Для зниження ставок за кредитами в Україні необхідно завершити судову реформу — голова Нацбанку
Знизити рівень відсоткових ставок, за якими українці беруть позики у банках, заважає незавершена судова реформа.
Про це повідомив голова Національного банку України Яків Смолій в інтервю виданню The Page.
«Для нас і для всього фінсектору сьогодні важливо, щоб завершилася судова реформа. Поки що не до кінця імплементоване законодавство про захист прав кредиторів. А тому той, хто сьогодні видає позики, не може зменшувати маржу через високі ризики, і це впливає на ставки», — повідомив Смолій.
На його думку, озвучена заступником голови Офісу президента України Олексієм Гончаруком думка про те, що вже у 2020 році банки зможуть знизити рівень ставки за іпотечними кредитами до 12-13% річних — цілком реалістична.
«(Це) абсолютно можливо. Ми досить позитивно до цього ставимося, якщо облікова ставка буде 8-9%, як ми прогнозуємо. Порахуємо маржу у 4-5%, ось і отримаємо 12-13%», — додав Смолій.
Також голова Нацбанку зазначив, що зниженню відсоткових ставок, окрім судової реформи, може сприяти ще й поширення фінансової грамотності населення.
«Потрібно також посилювати захист прав споживачів фінпослуг і водночас – підвищувати фінансову грамотність позичальників, щоб вони були більш обізнані в тому, на яких умовах їм банки пропонують кредити», — зауважив Яків Смолій.
Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати кошти клієнтам.
Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює більше коштів заощаджувати. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.
Раніше депутатки Оксана Продан і Ганна Гопко, підбиваючи підсумки роботи Ради VIII скликання, заявили, що найбільш проблемними та недопрацьованими Верховною Радою 8-го скликання сферами є економіка, судова та правоохоронна реформи.
- Поділитися: