Відсутність прогресу в цій справі послаблює довіру до Києва і вказує на необхідність проведення незалежного розслідування.

Міжнародний Комітет захисту журналістів (CPJ) представив доповідь щодо розслідування вбивства Шеремета під назвою «Відмова від правосуддя: розслідування вбивства Павла Шеремета в Україні не дало результатів».

Як вказують журналісти, після загибелі Павла Шеремета минув майже рік, проте досі ніхто не був заарештований або звинувачений, хоча президент України Петро Порошенко обіцяв швидке розслідування.

«Українська влада заявляє, що Росія є головним підозрюваним, але відсутність прогресу в цій справі у поєднанні з фактами, які вказують на можливу причетність України, послаблюють довіру до Києва і вказують на необхідність проведення незалежного розслідування», – йдеться у звіті.

Громадське транслювало заяву Комітету захисту журналістів з Українського кризового медіа центру.

Серед основних моментів, які вказуються у звіті: 

►припущення глави Національної поліції Сергія Князєва, що слідчі у справі вбивства Шеремета встановили особи двох людей (за даними офіційного слідства, це чоловік і жінка), що їх зафіксувала камера відеоспостереження, і які ймовірно заклали бомбу під авто.

►за словами Князєва, слідчі у справі Шеремета не відкидають можливості скоєння вбивства журналіста українцями.

►найближче оточення вбитого журналіста Павла Шеремета, що могло володіти важливою інформацією, повідомило, що слідчі проігнорували інформацію, надану ними, або не задавали додаткових питань після перших допитів.

Разом з тим, деякі колеги Шеремета додали, що відсутність інформації негативно вплинула на ситуацію зі свободою слова та спричинила недовіру й підозри до влади.

З огляду на це, у підсумках до звіту Комітет із захисту журналістів пропонує такі рекомендації: 

УКРАЇНСЬКІЙ ВЛАДІ

Президенту Порошенку

● Задіяти достатні ресурси, наявні у Вашій Адміністрації, для притягнення до відповідальності винуватців убивства Павла Шеремета, зокрема організаторів цього злочину. Вимагати регулярних звітів про хід слідства та проінструктувати відповідні відомства стосовно оприлюднення цих звітів.

● Розглянути можливість запрошення незалежних міжнародних слідчих з метою розслідування вбивства Павла Шеремета задля ретельного вивчення кожного мотиву та вчинення правосуддя. 

● Безкомпромісно засуджувати та вимагати розслідування всіх випадків погроз і проявів насильства проти журналістів в Україні. Публічно висловити визнання значущості критичної, незалежної преси в українському суспільстві. Засудити практику диференціації журналістів на патріотів і непатріотів.

● Покласти відповідальність на державних посадових осіб за заохочення дій проти преси або неспроможність розслідувати такі випадки.

Відомствам, які проводять розслідування вбивства Павла Шеремета, зокрема Генеральна Прокуратура України, Служба Безпеки України (СБУ), Міністерство внутрішніх справ і Національна Поліція 

● Дослідити журналістську роботу Шеремета в Україні як потенційний мотив його вбивства.

● Надати родині Шеремета та його юридичним представникам доступ до матеріалів слідства про вбивство.

● Відновити слідство у справі про вбивство Шеремета шляхом перевірки ще невивчених версій, допитів свідків, які ще не спілкувалися зі слідчими, опитувань колег та аналізу його журналістської діяльності. Відслідкувати та затримати потенційних підозрюваних і ретельно перевірити результати будь-яких паралельних, незалежних розслідувань у справі про вбивство. 

● Усунути можливість упередженості слідства шляхом призначення незалежних фахівців для проведення розслідування.

● Вимагати регулярних звітів по суті про хід слідства у справі про вбивство Шеремета та їхнього оприлюднення. Регулярно спілкуватися із засобами масової інформації та належним чином реагувати на запити про інтерв’ю щодо розслідування цього вбивства.

МІЖНАРОДНІЙ СПІЛЬНОТІ  

Уряду Російської Федерації

● Всіляко співпрацювати зі слідством у справі про вбивство Шеремета та сприяти допущенню українських слідчих до будь-яких і всіх матеріалів, що мають стосунок до цієї справи в Росії.

Уряду Республіки Білорусь  

● Всіляко співпрацювати зі слідством у справі про вбивство Шеремета та сприяти допущенню українських слідчих до будь-яких і всіх матеріалів, що мають стосунок до цієї справи в Білорусі.

● Посмертно відновити білоруське громадянство Шеремета.

Європейському Союзу  

● Відзначити перші роковини вбивства Шеремета жорсткою заявою, закликаючи українську владу оперативно притягти усіх винуватців, зокрема організаторів цього злочину, до відповідальності.

● Порушувати питання про справу Шеремета в двосторонніх обговореннях з українською владою до остаточного розслідування його вбивства. Це має стати своєрідним критерієм при оцінці прогресу реформ в Україні, що фінансуються ЄС, зокрема реформи в сферах юстиції та верховенства права, боротьби з корупцією та посилення українських ЗМІ.

● Гарантувати підтримку та захист Делегацією ЄС та дипломатичними місіями держав-членів ЄС у Києві всім українським журналістам, яким загрожує небезпека, здійснювати моніторинг всіх випадків безкарності вбивств працівників ЗМІ, підтримувати спілкування з родинами загиблих журналістів, які намагаються добитися справедливості.  

Лідерам Ради Європи

● Уважно вивчати, в тому числі з допомогою Платформи сприяння захисту журналістики та безпеці медіа працівників, всі випадки безкарності за скоєння злочинів проти журналістів в Україні, та покласти на Україну відповідальність за адекватне реагування на повідомлення про відповідну загрозу.

● Переконатися в тому, що Комісар з прав людини порушує питання безкарності у справі про вбивство Шеремета під час відкритих засідань в Україні та допомагає українській владі в посиленні прав ЗМІ та правових установ, функцією яких є вирішення проблеми безкарності при скоєнні злочинів проти преси.

Нагадаємо, журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року у Києві в результаті вибуху авто, за кермом якого він перебував.

8 лютого 2017 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков провів прес-конференцію щодо перебігу розслідування вбивства Шеремета.

Таким чином, на сьогоднішній день слідство розглядає 5 версій скоєння вбивства журналіста. Попри численні експертизи, допити понад 1000 осіб, вилучення відео з камер спостереження обсягом понад 150 терабайт,наразі у справі про вбивство Шеремета немає жодного офіційного підозрюваного.

10 травня журналісти презентували фільм-розслідування про вбивство журналіста Павла Шеремета. Зокрема, у фільмі йдеться про те, що співробітник СБУ був біля дому Шеремета в ніч перед вбивством.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: