Ольга Кобевко, лікарка з Чернівців, одна з перших почала говорити про те, що варто захищатись від коронавірусу і не варто порівнювати його з грипом. Сьогодні в Україні офіційно 26 випадків зараження вірусом SARS-CoV-2, дві людини померли. Ми запитали в Ольги, як працюють лікарі в Чернівецькій області, де зафіксовано найбільше випадків.

Як ви сьогодні працюєте і яка зараз ситуація в Чернівецькій області?

Я почала говорити про коронавірус ще з січня. Це був посил більше не про вірус, а про готовність медичної служби, бо я пройшла не одну епідемію від 2009 року, і знаю ті реалії, в яких живе зараз інфекційна служба в Україні, і саме в Чернівецькій області. Тому був такий посил на досвіді Уханя, на досвіді інших країн.

Коли вірус почав поширюватися, довелося робити такі дописи (у соцмережах — ред.). За них я вже не один раз отримувала «на горіхи», і сьогодні знову отримала зауваження, що такі дописи є не дуже коректними для урядовців і нашого керівництва.

Щодо ситуації в Чернівецькій області: у нас дійсно є зараз кілька медичних закладів, де приймаються такі пацієнти. Основний заклад — це інфекційне відділення обласної клінічної лікарні, де є дорослі пацієнти, а також інфекційне відділення дитячої лікарні, тому що в нас уже там є пацієнти.

У дорослому відділенні зараз є 4 підтверджені випадки, і 5-тий — дійсно летальний. Сьогодні сім’я займалась похованням, зі спеціальними органами, бо цим також мають займатись епідеміологи.

У дитячому відділенні знаходяться також дітки, які були в контакті з однією пацієнткою, яка знаходиться у нас із підтвердженим коронавірусом.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

Наскільки лікарям страшно, чи є всі засоби, щоб працювати в умовах інфекції?

Зараз вже ми більше забезпечені, ніж на початку. Усі пацієнти отримують лікування у межах тих списків, які дозволені МОЗ і в умовах відділення. Вони отримують безкоштовне лікування абсолютно всі, і ті, які в підозрі, і ті, які вже підтверджені. Тому з цим зараз менше проблем. Але все одно проблеми залишаються, як би не стверджували певні люди, які більше зараз переймаються утримуванням себе у високих кріслах, ніж за пацієнтів.

Самі лікарі і медичний персонал мають засоби індивідуального захисту, саме ті, які рекомендує ВООЗ, тобто ми користуємось спеціальними респіраторами, які мають рівень захисту FFP3, захисні окуляри, комбінезони і рукавички. Увесь медперсонал, який контактує з цими пацієнтами, саме так і одягається.

У нас поки що ізольоване крило цілого корпусу, тобто немає доступу, ми навіть обмежили територію. На цю територію інфекційного відділення не можуть просто перехожі проходити, навіть виставлений поліцейський пост, який забезпечує порядок

Ви маєте спеціальний документ, щоб пройти в лікарню? Як перевіряють лікарів?

Нас 6 лікарів із заввідділенням. Поліцейський пост знає нас, вони знають, хто і коли чергує, кого як звати, у них є наші мобільні контакти, тому що вони чергують разом із нами цілодобово. І якщо щось стається, то вони нам дзвонять, або ми їм дзвонимо. Поки що таких випадків не було, абсолютно спокійно, люди розуміють, люди свідомі.

Як ви самі спілкуєтесь між собою? Вас теж 6 чоловік: дистанція 1 метр, всі в захисних костюмах — як це відбувається?

Я викладала фото у себе на сторінці, ми дійсно всі однакові, у синіх комбінезонах, окулярах і респіраторах. Ми підписуємо комбінезони, всі лікарі підписують свої імена, підписуємо дату і годину, коли ми його вдягнули, для того, щоб контролювати правильний час.

Ми так само спілкуємось далі з пацієнтами, вони повинні нас чути і розуміти, з ким саме вони говорять. А пацієнти у нас свої, вони вже звикли до нас, пізнають нас по очах і голосу, я сподіваюсь. Не було з цим проблем.

Фото:

надані hromadske

Самі пацієнти не панікують? Бо багато паніки через коронавірус. Як пацієнти психологічно себе почувають і як поводяться?

Загалом позитивно, ми намагаємось виконувати, крім того, ще й функцію психолога, тому що зараз ми обмежені, до нас не можуть прийти супутні суміжні спеціалісти, які могли б нам допомогти. Тому ми намагаємось підтримати позитивний настрій людей, тому що ті, хто вже отримав позитивний результат, розуміють, які наслідки, вони бачать, які негативні речі відбувались в усьому світі. Поки що у нас не було проблем у відділенні.

У людей є конспірологія. Ми бачимо, що є смерті від пневмонії, такі випадки були до коронавірусу. Чи не думаєте ви зараз, що це була все-таки інфекція?

У нас таких випадків не було. 

Повертаючись у 2009 рік, коли ми працювали в епідемії грипу, це для нас так само було схоже. Зараз трошки інше, навіть важче, можна сказати, але для нас грип і пневмонія на сьогоднішній день набагато простіші у зв’язку з тим, що для грипу є спеціалізована швидка діагностика, є експрес-тести і є специфічні тести саме на грип. Окрім того, ми маємо специфічне лікування грипу. 

Навіть якщо у людини є підозра на пневмонію на фоні вірусної інфекції і якщо ми підозрюємо грип, то одразу починаємо ці специфічні препарати, вони дають гарний позитивний ефект. У нас зараз набагато зменшились ті летальні випадки, які були у 2009 році. Ми навіть менше за це переживаємо зараз. Набагато легше працювати, бо є це специфічне лікування.

У вас зараз лежать ті, хто має підозру на коронавірус, але ще немає результату остаточного. Скільки таких людей?

Я вам точно не скажу, бо є ті, хто поступають протягом доби. Якщо взяти випадок, коли підтвердили двох жінок позавчора, то одна з цих пацієнток поступила ще 6 числа, і перший результат у неї був негативний.

Перше тестування не є гарантією того, що людина не інфікована. Тому зараз особлива увага приділяється цьому. Ми завжди дочікуємось другого результату. 

Справді поки що у нас важких випадків немає. Окрім тієї пані, що був летальний випадок, але це на основі її супутньої неврологічної важкої патології. Тому людям, які мають перший негативний результат, ми намагаємось пояснити, що треба дочекатись другого негативного результату для того, щоб ми 100 % могли стверджувати, що людина не інфікована.

Поділитись: