Президент України Володимир Зеленський в Берліні, Німеччина, 18 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Напередодні першого офіційного візиту до Берліна Володимир Зеленський дав інтерв’ю найбільшому німецькому таблоїду Bild. Більшість із тем інтерв’ю — долю Донбасу та Криму, продовження санкцій проти Росії, а також прагнення України до ЄС та НАТО глава держави потім більш докладно обговорив із канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель. Громадське публікує основні тези інтерв’ю.

Про війну, Донбас та Крим

Журналісти Bild запитали Зеленського, чи війна на Донбасі ніколи не закінчиться. «Усі війни закінчуються. І ми робимо усе можливе, аби припинити вогонь, смерті й страждання людей», — відповів Зеленський. Він зауважив, що вірить у дію Мінського процесу, і каже, що його треба поновити, щоби домовитися про припинення вогню та звільнення ув’язнених.

Також Зеленський готовий до перемовин у будь-якому іншому форматі, зокрема Нормандському. «Ми маємо дати дипломатам шанс поговорити знову — поки мовчить зброя. Це те, на що я розраховую. І я сподіваюся, що це почують у Москві», — додав він. 17 червня після зустрічі із Зеленським президент Франції Еммануель Макрон заявив про бажання поновити зустрічі у Нормандському форматах. А вже 18 червня Ангела Меркель назвала дату найближчої такої зустрічі — 12 липня.

«Якщо вперше зустрінетесь із Путіним, що йому скажете?», — питають журналісти Bild Зеленського. «Почнімо з того, що Донбас та Крим — це Україна», — каже Зеленський. «А хіба Крим не втрачено для України?», — уточнюють журналісти. «Крим — це Україна», — відповідає президент. Зеленський сподівається, що «скоро Крим таки вдасться повернути. Це — унікальне місце в Україні з унікальною природою та історією. Для мене Крим завжди буде частиною України». Повертати його Зеленський збирається за допомогою антиросійських санкцій.

Про Меркель та санкції проти РФ

Напередодні зустрічі із Меркель Зеленський назвав її в інтерв’ю «сильною особистістю із приголомшливим досвідом». І зазначив: українці сподіваються, що вона допоможе «встояти у труднощах, які постають перед Україною». Зокрема він вважає, що Німеччина має продовжити антиросійські санкції — на його думку, це — єдиний «безкровний», дипломатичний засіб звільнення окупованих територій та захисту територіальної цілісності й суверенітету України.

«А того, хто агітує за зняття санкцій (раніше прем’єр-міністр федеральної землі Саксонія Міхаель Кречмер заявив про необхідність зняти санкції з РФ — ред.) я закликаю приїхати на Донбас і пересвідчитися, скільки горя принесла українцям війна. Погляньте на Крим, який із туристичного краю перетворився на реальний військовий табір», — заявив пізніше Зеленський на брифінгу з Меркель. Німецька канцлерка запевнила, що санкції діятимуть аж до повернення Криму Росією.

Президент України Володимир Зеленський (ліворуч) та канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час зустрічі в Берліні, Німеччина, 18 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Про ЄС та НАТО

«Україна вже є частиною європейської родини. Україна прагне європейської інтеграції, адже такою була вимога наших громадян», — заявив Зеленський. Водночас гарант наголосив: розуміє, яких результатів ще треба прагнути Україні, аби досягти рівня ЄС в економіці, законодавстві, цифрових технологіях тощо. «Я б хотів бачити Україну настільки розвиненою, що країни ЄС сприйматимуть нас як рівного учасника союзу. І ми зробимо усе можливе, аби досягти цього».

На питання журналістів Bild, чи є реальною перспектива асоціації України та НАТО, Зеленський зазначив, що спершу треба запровадити стандарти НАТО в українських Збройних силах та секторі безпеки. «Україна вже є надійним партнером Альянсу, і в майбутньому ми зможемо стати надійним членом блоку», — сказав Зеленський.

Про Голобородька та свою команду

На початку інтерв’ю журналісти Bild жартома запитали Зеленського, як він під час зустрічі з Меркель пояснить їй, що «телевізійний президент» тепер став справжнім. Ще після перемоги Зеленського у першому турі Bild зазначав, що його перевагою стало те, що Зеленський ніколи не був у політиці — «нове обличчя». На це сам Зеленський зауважив: справа у величезному запиті на зміни в Україні.

Зеленський зазначив, що в плані цінностей дуже близький до серіального президента Голобородька: «Я так само хочу для українців, як і обіцяв у «Слузі народу», припинити корупцію, привнести чесності й прозорості в українську політику, об’єднати країну, забезпечити мир та поліпшити життя простих людей». Водночас Зеленський додав, що на роботу на велосипеді не їздить — з міркувань безпеки.

Журналісти Bild нагадали Зеленському, що його часто асоціюють з олігархом Ігорем Коломойським — у той час, як сам президент прагне відчуження старих політичних еліт. Зеленський відповів, що його команда — це «професіонали без жодного корупційного бекграунду та зв’язків зі старими елітами», не мають впливу олігархів та довели, що гідні довіри.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile