Народні депутати України під час позачергового засідання Верховної Ради, Київ, 22 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

В Україні розпочалася виборча кампанія. Дострокові вибори до парламенту відбудуться 21 липня. Громадське нагадує, за якою системою громадяни обиратимуть парламент, скільки буде бюлетенів та коли новий парламент може розпочати роботу.
1

Чи працюватиме парламент до виборів?

Так, народні депутати цього скликання працюватимуть до початку роботи новообраної Верховної Ради. Ніяких обмежень щодо ухвалення законів немає.

62 народні депутати, наприклад, скористалися своїм конституційним правом і оскаржили в Конституційному суді розпуск парламенту Володимиром Зеленським. У своєму поданні вони стверджують, що глава держави не мав підстав розпускати парламент і просять КСУ розглянути подання впродовж місяця.

Прес-служба КСУ підтвердила, що отримала документ.

2

За якою системою обиратимуть?

Президент Володимир Зеленський хоч у часі передвиборчої кампанії й виступав за відкриті списки, до парламенту вніс законопроект, яким пропонувалося скасувати мажоритарку, перейти на пропорційну систему із закритими списками, а також знизити прохідний бар’єр до 3%. Народні депутати документ не включили навіть до порядку денного — за тільки 92 голоси.

Тому наступний парламент, як і теперішній, обиратимуть за змішаною системою: половину за закритими виборчими списками, половину — на мажоритарних округах. Закриті списки формуватиме з’їзд партії, а от мажоритарники можуть іти як самовисуванці, так і від політичних сил. Бути одночасно кандидатом на одномандатному окрузі і в списку партії не вийде — доведеться вибирати де балотуватися.

Територіальних виборчих округів буде 199 і один закордонний. Всі українці за кордоном зможуть голосувати тільки за партійні списки. А от ті, хто голосує за місцем реєстрації зможуть також обирати кандидатів на своєму одномандатному окрузі, одному зі 199.

Поза виборчим процесом будуть тимчасово не підконтрольні Україні території — це 9 виборчих округів Донецької області, 5 Луганської та 12 Автономної республіки Крим і міста Севастополь.

Прохідний бар’єр для політичних партій складатиме на цих виборах 5%. Участь політичних блоків у виборах заборонена.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нам все одно, за якою системою йти на вибори — представник Зеленського у Раді

3

Що треба знати виборцям

Голосувати можна не за місцем реєстрації. Для цього потрібно змінити місце голосування, написавши відповідну заяву у відділі ведення реєстру виборців як це зробили рекордні 325 тисяч громадян перед другим туром президентських виборів.

Подати заяву можна, починаючи від 24 травня і до 15 липня включно. Однак проголосувати не за місцем реєстрації можна лише за партійний список, а не за кандидата на одномандатному окрузі. Лише за партійні списки голосуватимуть і ті, хто прийде на виборчі дільниці за кордоном.

Якщо виборець голосує за місцем реєстрації, йому на дільниці видадуть два бюлетені. Один із переліком політичних партій, інший — із прізвищами кандидатів, які балотуються на його окрузі. В обох випадках відмітку потрібно поставити тільки навпроти одного кандидата чи партії.

Наскільки великими будуть бюлетені невідомо, бо реєстрація охочих взяти участь у виборах тільки почалася.

4

Голосування і встановлення результатів

В день голосування виборчі дільниці працюватимуть 12 годин — із 8 години ранку до 8 години вечора. Після цього Центральна виборча комісія матиме 15 днів для встановлення результатів виборів. Найпізніше це можна зробити 5 серпня поточного року.

Далі — підготовка до урочистого засідання Верховної ради та консультації партій щодо створення парламентської більшості. Враховуючи досвід двох попередніх дострокових парламентських виборів, першого урочистого засідання не варто чекати раніше вересня.

Поділитись: