Державі повернули 18 об'єктів заповідника «Чернігів стародавній». Серед них — собори, якими користувалася УПЦ МП

Свято-Троїцький собор — головний собор Троїцького монастиря в Чернігові. Ілюстративне фото
Свято-Троїцький собор — головний собор Троїцького монастиря в Чернігові. Ілюстративне фотоWikimedia / Valerii Sorokin

Комісія Міністерства культури підтвердила повернення державі 18 об'єктів заповідника «Чернігів стародавній». Це, зокрема, стародавні собори, якими користувалася Українська православна церква московського патріархату.

Про це йдеться на сайті МКІП.

Комісія оглянула Єлецький та Троїцький монастирі й Спасо-Преображенський собор, які перебували в користуванні УПЦ МП, а також П’ятницький та Катерининський храми, якими користується Православна церква України.

За висновком комісії, комплексних ремонтно-реставраційних робіт потребують майже всі головні святині Чернігова — Спасо-Преображенський, Троїцький та Успенський собори.

Також ремонтно-реставраційних робіт чекають монастирські дзвіниці, споруди Введенської церкви та Архієрейського будинку і келії Троїцького монастиря. Ремонт з реставрацією потрібні мурам з брамами та баштам Єлецького монастиря, його північним і східним келіям.

Окрім того, комісія дійшла висновку, що в Спасо-Преображенському та Троїцькому соборах необхідно провести консерваційно-реставраційні роботи щодо стінописів та іконостасів.

Під час огляду Іллінської церкви зафіксовано суцільні вертикальні тріщини в стіні — наслідок російських атак по території Болдиних гір весною 2022 року.

«Ситуація є загрозливою, оскільки церква пов’язана з унікальним комплексом Антонієвих печер», — наголосили в Мінкульті.

Водночас стан П’ятницької та Катерининської церков, Антонієвих печер, окрім підземних храмів, задовольнив комісію.

Зрештою, комісія МКІП передала директору заповідника Андрію Лісовому акт, яким підтвердила передачу державного майна в користування «Чернігова стародавнього» — загалом 18 об’єктів. Проєктні роботи з реставрації й консервації планують завершити до кінця року.

Що передувало?

5 жовтня в Чернігові почала працювати комісія Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) України.

Одним із завдань комісії було «прийняття державного нерухомого майна заповідника "Чернігів стародавній" у власність держави» від «тимчасових користувачів».

У МКІП не уточнили, хто є цими «тимчасовими користувачами», але згадують про П’ятницьку церкву, Спасо-Преображенський собор, Троїцький собор та Єлецький Успенський собор. У першому храмі звершує богослужіння ПЦУ, а в трьох соборах — УПЦ МП.