У дитинстві мормонка, у вільний час — діджейка, а нині — прем'єр-міністерка Нової Зеландії. Джасінда Ардерн упродовж кількох місяців була в центрі уваги світових медіа. Ще під час її виборчої кампанії жінку стали називати «політиком-рок-зіркою», а відтак це явище отримало назву «джасіндоманія».

Однак привернути увагу всього світу по-справжньому вдалося їй однією заявою.

«Я буду прем'єр-міністеркою і мамою», — повідомила вона журналістам під час прес-конференції.

За її вагітністю уважно стежили не лише лікарі, а й медіа та громадськість. Прем'єрка народила доньку наприкінці червня в громадській лікарні. Джасінда Ардерн заявила, що їй потрібно шість тижнів декретної відпустки, щоб повністю повернутися до виконання обов'язків. За дитиною ж доглядатиме її батько.

Громадське розповідає історію прогресивної новозеландської родини.

Рок-зірка

Джасінда народилася в мормонській родині й провела дитинство в сільській місцевості. Одного разу навіть розбила батьків трактор об дерево.

Уже змалку відчувала жагу до справедливості, яка багато в чому сформувала її як політика. «Моє політичне пробудження відбулося ще в школі. Я побачила хлопчика мого віку, але в нього не було взуття. І я подумала: чому інші не можуть мати того, що і я?» розповіла Джасінда в одному з інтерв'ю.

У політику вона пішла в 17 років, ставши членом «Лейбористської партії». Вона працювала політичним радником колишнього прем'єр-міністра Британії Тоні Блера, а також на екс-прем'єрку Нової Зеландії Гелен Кларк. У 2008-му її обрали до парламенту.

«У дитинстві я мріяла бути клоуном. Колись я побачила, як один розсмішив усю школу. І я подумала: я теж хочу робити людей щасливими»,розповіла Ардерн в інтерв'ю місцевому медіа.

За сім тижнів до парламентських виборів 2017-го вона очолила «Лейбористську партію», коли рейтинги політсили були рекордно низькими. Але завдяки Ардерн популярність зросла і вони фінішували на виборах другими. Джасінду призначили прем'єр-міністеркою, адже лейбористи зуміли об'єднатися з іншими партіями та сформувати уряд.

Прем'єрка Великої Британії Тереза Май (ліворуч) зустрічає вагітну колегу — прем'єр-міністерку Нової Зеландії Джасінду Ардерн, ґанок офіційної резиденції на Даунінг-стрит, Лондон, 18 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Мама

Після обрання головою партії, Джасінда взяла участь у ранковому шоу, де один із ведучих сказав, що новозеландці, голосуючи за партії, повинні знати, які в їхнього потенційного (на той час — ред.) прем'єра плани щодо материнства. Ардерн роздратувалася.

«Ви, — вказала вона пальцем на ведучого. — Абсолютно неприйнятно у 2017-му казати, що жінки повинні відповідати на таке запитання при прийнятті на роботу. Жінки самі вирішують, коли їм заводити дитину, і це не повинно впливати на їхнє працевлаштування».

А вже за кілька місяців після призначення прем'єр-міністеркою, вона оголосила, що вагітна. Хоч її випадок для Нової Зеландії є прецедентом, вона запевняє, що «не перша жінка, яка виконуватиме кілька робіт одразу», і не перша жінка, яка «працює і має дитину».

У різних інтерв'ю ще під час вагітності Ардерн наголошувала, що жінка повинна мати право бути мамою і працювати. Потрібна лише допомога. Її чоловік, телеведучий Гарольд Гайфорд залишатиметься вдома та візьме на себе частину домашніх обов'язків. Водночас вони не одружені, хоча уже кілька років живуть разом.

Коли журналістка BBC поцікавилася, чи не бентежить її інтерес з боку ЗМІ, Ардерн сказала: «Коли ти лише друга жінка у світі, яка завагітніла на такій посаді, очевидно, що людям буде цікаво. Я зовсім не проти. Однак сподіваюся, що з часом цей інтерес згасне».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Королева Брюсселя»: хто оштрафував Google на 5 мільярдів доларів?

 Прем'єрка Нової Зеландії Джасінда Ардерн з чоловіком — телеведучим Гарольдом Гайфордом — та новонародженою донькою в лікарні, Окленд, Нова Зеландія, 24 червня 2018 року Фото: EPA-EFE/DAVID ROWLAND

Прем'єрка

Під час кампанії Ардерн обіцяла подолати дитячу бідність, скоротити імміграцію, зробити освіту безкоштовною, річки — знову чистими та декриміналізувати аборти. 

Вона народила 21 червня і вже за кілька днів, прямо в лікарні, дала прес-конференцію й показала дівчинку світові. А відтак пішла на відпочинок, однак усе одно не змогла утриматися від роботи та у Facebook-трансляції прокоментувала ухвалення сімейної реформи.

«Я вважаю це найбільшим моїм досягненням як прем'єр-міністра», — звернулася Джасінда до глядачів у соцмережі. Реформа передбачає збільшення тривалості декретної відпустки, а також щотижневу плату дітям, які народилися після 1 липня, впродовж першого року їхнього життя.

Нині обов'язки прем'єра виконує її заступник, а вона планує повністю повернутися до виконання обов'язків уже за шість тижнів.

Водночас не всі захоплюються її рішенням народити на посаді прем'єр-міністерки.

«Вагітна прем'єрка — це не фемінізм, це зрада ваших виборців», — написала у своїй колонці журналістка The Daily Mail Ліз Джоунс. Однак Ардерн переконує, що може бути і прем'єркою, і мамою. Їй потрібна лише невелика допомога і підтримка, яку вона наразі має.

Ардерн планує повністю повернутися до виконання обов'язків за шість тижнів (на фото — канцлерка Німеччини Ангела Меркель (ліворуч) та прем'єрка Нової Зеландії Джасінда Ардерн під час зустрічі в Берліні, Німеччина, 17 квітня 2018 року) Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Поділитись: