Депутати передали до КС заяву з вимогою про відставку 11 суддів. У суді її зареєстрували

Народні депутати передали до Конституційного суду заяву з закликом до 11 суддів добровільно піти у відставку. Звернення стосується саме тих суддів, які підтримали скасування низки антикорупційних норм.

Як повідомляє пресслужба «Слуги Народу», заяву підписали 226 народних депутатів.

Голова фракції «слуг» Давид Арахамія заявив, що ця заява має на меті показати суду, що «народні депутати — це делеговані суспільством суб’єкти законодавчої ініціативи, що немає довіри після таких рішень до суддів».

У разі, якщо судді не складуть повноваження, у депутатів є низка законодавчих ініціатив щодо КС, додав депутат.

У Конституційному суді сказали, що заяву депутатів зареєстрували і взяли до розгляду.

Депутати вимагають піти у відставку за власним бажанням:

  • Олександра Тупицького (голова КСУ),
  • Віктора Городовенка,
  • Ірини Завгородньої,
  • Олександра Касмініна,
  • Віктора Кривенка,
  • Олександра Литвинова,
  • Володимира Мойсика,
  • Сергія Саса,
  • Ігоря Сліденка,
  • Петра Філюка,
  • Галини Юровської.

Загалом же Конституційний суд складається з 18 суддів. Наразі у складі КС 15 суддів. Звернення депутатів не стосується Сергія Головатого (заступник голови КСУ), Віктора Колісника, Василя Лемака, Олега Первомайського. Вони не погодилися з рішенням КС про скасування відповідальності за недостовірне декларування.

Що не так із КС?

27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.

Вищий антикорупційний суд 3 листопада вже закрив першу справу щодо брехні в декларації. Вона стосувалася ексочільника Запорізької ОДА Костянтина Бриля.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.

Очільник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник уточнив, що наразі таких справ понад 100, приблизно 20 вже розглядаються у судах. Він нагадав, що подібна історія вже була, коли Конституційний суд скасував відповідальність за незаконне збагачення, а справи про розкрадання посадовців закрили.

І що ж робити?

Президент Володимир Зеленський 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.

Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Детальніше про це читайте тут.

Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський заявляв, що пропозиція Зеленського є «політико-правовим способом розв'язати кризу». Інакше — судді можуть заблокувати будь-які зміни до антикорупційного законодавства.

Депутати «Слуги Народу» ще не визначилися, чи підтримувати законопроєкт Зеленського. Натомість у Верховній Раді планують відновити антикорупційні норми новим законом, який збираються ухвалити цього тижня.