Дострокові парламентські вибори. Що варто знати

Народні депутати України під час позачергового засідання Верховної Ради, Київ, 22 травня 2019 року
Народні депутати України під час позачергового засідання Верховної Ради, Київ, 22 травня 2019 рокуEPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

В Україні розпочалася виборча кампанія. Дострокові вибори до парламенту відбудуться 21 липня. Громадське нагадує, за якою системою громадяни обиратимуть парламент, скільки буде бюлетенів та коли новий парламент може розпочати роботу.

Чи працюватиме парламент до виборів?

Так, народні депутати цього скликання працюватимуть до початку роботи новообраної Верховної Ради. Ніяких обмежень щодо ухвалення законів немає.

62 народні депутати, наприклад, скористалися своїм конституційним правом і оскаржили в Конституційному суді розпуск парламенту Володимиром Зеленським. У своєму поданні вони стверджують, що глава держави не мав підстав розпускати парламент і просять КСУ розглянути подання впродовж місяця.

Прес-служба КСУ підтвердила, що отримала документ.

За якою системою обиратимуть?

Президент Володимир Зеленський хоч у часі передвиборчої кампанії й виступав за відкриті списки, до парламенту вніс законопроект, яким пропонувалося скасувати мажоритарку, перейти на пропорційну систему із закритими списками, а також знизити прохідний бар’єр до 3%. Народні депутати документ не включили навіть до порядку денного — за тільки 92 голоси.

Тому наступний парламент, як і теперішній, обиратимуть за змішаною системою: половину за закритими виборчими списками, половину — на мажоритарних округах. Закриті списки формуватиме з’їзд партії, а от мажоритарники можуть іти як самовисуванці, так і від політичних сил. Бути одночасно кандидатом на одномандатному окрузі і в списку партії не вийде — доведеться вибирати де балотуватися.

Територіальних виборчих округів буде 199 і один закордонний. Всі українці за кордоном зможуть голосувати тільки за партійні списки. А от ті, хто голосує за місцем реєстрації зможуть також обирати кандидатів на своєму одномандатному окрузі, одному зі 199.

Поза виборчим процесом будуть тимчасово не підконтрольні Україні території — це 9 виборчих округів Донецької області, 5 Луганської та 12 Автономної республіки Крим і міста Севастополь.

Прохідний бар’єр для політичних партій складатиме на цих виборах 5%. Участь політичних блоків у виборах заборонена.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нам все одно, за якою системою йти на вибори — представник Зеленського у Раді

Що треба знати виборцям

Голосувати можна не за місцем реєстрації. Для цього потрібно змінити місце голосування, написавши відповідну заяву у відділі ведення реєстру виборців як це зробили рекордні 325 тисяч громадян перед другим туром президентських виборів.

Подати заяву можна, починаючи від 24 травня і до 15 липня включно. Однак проголосувати не за місцем реєстрації можна лише за партійний список, а не за кандидата на одномандатному окрузі. Лише за партійні списки голосуватимуть і ті, хто прийде на виборчі дільниці за кордоном.

Якщо виборець голосує за місцем реєстрації, йому на дільниці видадуть два бюлетені. Один із переліком політичних партій, інший — із прізвищами кандидатів, які балотуються на його окрузі. В обох випадках відмітку потрібно поставити тільки навпроти одного кандидата чи партії.

Наскільки великими будуть бюлетені невідомо, бо реєстрація охочих взяти участь у виборах тільки почалася.

Голосування і встановлення результатів

В день голосування виборчі дільниці працюватимуть 12 годин — із 8 години ранку до 8 години вечора. Після цього Центральна виборча комісія матиме 15 днів для встановлення результатів виборів. Найпізніше це можна зробити 5 серпня поточного року.

Далі — підготовка до урочистого засідання Верховної ради та консультації партій щодо створення парламентської більшості. Враховуючи досвід двох попередніх дострокових парламентських виборів, першого урочистого засідання не варто чекати раніше вересня.