Окружний адміністративний суд міста Києва, 18 квітня 2019 року
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

Другого серпня в Генеральній прокуратурі України допитали та вручили підозри трьом суддям Окружного адміністративного суду Києва та судді Суворівського суду Одеси. Усі вони фігурують у справі «плівок НАБУ» і можуть бути причетними до винесення неправосудних рішень.

Допитам передували обшуки в суді та скандал з оприлюдненням аудіозаписів.

26 липня Національне антикорупційне бюро України разом із Управлінням спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України провели обшуки у будівлі Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК).

Ще під час обшуків у ОАСК голова НАБУ Артем Ситник та заступник начальника Головного слідчого управління — начальник управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк на брифінгу оприлюднили аудіозаписи розмов суддів — голови ОАСК Павла Вовка, а також Євгена Аблова, Ігоря Погрібніченка та інших суддів цього суду.

У записах згадувалися й імена Уповноваженої з прав людини Людмили Денісової та голови Державної судової адміністрації Зеновія Холоднюка.

Обшуки у суді проходили щодо справ Майдану та рішень, які виносили судді ОАСК тоді.

Чому не ліквідували ОАСК

Одне із них у 2013 році ухвалив заступник голови суду Євген Аблов. Це рішення стосувалося розблокування Майдану Незалежності: фактично суд дозволив розібрати барикади, а через два дні «Беркут» намагався розігнати протестувальників у центрі Києва.

Окружний адмінсуд також відомий рішеннями щодо поновлення на посаді екс-очільника Державної фіскальної служби Романа Насірова, відсторонення від займаної посади в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, скасування приватизації Приватбанку.

Ще у 2017 році Окружний адміністративний суд Києва мали ліквідувати. Проте з остаточного тексту Указу, який підписав екс-президент України Петро Порошенко, про ліквідацію дев’яти судів, ОАСК таємничо зник. До підписання цього рішення, голову ОАСК бачили на спільних неформальних зустрічах із колишнім депутатом від Блоку Петра Порошенка Олександром Грановським. Грановського називали «куратором» від екс-президента Порошенка у прокуратурі та судах.

Самого Вовка, якого у 2015 році обрали головою ОАСК, пов’язують із близькими оточенню колишнього президента України Віктора Януковича людьми — Сергієм Ківаловим та Андрієм Портновим.

Після обшуків у ОАСК, Сергій Горбатюк розповів, що підозри щодо суддів, які фігурують у плівках НАБУ, відправили на підпис до заступника Генпрокурора Сергія Кізя.

Проте у коментарі Громадському Генеральний прокурор України Юрій Луценко розповів, що Горбатюк не ініціював із ним нарад, а рішення щодо підписання підозр він розгляне 31 липня. Згодом ГПУ перенесла розгляд підозр на 2 серпня.

«Яйця Уповноваженої» у плівках НАБУ

Після брифінгу Національного антикорупційного бюро та Управління спецрозслідувань ГПУ правозахисники та активісти вимагали притягнення до відповідальності Уповноваженої з прав людини Людмили Денісової.

Згідно з аудіозаписами, Денісова домовилася із головою ОАСК Павлом Вовком.

Річ у тім, що Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) у 2018 році знайшло у декларації Денісової невідповідності і цю справу почали розслідувати. Тоді Уповноважена залагодила свої проблеми в ОАСК.

Суддя Павло Вовк, у оприлюднених плівках, сказав: «Яйця цієї Уповноваженої у нас». Імовірно, маючи на увазі вирішення питання Денисової щодо НАЗК.

Вобмін на бажане для себе рішення, вона, за інформацією слідства, за квотою Омбудсмана провела до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), зручну для Вовка людину.

Цим суддею тоді начебто був Микола Сірош.

До складу ВККС Сірош увійшов на місце Тетяни Весельської, у якої на той час сплив 4-річний термін перебування на посаді. Але Весельську обрали до комісії ще за попереднім законом, тобто строком на шість років.

Громадське зверталося до Людмили Денісової за роз’ясненнями, що це за «яйця Уповноваженої» фігурують у плівках НАБУ, але Уповноважена, на жаль, відмовилася коментувати, не дослухавши питання.

Холоднюк та масова хвороба суддів

За даними слідства, Миколою Сірошем суддя Вовк не обмежився.

Голова ОАСК начебто вирішив провести до ВККС ще одного підконтрольного суддю Сергія Остапця. У цьому, згідно плівок НАБУ, йому допоміг голова Державної судової адміністрації (ДСА) Зеновій Холоднюк.

За його квотою Остапець зайшов до комісії суддів на місце Станіслава Щотки. У свою чергу Павло Вовк допоміг через Окружний адмінсуд Холоднюку зберегти посаду голови ДСА.

«Свої» люди у ВККС судді Вовку були необхідні, щоб не здавати іспити, які проводить комісія.

Так у травні цього року 34 судді ОАСК, разом із Павлом Вовком, не прийшли на оцінювання, бо усі одразу захворіли.

Корупція чи політика?

Другого серпня, коли в ГПУ мав початися допит судді Павла Вовка, біля Генпрокуратури зібралися близько 50 людей: вони закликали до відповіді Сергія Горбатюка, проте не всі могли вимовити його прізвище і не всі знали його посаду.

Мітинг стурбованої, проте не дуже обізнаної у справі громадськості не завадив прокурорам вручити підозри чотирьом суддям та провести допити.

Суддя Євген Аблов, який вийшов із будівлі ГПУ через запасний вхід, розповів, що підозру йому вручили за статтею 376 Кримінального Кодексу — «втручання в діяльність судових органів».

Також Аблов додав, що плівки НАБУ вважає змонтованими. Про те, що записи сфальшовані, раніше говорив і голова ОАСК Павло Вовк.

Імовірно, цей скандал означатиме одне з двох: перезапуск судової системи або ж черговий виток домовленостей суддів з новою владою.

Поділитись: