Перехожі в медичних масках біля дезінфекційного тунелю на Контрактовій площі в Києві, 7 травня 2020 року. Мер Києва Віталій Кличко хоче частково послабити карантинні обмеження попри невідповідність критеріям
Фото:

Мусієнко Владислав/УНІАН

23 травня в Україні має початись другий етап послаблення карантинних обмежень. Однак сьогодні Міністерство охорони здоров’я заявило, що Київ і ще 8 областей не відповідають критеріям послаблення. Проте не всюди місцева влада погоджується з цими висновками. Розказуємо, які регіони лишаються на карантині, а які ні.
1

Які критерії для послаблення карантинних обмежень?

По-перше, загальна кількість нових випадків COVID-19 за останні 7 днів має становити менше ніж 12 людей на 100 тисяч населення. По-друге, протягом останніх 7 днів мали провести понад 12 ПЛР-тестувань на 100 тисяч населення. І, по-третє, ліжка у лікарнях, визначених для госпіталізації пацієнтів із підтвердженим випадком COVID-19, мають бути завантажені менше, ніж на 50%. Таку постанову Кабінет міністрів України ухвалив 20 травня 2020 року.

2

Які регіони не відповідають критеріям послаблення?

За даними Міністерства охорони здоров’я, до пом’якшення обмежень не готова майже половина України. У Волинській, Рівненській, Закарпатській та Київській областях, а також у місті Києві завелика кількість нових випадків COVID-19. У Чернівецькій області невтішна ситуація як із новими випадками захворювання, так і з завантаженістю ліжок. А в Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Миколаївській, Полтавській та Хмельницькій областях за останні 7 днів провели недостатньо ПЛР-тестувань.

3

Які послаблення передбачає друга хвиля?

Протягом другої хвилі послаблення карантинних обмежень мають відновити роботу міського та міжміського громадського транспорту, а також метро, відкрити готелі та дитячі садки, а також почати проводити спортивні змагання. У «червоних» регіонах зі списку МОЗ цього робити не радять. Проте остаточні рішення мають ухвалити регіональні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

4

Які регіони не послаблюють карантинні обмеження?

Волинська область. Перейти до другого етапу виходу з карантину Волинь не може через перевищений показник захворюваності. Голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко заявив, що ситуацію відстежуватимуть двічі на день і в разі її покращення негайно послаблять протиепідемічні заходи.

Рівненська область. За минулу добу там зафіксували рекордну кількість нових випадків коронавірусного захворювання — 70. Як повідомив голова Рівненської ОДА Віталій Коваль, якщо протягом 7 днів на Рівненщині буде зафіксовано не більше 150 нових випадків коронавірусної хвороби, там зможуть пом'якшити карантин.

Закарпатська область. «На 100 тисяч населення у нас майже 14 хворих на коронавірус, а послаблювати карантин можна, якщо ця цифра складатиме не більше 12 хворих на 100 тисяч, — повідомив голова Закарпатської ОДА Олексій Петров. — Тому поки транспорт, готелі, дитячі садки не розпочинають свою роботу».

Київська область. Кількість випадків на 100 тисяч населення Київщини також перевищує норму, тому там вирішили не пом’якшувати карантин. Проте Київська ОДА повідомляє, що в разі покращення епідемічної ситуації там негайно ухвалять рішення про послаблення карантину.

Донецька область. Послаблювати протиепідемічні заходи на Донеччині наразі не будуть через недостатню кількість ПЛР-тестувань. За словами очільника регіону Павла Кириленка, питання переглянуть одразу після перевищення встановленого показника кількості тестувань.

Миколаївська область. Недостатньо ПЛР-тестувань зробили і на Миколаївщині. Олександр Ігнатенков, який очолює обласний «коронавірусний» штаб, зазначив, що поліпшити показники в області можна за допомогою імуноферментного тестування. Цей метод, який показує рівень антитіл в організмі людини, МОЗ оголосило додатковим наказом №1227 від 20.05.2020. Такі дослідження, за словами Ігнатенкова, мають зменшити навантаження на ПЛР-тестування.

Також не будуть послаблювати карантин у Львівській області. В «червоному» списку МОЗ її немає, проте, за інформацією Львівської ОДА, епідемічна ситуація в регіоні погіршилась. За минулу добу на Львівщині підтвердили 65 випадків коронавірусу та ще 53 людини госпіталізували з підозрою на COVID-19, а кількість людей, які перебувають у реанімації, за тиждень збільшилась з 12 до 30. Тому карантин продовжили до 29 травня.

5

Які регіони послабили обмеження частково?

У Чернівецькій області, де все добре тільки з кількістю ПЛР-тестувань, дозволили часткові послаблення. Там відновлять проїзд приватного транспорту та міжобласне сполучення. КПП на кордонах області залишаться до 25 травня. Голова Чернівецької ОДА Сергій Осачук наголосив, що «таке рішення не є підставою для послаблення протиепідемічних заходів в області».

Хмельницька область не пройшла перевірку МОЗ за кількістю ПЛР-тестувань. За словами голови місцевої ОДА Дмитра Габінета, на показник критерію вплинуло те, що на минулих вихідних обласний лабораторний центр перевіряв устаткування для переходу на використання тестів вітчизняного товаровиробника — тому кількість тестувань протягом цих двох днів була дуже низькою. Тож, попри невідповідність одному критерію, на Хмельниччині відновлюють роботу міського, приміського та міжнародного сполучення, і готелів, окрім ресторанів у них. Також у регіоні дозволили проводити спортивні заходи до 50 людей без глядачів. Якщо область вийде за встановлені критерії, то карантинні заходи знову посилять, зауважив Габінет.

6

Які регіони чекають на додаткові дозволи?

Частково послабити карантинні обмеження попри невідповідність критеріям хоче мер Києва Віталій Кличко. Він пояснив, що за останні 6 днів захворюваність у столиці була в межах визначеної урядом норми, але спалах у Дарницькому дитячому інтернаті для дівчат мав нищівний вплив на загальну статистику. Тому наразі на 100 тисяч киян є 15 хворих при нормі в 12. Кличко попросив Кабінет міністрів дозволити Києву з 23 травня відновити роботу торгових закладів до 1 тисячі квадратних метрів та наземного громадського транспорту, а 25 травня — відкрити метро. За його словами, ці послаблення «критично необхідні місту і бізнесу», зокрема тому, що «в місті відбувається транспортний колапс». Також мер заявив, що із 23 травня в столиці планують відкрити зоопарк, де завершили першу чергу реконструкції. 

В Дніпропетровській області, де, за висновком МОЗ, зробили недостатньо тестів на коронавірус, попросили переглянути цей показник. На думку очільника області Олександра Бондаренка, «якщо в регіоні мало контактних осіб, то і великої кількості тестувань не буде». Крім того, додав голова ОДА, з понеділка київська комісія Центру громадського здоров’я перевіряла стандарти роботи обласного лабораторного центру, що вплинуло на кількість проведених досліджень. Бондаренко запевняє, що епідемічна ситуація в регіоні стабільна, а мешканці потребують відновлення роботи транспорту в звичному режимі.

Роз’яснень від МОЗ чекають і в Полтавській області. Там впевнені, що показник кількості проведених тестів за добу на Полтавщині нижчий від встановленого МОЗ через те, що в області зменшуються добові показники захворюваності. «Упродовж останніх декількох днів фіксуємо нуль чи один новий випадок за добу. Тестувати людей безпідставно ми не маємо права. Ця процедура здійснюється відповідно до нормативних актів МОЗ, де передбачені вимоги, згідно з якими потрібно проводити тестування. Ми їх дотримуємося, — каже голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов. — Свою позицію аргументували міністерству й там погодилися, що мають надати нам додаткові роз’яснення, яким чином маємо діяти, враховуючи нашу нинішню позитивну динаміку». За словами очільника Полтавщини, одразу після роз’яснень МОЗ в регіоні готові ввести всі пом’якшення, передбачені другою хвилею.

7

Як відреагували в МОЗ?

Ввечері 22 травня МОЗ дозволило переходити до другого етапу послаблення карантинних обмежень Дніпропетровській, Миколаївській та Хмельницькій областям.

Поділитись: