Державні компанії не заплатили до бюджету близько третини передбачених законом дивідендів — Мінфін

Низка найбільших державних компаній не виплатили дивіденди зі свого прибутку до бюджету, що зумовило недовиконання плану з надходження дивідендів на 35,9%.

Про це йдеться у повідомленні Міністерства фінансів України.

Загалом до бюджету надійшло 23,2 мільярда гривень дивідендів від державних компаній, що на 13 мільярдів гривень менше, ніж передбачено законом.

Найбільше недоплатив до бюджету Нафтогаз. Так, державна компанія сплатила лише 4 мільярди гривень — третину від передбаченої законом суми. Таке рішення компанія ухвалила після того, як оскаржила постанову уряду, відповідно до якої мала б заплатити до бюджету 90% свого прибутку за 2018 рік.

«Менше за ухвалений урядом норматив сплатили також Центренерго та Турбоатом, які перерахували до Державного бюджету відповідно 195 млн грн та 265 млн грн (що становить близько 50% суми дивідендів, яка підлягає сплаті до Державного бюджету)», — повідомляють у Мінфіні.

Також не перерахувала до бюджету дивідендів «Укрнафта», 50%+1 акція якої належить державному Нафтогазу.

Також державний бюджет недоотримав дивідендів державних компаній через гірші фінансові показники, ніж очікувалося під час ухвалення закону про бюджет на 2019 рік.

Нагадаємо, що Нафтогаз оскаржив виплату 90% свого прибутку до бюджету у вигляді дивідендів через суд. Компанія сплатила лише третину передбаченої суми. Це рішення пояснили тим, що має гостру потребу у фінансових ресурсах через необхідність підготуватися до газової війни з Газпромом та припинення транзиту російського газу у 2020 році.

2 липня стало відомо, що Нафтогаз оскаржив рішення про виплату дивідендів державі у розмірі 90% від свого прибутку за 2018 рік.

Зазначимо, що відповідну постанову уряду критикував голова Нафтогазу Андрій Коболєв. За його словами, виплата такої великої частки прибутку може завадити компанії закачати достатні обсяги газу до підземних сховищ, що необхідне для підготовки до опалювального сезону.

Також рішення про встановлення такої частки дивідендів з державних компаній, зокрема з державних банків, розкритикували у Національному банку.

Зазначимо, що зменшити частку дивідендів, які державні підприємства перераховують до бюджету просили і в Мінінфраструктури. Там вважають, що 10% прибутку, який залишається за підсумком перерахунку дивідендів до бюджету, недостатньо для забезпечення належного стану інфраструктури.

24 квітня уряд ухвалив рішення зобов'язати державні компанії сплатити дивіденди у розмірі 90% їхнього прибутку до бюджету.