Діти без обмежень: як Китай переглядає політику народжуваності

Компартія Китаю може скасувати обмеження на кількість дітей у сім'ї, в останні три роки китайським родинам було дозволено мати лише двох дітей (на фото — китайські діти відпочивають у Центрі мистецтв в Пекіні, Китай, 5 травня 2018 року)
Компартія Китаю може скасувати обмеження на кількість дітей у сім'ї, в останні три роки китайським родинам було дозволено мати лише двох дітей (на фото — китайські діти відпочивають у Центрі мистецтв в Пекіні, Китай, 5 травня 2018 року)EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

У ніч з 4 на 5 лютого в Китаї святкували початок нового року Свині. Вважається, що діти, народжені під цим знаком, матимуть щасливу долю ― і, ймовірно, скоро їх у Китаї може стати більше. Комуністична партія КНР розглядає можливість скасувати обмеження на кількість дітей у сім’ї. До 2016 року китайським родинам було дозволено мати лише одного нащадка, а в останні три роки ― двох. Утім, бебі-буму в Піднебесній поки немає ― а це дуже хвилює владу країни

Троє поросят

Мама-свинка і троє симпатичних поросяток: таку поштову марку випустили в Китаї з нагоди початку нового року Свині. Багато хто угледів у цьому знак: імовірно, вже цього року в Піднебесній скасують обмеження на кількість дітей в родині. Перші дзвіночки звучали ще у 2018: з проекту нового Цивільного кодексу прибрали будь-які згадки про «планування сім’ї». Цю жорстко контрольовану державою політику Китай вів із 1979 року, коли тодішній лідер Компартії й автор китайського «економічного дива» Ден Сяопін запровадив правило «одна сім’я ― одна дитина». Воно мало на меті стримати стрімке зростання населення, яке на той час в Китаю не було можливості прогодувати.

Втім, 40 років потому ситуація кардинально змінилася: за роки економічного буму в Китаї виросло ціле покоління дітей-одинаків, а населення країни поступово старіє. Згідно з прогнозами, до 2040 року населення Китаю сягне 1,4 мільярда: при цьому чверть мешканців будуть старшими за 65 років. Далі зростання населення фактично припиниться. Це ― пряма загроза економічній стабільності.

«Китай довго зростав за рахунок людського потенціалу, людського ресурсу, ― коментує Громадському Олексій Коваль, член правління Української асоціації китаєзнавців. ― Однак у минулому році зростання економіки було лише 6,6%, це найнижчий показник за останні 30 років». Він додає, що старіння населення становить загрозу для економіки. «На тих, які працюють, доводиться все більше людей, які не можуть працювати. Нове покоління мусить підтримувати економіку країни». До того ж, без достатньої кількості молоді нікому буде піклуватися про старих і забезпечувати наповнення пенсійної системи.

У 2016-му Компартія дозволила всім родинам мати по дві дитини. Однак це не призвело до очікуваного бебі-буму: того року кількість новонароджених зросла лише на 1,3 мільйони порівняно з попереднім роком, це наполовину менше від очікуваної цифри. А у 2017-му народилося ще менше дітей, ніж за рік до того. Тож цілком імовірно, що у 2019-му всі обмеження взагалі буде скасовано. Маркою з поросятами влада може сигналізувати про свої наміри у типовий для Китаю завуальований спосіб, вважає китаєзнавець Коваль. «В Китаї такі великі рішення, як зміни демографічної політики, не афішуються, про них стає відомо згодом. У березні китайський парламент, сесія якого відбувається раз на рік, може ухвалити такі зміни».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Компартія проти ісламу: Китай створив цифрову антиутопію, і це дуже схоже на роман Орвелла

У 2016-му Компартія дозволила всім родинам мати по дві дитини, однак це не призвело до очікуваного бебі-буму (на фото — батьки із двома дітьми гуляють в районі Санлітун в Пекіні, Китай, 10 серпня 2018 року)EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Партія наказує: «Народжуйте!»

Чи здатне скасування обмежень на кількість дітей у сім’ї вирішити демографічні проблеми Китаю ― велике питання. Як свідчить досвід запровадженої у 2016-му політики «двох дітей», одного лише дозволу від Компартії недостатньо, аби родини зважилися на більше нащадків. Одна з причин ― економічна: виховувати двох або більше дітей значно дорожче. Інша ― світоглядна: десятиліттями в Китаї пропагувався образ ідеальної родини, в якій лише одна дитина, і це так швидко не зміниться. До того, ж наявної інфраструктури ― садків, шкіл, лікарень ― може виявитися замало для потенційного бебі-буму.

Крім того, є проблема з тими, хто має народжувати цих дітей ― жінками. Їх кількість у Китаї значно менша за кількість чоловіків. За даними офіційних китайських медіа, які цитує Guardian, на кожних 100 жінок у Піднебесній припадає 136 чоловіків. Це ― наслідок політики «однієї дитини»: багато родин хотіли мати єдину дитину-хлопчика, тож жінки нерідко вдавались до аборту, якщо були вагітні дівчатками. В результаті в Китаї виросло ціле покоління чоловіків, яке не може знайти собі пари: переважно вони родом із сільської місцевості, працюють у великих містах, але не заробляють достатньо, аби дозволити собі «викуп» за наречену. Традиція викупу, яка була заборонена в Китаї за часів Мао Цзедуна, нині відновилася через гендерний дисбаланс у суспільстві.

Десятиліттями комуністичним режимом в Китаї пропагувався образ ідеальної родини, в якій лише одна дитина (на фото — китайські діти тримають національні прапори Китаю та Камеруну на церемонії зустрічі президента Камеруну у Дімі народних зборів в Пекіні, Китай, 22 березня 2018 року)EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Вплив на права жінок

Є підстави вважати, що Компартія Китаю, яка раніше суворо стежила за дотриманням політики «однієї дитини», невдовзі почне так само агресивно нав’язувати родинам багатодітність. У промовах китайських посадовців уже звучать заклики до розширення сімей. Жінок, особливо незаміжніх, заохочують брати відпустки, аби присвячувати їх родині і плануванню нащадків.

Утім, не всі китайські роботодавці в захваті від цієї перспективи. Раніше вони точно знали, що кожна співробітниця максимум один раз піде у декрет, пише Economist. Якщо обмеження на кількість дітей знімуть, це стане непередбачуваним. Як засвідчили результати опитування, 75% компаній більш неохоче почали брати на роботу жінок після оголошення політики «двох дітей». А більше половини опитаних жінок зазначають, що на співбесідах їх частіше питають про наявність бойфренда та плани мати дітей.