Долар зрівнявся з євро: що це значить і які будуть наслідки

Вранці 12 липня на табло обмінників з’явилися особливі цифри: курси долара та євро зрівнялися — 1:1. Зокрема, в Україні обидві валюти продавали по 36,4 грн. Такого явища світова економіка не бачила вже 20 років.hromadske з’ясовувало, чому курси стали однаковими, і які наслідки це може мати для України та світової економіки.
Що взагалі трапилося?
Якщо зовсім простими словами: євро здешевшало, а долар здорожчав. Тепер за 100 євро в обміннику можна отримати приблизно $100, хоча ще рік тому дали би $120.
Насправді йдеться не тільки про євро, а й про інші валюти — наприклад, японська єна також впала в ціні відносно доллара.
А отже, як переконаний економічний експерт Сергій Фурса, варто говорити не про падіння євро, а про посилення долара.
Загалом же, на його думку, ця подія — настільки малозначуща, що взагалі не має цікавити українців.
«У Західному світі динаміка курсів валют хвилює лише професіональних фінансистів, а от в Україні це — як любов до футболу. Пересічного українця така ситуація турбує набагато більше, ніж пересічного німця», — написав він у своєму фейсбуці.
«Долар і євро постійно коливаються туди-сюди. Співвідношення було 1,5, потім 1,2, а зараз був рух з 1,05 до 1,0. Тобто зміна лише на 5%. Але через те, що стався паритет, ця новина мала багато розголосу. Це звичайний рух валют, і не треба приділяти йому стільки уваги», — додав Сергій Фурса у коментарі hromadske.
Втім, про зрівняння курсів пишуть усі світові медіа — минулого разу ситуація була аж у жовтні 2002-го.
Це все через війну в Україні?
І так, і ні. Війна стала одним із факторів, але не основним. «До лютого 2022 року теж було послаблення євро до американського долара через різницю у ставках. Американський центральний банк почав піднімати ставки швидше, ніж це роблять їхні колеги з Європейського центрального банку. Зрештою американська валюта стала більш привабливою, інвестори переводили в неї свої кошти, і, відповідно курс долара до євро змінювався», — пояснює фінансовий аналітик ICU Михайло Демків.
Сергій Фурса додає: «У США найбільша інфляція за останні 40 років. Це результат того, що в Америці протягом останніх кількох років під час пандемії надрукували багато грошей. Єдиний спосіб боротьби з інфляцією — піднімати ставки, що й роблять у США. Це призводить до посилення долара. Європа теж так чи інакше піде цим шляхом, але вони ще не розпочали це робити».
Окрім того, на другому місці серед причин зрівняння курсів (себто здешевшання євро) — проблеми європейської економіки. Вона страждає насамперед через підняття цін на газ та нафту: вартість природного газу у Європі із 900 доларів зросла до 2000 за тисячу кубометрів.
«Бізнес-модель головного локомотива ЄС та Німеччини багато років трималася на тому, що вони отримували дешеву енергію в росії та продавали дорогі товари в Китай. І це працювало — поки енергія була дешева. Думка німців про те, що росія — це просто їхній сарай з дровами, не виправдалася. І зараз триває болісний перехід, який вже призвів до першого за бозна-скільки років торговельного дефіциту в Німеччині», — говорить Сергій Фурса.
Ще один фактор — тимчасова (або ні) зупинка роботи «Північного потоку». Саме цим пояснюють зміни у курсі євро кілька світових медіа — наприклад, Reuters. Прокачувати газ у Європу через «Північний потік» росія припинила 11 липня, пояснивши це плановою профілактикою, яка має закінчитися 21 липня. Але в Європі говорять про те, що подавання газу можуть і не відновити — мовляв, путін може помститися країнам ЄС через підтримку ними України.
«Я би говорив не просто про “Північний потік”, а про газовий шантаж з боку росії, який триває ще з кінця літа минулого року, — додає Михайло Демків. — Це загрожує Європі падінням ділової активності. Вони намагаються замістити російський газ іншим паливом, але за короткий період часу це зробити неможливо. Зрештою їм доведеться відчути дефіцит газу, через брак певні виробничі потужності будуть простоювати. А це також впливає на економіку і, відповідно, на курс євро».
За словами Демківа, економіка ЄС так само страждає від припинення торгівлі з росією та санкцій, яку наклали на країну-агресора. Все це разом призводить до інфляції. Наразі у єврозоні вона найбільша за весь час існування ЄС — 8,6% річних. Для порівняння, протягом попередніх 10 років інфляція в країнах Євросоюзу була на рівні 1,3%.
Що це означатиме для України?
Українські імпортери закуповують товари переважно в доларах. Загалом 3\4 операцій в Україні відбуваються в доларах, а не в євро. Тому коливання євро не настільки критичне для українців, як, приміром, курс долара до гривні.
«Зрівняння курсів долара та євро взагалі не відіб’ється на Україні, тож на це не треба навіть зважати, — вважає Сергій Фурса. — А європейцям курс євро взагалі по барабану. Єдині, кому він важливий — німецькі експортери. Для них це приємна новина, бо їхня продукція стає більш конкурентноздатною».
А от думка Михайла Демківа відрізняється: «Парадоксально, але на Україну вплив цього явища є більшим, ніж на Європу. В Єврозоні не так дивляться на курс американського долара, як в Україні, він там нікого не хвилює. Але таке різке знецінення євро — на 13% з початку повномасштабного вторгнення — для економіки є чутливим. Ціни на природні ресурси визначаються на біржах, як правило, в американській валюті. Наприклад, вартість нафти на біржі завжди вимірюється в доларах за баррель».
За словами експерта, коли виробники закуповують енергоносії за вищим курсом долара, це в результаті відбивається на споживачах, і посилює інфляцію. Однак не настільки критично, як власне подорожчання енергоносіїв, яке відбулося через російський шантаж.
Втім, обидва експерти сходяться в тому, що критичних наслідків зрівняння курсів не буде. Це радше результат ситуації в світовій економіці, а не причина можливих проблем.
Що буде далі?
На це питання відповісти не може ніхто. Це буде залежати від безлічі факторів:
- чи швидко будуть піднімати ставки в Європі;
- чи надалі підніматимуть ставки у США;
- що відбуватиметься на фронті в Україні;
- якою буде динаміка ВВП у США та Європі;
- якою буде ціна на нафту;
- чи відновить роботу «Північний потік».
«Курс долара до євро принципово не прогнозується, він не може бути прогнозованим», — говорить Сергій Фурса. Михайло Демків вважає, що визначальними будуть два фактори: наша перемога та висока інфляція в Єврозоні, яка може підштовхнути Європейський національний банк до підвищення ставок. Відповідно, євро відносно доллара укріпиться — а от якщо цього не відбудеться, курс може сягнути й 95 євроцентів за 1 долар.
«Утім, ще більшого різкого знецінення не варто очікувати, бо євро — це все-таки провідна валюта світу», — резюмує він.
Тож у якій валюті українцям краще тримати заощадження?
І Сергій Фурса, і Михайло Демків на це питання відповідають однаково: в обох. Через те, що передбачити подальші коливання курсів неможливо, краще просто не грати в цю рулетку, а диверсифікувати ризики. Тобто тримати 50% своїх валютних заощаджень у доларах, 50% — у євро.
Авторка: Тетяна Гонченко
- Поділитися: