«Держава має захистити нас, бо не буде кому захищати людей»: інтерв’ю про коронавірус з медиком з Монастириського району

Про першого хворого через коронавірус у Тернопільській області стало відомо 20 березня. Сьогодні, 3 квітня, кількість інфікованих в області — 114 людей. Більшість — 83 — жителі Монастириського району. Серед хворих є 10 лікарів, 22 медсестри, 5 дітей, 4 держслужбовці, 3 поліцейських, 1 священник, 1 завдитсадком, вчитель, рятівник та голова Монастириської ОТГ Андрій Старух.
Першим медиком, який захворів на Тернопільщині, була медсестра з приймального відділення. Глава місцевої профспілки лікарів, медик Монастириської районної лікарні на Тернопільщині Віталій Тріщук розповів hromadske, чому після того, як коронавірус виявили у медсестри, не ізолювали всіх працівників лікарні та як зараз медперсонал продовжує працювати.
Чому захворіло стільки медиків і чи відомо про «нульового» хворого?
Перший медик, який у нас захворів, то була наша медсестра приймального відділення. Не знаю, яким саме чином вона інфікувалася, але вона лежала у нас у реанімації, стан її був важким, їй робили штучну вентиляцію легень.
Вона лежала у нас кілька днів з діагнозом на грип А. За нашими алгоритмами і настановами, ми маємо спочатку виключати грип А і Б. У неї був лабораторно підтверджений грип А. Приїжджали консультанти та інфекціоністи, але на коронавірус її не обстежували.
Потім був вже перший важкий хворий, який потрапив у Тернопіль. Ми її обстежили на коронавірус і у неї дійсно був підтверджений випадок коронавірусної інфекції. Це один фактор. Другий — це те, що у нас фактично не було жодних засобів захисту. У нас не було комбінезонів, у нас не було захисних екранів, респіраторів, у нас не було масок, маски залишалися лише зі старих запасів, або ті маски, які нам пошили люди або діставали волонтери. У нас уже тиждень була епідемія, а не було масок навіть в аптеках.
У нас багато контактних осіб, наразі більше тисячі. Тому хотілося б більше тест-систем, є проблема з кількістю обстежень.
Яким був ланцюг дій?
Якби ми ізолювали всіх медиків — їй би ніхто не зміг надавати допомогу. Ми не думали про те, як ізолювати, ми думали, як урятувати людину, як надати їй допомогу.
Звичайно, ми почали обстежувати всіх осіб, які контактували з хворою, з імовірними контактами хворої. Почалося масове обстеження на коронавірус, і у нас почали виявляти цю інфекцію. Крім того, у нас була історія, що священник Заліщиків був на похоронах і там було пів села контактних осіб. Це також джерело зараження.
Перш за все, ми почали обстежувати всіх медиків. У нас фактично медики були першими контактними особами, і, думаю, саме в той період частина медиків і була інфікована. Інша частина медиків захворіла при контакті з пацієнтами сіл Швейкового і Ковалівки. Вони також були інфіковані через те, що в тих селах була маса людей, яких потрібно було обстежувати та надавати їм допомогу.
Коли ви говорите про масове обстеження медиків, ви маєте на увазі експрес-тест чи ви брали на тести ПЛР?
Ні, ми обстежували медиків на тести ПЛР. Мені здається, що ми обстежили майже всіх медиків.
Хто наразі ізольований?
Ізольовані тільки ті, в кого підтверджено діагноз і хто контактував безпосередньо з цією хворою. Але у нас лікарня перепрофільована в інфекційний госпіталь. Це означає, що це заклад закритого типу. Лікарі, медперсонал майже цілодобово перебувають із хворими. У них обмежений контакт з іншими працівниками і людьми так само.
Наразі, коли в нас уже стільки хворих, ми маємо деякі засоби захисту. Оскільки в нас лікарня переведена в карантинний режим, у нас змінені всі планові відвідування, операції, пологи і так далі. Цим можуть займатися лише «чисті» заклади. Ми працюємо лише з хворими на коронавірусну інфекцію.
Не було підтверджених діагнозів коронавірусної інфекції, в нас був підтверджений діагноз грипу А. І лише через кілька днів було виставлено діагноз коронавірусної інфекції.
У нас районна лікарня, а не інфекційний заклад. У нас були відділення інтенсивної терапії, хірургія, пологове відділення й так далі. Інфекційний відділ був закритий ще у 2016 році. Тому ми не були у повному протиінфекційному озброєнні на той час. Усі обласні інфекційні заклади, думаю, повністю забезпечені і, напевне, в них уже готові інфекційні бокси.
Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!
Які зараз настрої у медпрацівників і чи працюють вони понаднормово? Як відбувається комунікація з керівництвом і чи підвищили їм зарплатню втричі так, як обіцяли всім, хто зараз працює з хворими на коронавірус?
На рахунок того, чи звільнялися працівники, то особисто я заяв не бачив. Знаю, що одна чи санітарка, чи медсестра сьогодні написала заяву. Проте, не знаю, чи підписана вона.
Серед лікарів я навіть не чув такої думки, що хтось хоче писати заяву на звільнення. Навпаки, я знаю, що лікарі пішли на роботу з піднятою головою, не маючи навіть засобів захисту. Наприклад, так працювала інфекціоністка і про це писали деякі ЗМІ. Розумієте, Монастириська — невелике місто, тут усі одне одного знають. Мабуть, що соромно було б писати лікарям заяви на звільнення через хворобу, з якою ми зобов’язані боротися.
Так, лікарі та медики працюють понаднормово, дехто валиться з ніг. Ви знаєте, що в нас вилетіло зі строю 32 медики, в тому числі середній та молодший медичний персонал. Ті ж самі санітарки та медсестри, яких не вистачає. Лікарів теж не вистачає. До прикладу, з тих медиків, які безпосередньо займалися лікуванням, також є хворі. Тому, якщо дійсно буде масове інфікування, то в нас, дійсно, може не вистачити медичного персоналу. І, наскільки мені відомо, були вже звернення до інших медичних закладів по допомогу лікарями, особливо анестезіологами та інфекціоністами, у разі потреби.
Також чув останніми днями, що деякі медсестри, які працювали в нас раніше, зголосилися працювати у приймальному відділенні. Виникла ситуація, коли люди, які не хворі на коронавірусну інфекцію, а, наприклад, з апендицитом, чи ті, у кого потрібно прийняти пологи, стикнулися із ситуацією, коли інші медзаклади не хочуть їх приймати. Інші лікарні знають, що Монастириська — це інфікований район, і через це нашим людям не завжди вдається найти собі допомогу.
Це питання не вирішене наразі, і до кінця не зрозуміло, які медичні заклади мають приймати наших ургентних хворих. Написано, що ті, які не перепрофільовані, але ми маємо право лікувати хворих лише з підтвердженим COVID-19.
Тому, є такий колапс зараз у лікувальній частині.
Волонтери, звичайні мешканці вашого міста почали якось допомагати?
Так, населення згуртувалося. Це були волонтери, активісти, підприємці, бізнесмени. Власне, вони і забезпечували нас засобами захисту: одноразовими комбінезонами, масками, окулярами, шапочками, рукавицями, дезрозчинами.
Ви знаєте, що зараз навіть є проблема дефіциту цих засобів, особливо масок. Також немає респіраторів потрібного класу захисту. Фактично, завдяки цим небайдужим громадянам ми більш-менш забезпечені, і наразі ми кілька днів можемо працювати в безпеці.
Міністр сказав, що ви вже отримали протоколи лікування людей, хворих на COVID-19. Розкажіть, чи отримали ви їх? Що це за протоколи та як буде проходити лікування?
Я не можу вам сказати щодо протоколів, оскільки цим займаються анестезіологи та терапевти. Наскільки я знаю, були італійські й китайські протоколи, проте, деякі препарати, фактично, не можна було знайти в Україні за цими протоколами. Наприклад, це антималярійні препарати, такі як делагіл.
Нагадаємо, 2 квітня новий глава МОЗ заявив, що в Україні затвердили єдиний державний протокол лікування для хворих на COVID-19 і вже зараз усі медики країни отримують чіткий алгоритм лікування хворих.
Як на лікарів реагують люди? Як змінилося ставлення до лікарів?
Так, звичайно, в людей страх. Вони дивляться на нас, як на останній порятунок, особливо в ситуації, коли ми не потрібні нікому в інших районах, а потрібні лише самі собі.
Народ об’єднався, люди пишуть нам подяки у Facebook, нам вірять і заглядають в очі з надією. Люди дивляться на медиків із захопленням, злості більше на владу і на державу, тому що вона не забезпечила, не захистила нас. А якщо нас не захистить держава, то не буде кому надати допомогу.
Чи можна зараз якось допомогти лікарям? Посприяти отриманню тих самих респіраторів або захисних халатів, чи підтримати лікарів морально?
Я не тільки завідувач лабораторії, але й голова районної медичної профспілки. Я вже казав деяким ЗМІ, що наші працівники переживають, щоб з них зараз не зробили цапів-відбувайлів. Нібито це вони не дотримались техніки безпеки чи, може, допустили якусь халатність.
Я повинен сказати, що наші медики, попри відсутність засобів захисту, рятували життя людині. Вони йшли в бій, не маючи достатньої кількості рукавиць, масок. Про респіратори взагалі не йшлося, розумієте?
Ішлося про достатню кількість масок на день та захисних одноразових комбінезонів. Зараз респіратори дуже тяжко знайти. Якимось чудом активісти та волонтери дістають їх. Проте, їх все одно немає в достатній кількості. Зараз відкрили збір коштів для лікарні на два апарати ШВЛ.
Дуже допомагають підприємці, наші активісти. Також підключилася діаспора у зборі коштів.
У мене є застереження на рахунок наших медиків, а саме: чи дійсно буде виплачена їм компенсація за те, що вони захворіли на роботі, виконуючи свої професійні обов’язки? Чи будуть обіцяні триста відсотків доплати?
Чи не буде так, як при ексочільниці МОЗ Супрун, коли була безкоштовна діагностика, а потім виявилося, що немає грошей. Це нас цікавить, і мене, як голову профспілки, просили ці питання озвучити. Що стосується понаднормової роботи, то можу сказати, що мої лаборанти цілу суботу та неділю працювали до вечора. Люди працюють день і ніч.
За останніми офіційними даними МОЗ, коронавірусом в Україні заразилися 942 людини, з них 23 померли, а 19 одужали.
Автор: Станіслав Кондратьєв
- Поділитися: