Держсекретар США Майк Помпео провів телефонну розмову із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Він закликав звільнити громадянина США та підтримав білоруську опозицію.

Про це пише DW з посиланням на пресслужбу Державного департаменту США.

Зокрема, Майк Помпео закликав негайно звільнити Віталія Шклярова ㅡ політтехнолога з білоруським корінням. Чоловіка затримали у Гомелі 29 липня за нібито організацію групових дій, що грубо порушують громадський порядок і пов'язані з непокорою законним вимогам влади. 

Представник США вимагав повного звільнення політтехнолога та дозволу на негайний виїзд Шклярова з Білорусі. 

Також у телефонній розмові Майк Помпео вкотре заявив про те, що Сполучені Штати «підтримують прагнення білоруського народу до демократії».

Що відомо про Віталія Шклярова?

Віталій Шкляров ㅡ російський політтехнолог родом із Білорусі, має американське громадянство. Зокрема Шкляров працював із Ксенією Собчак на президентських виборах 2018 року і в Грузії. Наразі він одружений зі співробітницею Держдепартаменту США та готувався переїхати на нове місце роботи дружини ㅡ в Україну.

29 липня Шклярова затримали у Гомелі білоруські силовики за те, що він начебто співпрацював із політичною опозицією в країні. Сам чоловік свою провину не визнає. Його адвокат Антон Гашинський стверджує, що Шклярова утримують у СІЗО в нелюдських умовах.

Адвокат розповідав, що Шклярову заборонено митися, зробити це можна раз на тиждень ㅡ щосереди, без гарячої води. Також політтехнологу забороняють будь-кому писати та отримувати книги зовні. В бібліотеці СІЗО, за словами адвоката, всього три книги — зокрема Кримінальний і Кримінально-процесуальний кодекси Білорусі.

 Що відбувається у Білорусі?

Уже третій місяць в країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів та вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі. 

Попри масові мітинги та акції по всій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та фактично зайняв пост президента. Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.

Поділитись: