Під час двосторонніх переговорів між президентами України та Росії у Парижі сторони дійшли згоди укласти контракт на транзит російського газу до Європи терміном на декілька років.

Про це повідомив президент України Володимир Зеленський за підсумками зустрічі з Володимиром Путіним у межах саміту лідерів «нормандської четвірки» у Парижі.

«Я не можу поки нічого говорити, тому що немає поки договору (на транзит російського газу до Європи з 1 січня 2020 року — ред.), але я впевнений, що у нас більше шансів його підписати на кращих умовах, ніж до цього обговорювали наші представники, коли були дуже складні кілька зустрічей, які були принципово без відповідей», — повідомив Зеленський.

За словами Зеленського, після розмови з Путіним в України з'явився шанс підписати нові газові домовленості з Росією «на кращих умовах», ніж оголошувалися під час тристоронніх газових переговорів. Зокрема, президент зауважив, що російська сторона відмовилася від своєї позиції підписати транзитний договір з Україною лише на 1 рік.

«Мова не йде про контракт на один рік, всі зняли це з обговорення. Тобто мова йде про «скільки-то років», я так думаю, буде більше. Я наполягав на максимально амбітних умовах, вигідних Україні та Європі, — на десяти роках», — заявив Зеленський.

Зеленський заявив, що Україна готова отримати заборгованість російського Газпрому за рішеннями Стокгольмського арбітражу на суму близько 3 мільярдів доларів газом.

Напередодні опублікували дослідження, у якому підрахували, що втрати Росії внаслідок припинення транзиту газу через Україну, будуть у 7 разів більшими, ніж втрати України.

За словами виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка, який був присутній під час обговорення газового питання між Зеленським та Путіним, на цих переговорах сторони домовилися продовжувати домовлятися

Напередодні міністр енергетики України Олексій Оржель зазначив, що Україна та Росія невдовзі можуть розпочати обговорювати деталі нової угоди про транзит газу, зокрема її термін, обсяги транзиту та тарифи на транзит.

Водночас українська сторона зазначає, що відновлення прямого постачання напряму залежить від погашення Газпромом своєї заборгованості за рішеннями Стокгольмського арбітражу на 3 мільярди доларів.

Новий раунд переговорів мав відбутися 5 грудня, однак цієї зустрічі не сталося13 грудня спливає останній термін, коли Україна та Росія можуть укласти довгостроковий контракт на транзит газу до Європи через українську ГТС, який діятиме з 1 січня 2020 року.

Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.
Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile