Держдеп США: діями режиму Лукашенка відвертають увагу від діяльності Росії на кордоні з Україною

У Державному департаменті США заявили, що підтримують Польщу в ситуації з тим, як режим самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка маніпулює мігрантами на кордоні. Проте це може бути способом відволікти від того, що відбувається на кордоні України.

Позицію Сполучених Штатів оприлюднив речник Державного департаменту США Нед Прайс.

Держсекретар США Ентоні Блінкен провів розмову з міністром закордонних справ Польщі Збігнєвом Рау щодо ситуації з мігрантами на польсько-білоруському кордоні.

«Пан Блінкен підтвердив підтримку Польщі Сполученими Штатами перед обличчям цинічної експлуатації вразливих мігрантів режимом Лукашенка. Дії режиму Лукашенка загрожують безпеці, сіють розкол та мають на меті відвернути увагу від діяльності Росії на кордоні з Україною», ㅡ зазначив Прайс.

Блінкен також висловив вдячність за підтримку Польщею суверенітету й територіальної цілісності України. У Держдепі США зазначили, що Сполучені Штати, Польща та інші союзники і партнери єдині в тому, що Москва має відповісти за військову агресію та зловмисну діяльність у регіоні.

Що відбувається на кордоні Білорусі та Польщі?

З початку листопада там загострилася криза через мігрантів, які через територію Білорусі хочуть потрапити до країн ЄС. Міністерство національної оборони Польщі заявляло про низку провокацій на кордоні, зокрема з боку білоруських прикордонників.

8 листопада в Польщі повідомили про «найбільшу спробу силового проникнення» мігрантів до країни. Увечері 9 листопада дві групи із декількох десятків мігрантів змогли прорвати паркани на кордоні й потрапили до Польщі з Білорусі, однак їх усіх затримали. А 14 листопада на територію Польщі проникли приблизно 50 мігрантів.

Мігранти прориваються через кордон, застосовуючи каміння, сльозогінний газ, лазери та стробоскопи. У прикордонній службі Польщі впевнені, що ними мігрантів забезпечують білоруси.

Наразі біженці з країн Близького Сходу розбили біля білорусько-польського кордону табір. З боку Польщі кордон охороняють прикордонники, правоохоронці та військовослужбовці.

А що на кордоні України?

Ще з квітня 2021 року біля кордону з Україною та в окупованому Криму відбувалося значне підвищення військової активності. Тоді українська розвідка повідомляла, що РФ готується до дій, які мають спровокувати військову відповідь України на лінії зіткнення сторін на Донбасі.

22 квітня Росія оголосила, що починає відводити своїх військових від кордонів України, де вони нібито зібралися для військових навчань. Проте Київ у травні, а потім у вересні заявив, що російська армія залишається біля українського кордону.

Нещодавно The Washington Post написало, що Росія знову почала стягувати свої війська до кордону з Україною після завершення військових навчань із Білоруссю «Захід-2021». Журналіст Крістіан Тріберт із The New York Times та видання Politico повідомили про супутникові знімки, які нібито підтверджують стягування російських військ і техніки до кордонів.

А експерт групи Conflict Intelligence Team (CIT) Кирило Михайлов розповів, що розслідувачі також помітили певні рухи російських військових у напрямку кордону України.

Водночас Головне управління розвідки Міністерства оборони не зафіксувало додаткового перекидання російських сил до кордону з Україною. Хоча за даними розвідки, біля кордону України та на окупованих територіях залишаються зосереджені 90 тисяч військових Росії.