Політтехнолог Віталій Шкляров. 29 липня його затримали в Мінську за нібито діяльність на користь політичної опозиції. Його адвокат стверджує, що умови перебування Шклярова в СІЗО є нелюдськими
Фото:

Вікторія Одіссонова/Новая газета

У Гомелі 29 липня затримали російського політтехнолога родом із Білорусі Віталія Шклярова — за те, що він начебто співпрацював із політичною опозицією в країні. Його адвокат Антон Гашинський стверджує, що Шклярова утримують у СІЗО в нелюдських умовах.

Про це Гашинський розповів в інтерв’ю «Новой газете».

«Йому, по суті, заборонено митися, в СІЗО відсутня гаряча вода, помитися можна один раз на тиждень, щосереди. Шампунь передавати заборонено, він миється господарським милом. У Віталія немає свого рушника, його йому забороняють мати, він витирається спільним рушником, який видають раз на тиждень», — розповів адвокат.

Гашинський також додав, що Шклярову забороняють «щось будь-кому писати»: «Шкляров хотів написати книгу про ті події, що з ним відбуваються, але писати йому також не дають». Також політтехнологу забороняють отримувати книги зовні, а в бібліотеці СІЗО, за словами адвоката, всього три книги — зокрема Кримінальний і Кримінально-процесуальний кодекси Білорусі.

«Показовий момент був, коли ми з ним зустрічалися, і після зустрічі з адвокатом його завели в окрему кімнату, де роздягли догола, із запалом обшукали й після цього поставили в "стакан". "Стакан" — це кімната метр на метр без сидячого місця, де він пробув шість годин стоячи: без пиття, без їжі, без можливості присісти чи прилягти», — згадує Гашинський.

СІЗО «Володарка» в Мінську, де утримують Віталія Шклярова
Фото:

Новая газета/архів

Адвокат додав, що Шклярова допитують «якісь люди» без присутності захисника. Про що саме його допитують, політологу розповідати заборонили. Забороняють йому розповідати і про співкамерників — окрім того, що в одного з них є телевізор, який дозволяють вмикати в обмежений час, і там транслюються державні телеканали Білорусі.

«Увечері телевізор відмикається, і одразу ж на вулиці гучно вмикають музику радянських часів, яка звучить усю ніч під гавкіт собак. Як наслідок, від цієї напруги Шкляров фактично не спить, у нього постійно болить голова. У такому вирі він перебуває цілодобово. Це може зламати, повірте, будь-кого», — стверджує Гашинський.

Адвокат Віталія Шклярова вважає, що на нього чинять психологічний тиск, і стверджує, що це єдиний за п’ятнадцять років його роботи випадок, коли співпробітники адміністрації СІЗО так тиснуть на його клієнта.

За що саме затримали Шклярова?

Політтехнолога Віталія Шклярова затримали в Гомелі (звідки він родом) 29 липня. За версією білоруських спецслужб, він мобілізував протестний електорат навколо блогера Сергія Тіхановського (він також перебуває в СІЗО). Дружина Тіхановського Світлана стала головною опозиційною кандидаткою на виборах президента Білорусі.

7 серпня адвокат Шклярова повідомив, що його клієнту пред’явили обвичувачення за статтею 342 Кримінального кодексу Білорусі — організація чи підготовка дій, що грубо порушують суспільний порядок, або активна участь у них. Сам Шкляров заперечує свою співпрацю з Тіхановським і вважає справу проти нього політично вмотивованим.

А ми точно можемо вірити словам Гашинського і Шклярова про умови в СІЗО?

Звісно, це лише їхні слова. Утім є й непрямі докази жорсткого поводження із затриманими, які перебувають у СІЗО. Білоруський опозиційний Telegram-канал Наша Ніва виклав двохвилинний аудіозапис, зроблений, як стверджує видання, поруч зі слідчим ізолятором на вулиці Окрестіна в Мінську. На ньому чути крики й стогони людей. (Увага: аудіозапис може неприємно вразити вас.)

Наші білоруські партнери з «Еврорадио» також оприлюднили коротке відео, зроблене біля того ж СІЗО. На ньому також чути крики, що лунають із його будівлі. Також їм вдалося отримати аудіозапис того, як силовики ставляться до затриманих протестувальників в автозаку (послухати можна тут). (Увага: аудіозапис може неприємно вразити вас.)

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За чотири дні влада повідомила про затримання 6,7 тисячі людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими. Вночі 13 серпня затриманих почали відпускати.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. Також ви можете переглянути хроніку подій другоготретього та четвертого днів протестів.

Поділитись: