиненням транзиту, від продажу свого газу зі сховищ Газпром та низка інших європейських газових компаній можуть заробити чималі прибутки.

Також Газпрому може бути вигідним припинення транзиту газу через Україну, адже у 2019 році ціни на газ у Європі дуже впали. Причиною цього стала велика пропозиція газу, зокрема через постачання скрапленого газу зі США. У разі припинення транзиту через Україну Газпром все ще зможе виконувати свої мінімальні зобов’язання перед європейськими споживачами, навіть якщо «Північний потік-2» не добудують. Але у такому випадку газу на ринку буде дуже мало, а його ціна дуже сильно зросте.

6

Що пропонує Росія?

Російська сторона для продовження постачання газу через українську ГТС називає 2 умови: відновлення прямого постачання газу Україні (Україна не купує газу в Газпрому напряму з листопада 2015 року) та відмову України від стягнення з Газпрому його багатомільярдних боргів, зокрема 3 мільярдів доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу. Цей борг Нафтогаз може стягнути вже у лютому 2020 року в Нідерландах.

Крім цього, у разі відсутності транзиту газу Нафтогаз подать проти Газпрому новий позов до Стокгольмського арбітражу на 12,25 мільярда доларів. Газпром вимагає, щоб Україна відмовилася і від цього.

Натомість Газпром пропонував Україні новий контракт терміном на 1 рік — цього компанії має вистачити, щоб добудувати трубопроводи в обхід України та надалі відмовитися від послуг українського транзиту. Україна на переговорах вимагає 10-річного контракту.

7

Чого хоче Україна?

У ході переговорів про транзит, які проходили останні 2 місяці, позиція Росії дещо послабилася. Зокрема, наразі Газпром визнав готовність погасити борг перед Нафтогазом не грошима, а газом.

Це питання сторони обговорювали і під час зустрічі між президентами Росії та України у «нормандському форматі» 9 грудня в Парижі. Після зустрічей президент Володимир Зеленський заявив, що Росія погодилася укласти більш довгострокову угоду про транзит газу, проте менш ніж на 10 років.

«Мова не йде про контракт на один рік, всі зняли це з обговорення. Тобто мова йде про «скільки-то років», я так думаю, буде більше. Я наполягав на максимально амбітних умовах, вигідних Україні та Європі, — на десяти роках», — повідомив Зеленський, коментуючи газові переговори з Путіним.

Україна ж на переговорах продовжує відстоювати 10-річний контракт та погашення боргів Газпрому за рішеннями арбітражів. Більше того, як уточнили hromadske у Нафтогазі, новий позов до Стокгольмського арбітражу на 12,25 мільярда доларів проти Газпрому Нафтогаз може подати, навіть якщо Україна та Росія підпишуть довгострокову угоду на транзит, але вона буде меншою за 10 років.

8

Чи треба чекати на успіх переговорів?

Попри зрушення, у Нафтогазі не очікують на успіх переговорів.

«Можна говорити, що вірогідність підписання транзитного контракту з 1 січня 2020 року ще якась є, але дуже-дуже маленька. З кожною хвилиною вона прямує до нуля», — заявив голова Нафтогазу Андрій Коболєв у переддень переговорів у Берліні.

Також Коболєв повідомляв, що, в разі провалу переговорів про транзит, до них Росія та Україна можуть повернутися вже весною 2020 року, наприкінці опалювального сезону. До того часу російський газ через українські труби постачатися не буде.

Чи не найбільше транзитної угоди між Україною та Росією очікують у Молдові, куди газ постачається з Росії лише через Україну. Однак країні погодили «запасний план»: ЄБРР надасть Молдові 50 мільйонів доларів кредиту для купівлі газу в України, а Україна погодилася поділитися з Молдовою своїм газом.

Поділитись: