Другий паспорт зайвим (не) буде. Коли Україна внормує питання множинного громадянства

Зараз кілька сотень тисяч або й навіть мільйонів українців, окрім українського, можуть мати паспорт іншої країни. Цей факт мало кого цікавить, поки не стосується політиків чи публічних людей.
Нині на розгляді в парламенті є кілька законопроєктів, які мали б унормувати це питання. Однак після повномасштабного вторгнення тему подвійного/множинного громадянства сховали під сукно.
Витягнув її президент Володимир Зеленський під час пресконференції, заявивши, що запровадження в Україні множинного громадянства допоможе частково розв'язати питання щодо громадян України, які ,виїхали за кордон і знайшли там нове життя.
«Українців у світі є 60 млн. Не всім обов’язково жити в Україні [...] Дати їм можливість підтримувати Україну, відчувати, що вони українці, відкривати тут бізнеси, сплачувати податки — усе це йде в плюс Україні. Щоб люди за кордоном, які знайшли там нове життя, не спішили відмовлятись від українського громадянства. Я думаю, що таких людей нам не можна втрачати», — наголосив він.
Чи візьмуться депутати за розгляд законопроєктів про подвійне/множинне громадянство та коли українцям дозволять мати кілька паспортів — у матеріалі hromadske.
Чи заборонене подвійне громадянство?
«В Україні існує єдине громадянство». Такі слова записані в Статті 4 Конституції України. Зазвичай це сприймають як заборону подвійного/множинного громадянства. Насправді ж прямої заборони ця норма не містить.
У законі «Про громадянство» йдеться, що в Україні «не існує громадянства адміністративно-територіальних одиниць» (тобто не можна мати окреме громадянство якоїсь області чи певного міста), а натомість є єдине — українське.
Однак, навіть якщо на додачу до українського людина має ще якийсь паспорт, вона лишається громадянином України. Якщо ж держава дізнається про інше громадянство, українське можуть припинити (ст. 19 закону «Про громадянство»). Та такі випадки, за словами адвоката й експерта з міграційного права Василя Чередніченка, непоширені.
Хто блокує «закон про паспорти»
Тему множинного громадянства востаннє публічно підіймав у жовтні голова МЗС Дмитро Кулеба, коли звернувся до Світового конгресу Українців і запевнив, що вона має стати елементом державної політики, бо допоможе зберегти й розвивати світову українську спільноту. А до того, у 2021 році, «слуги народу» пропонували законодавчу ініціативу, яка мала б надати право українцям отримувати додаткове громадянство без втрати наявного, а іноземцям — навпаки.
Ще у 2019-му під час інавгураційної промови Володимир Зеленський виступив за запровадження подвійного громадянства, насамперед — для членів української діаспори. Згодом президент навіть запропонував власний законопроєкт.
Але проти виступило Головне науково-експертне управління Верховної Ради. Мовляв, документи «неконституційні».
«Цих двох прикладів достатньо, аби зрозуміти: будь-які намагання легалізувати подвійне/множинне громадянство шляхом підготовки окремих законів приречені на провал, бо Головне управління буде блокувати їх знов і знов», — припускає експертка Інституту демократії імені Пилипа Орлика Наталя Беліцер.
За інформацією двох джерел hromadske в «Слузі Народу», востаннє депутати монобільшості радилися стосовно множинного громадянства ще на початку 2022-го.
«Коли ми тільки починали, у 2019 році, на фракції було якесь обговорення [теми множинного громадянства] і воно було доволі суперечливе. Єдиної позиції немає. Тому що, можливо, у когось ще існують рудименти радянського минулого, що якщо у людини є громадянство іншої країни, наприклад, Ізраїлю, то це — зрадник батьківщини», — сказав один зі співрозмовників.
А от голова пропрезидентської фракції Давид Арахамія більше вірить у єдність «слуг». Він сказав hromadske: «Ми будемо підтримувати [запровадження множинного громадянства], звичайно. Це наша партійна обіцянка».
Воду розбурхав Кулеба
Зі слів Кулеби, «потрібно керуватися не страхом роздачі чужих паспортів в Україні, а силою українського паспорта в Україні та у світі».
Ідея міністра закордонних справ полягає в тому, що держава має відкрити можливість для мільйонів українців за кордоном (крім рф) зберегти свій український паспорт або отримати його, а також прийняти те, що зі вступом до Європейського Союзу паспорти України матимуть такий самий статус, як і паспорти сусідніх європейських держав.
Відкласти до перемоги?
Всі законопроєкти, які стосуються подвійного/множинного громадянства були зареєстровані в парламенті ще до повномасштабного вторгнення.
«З моєї точки зору, все потрібно ухвалювати вчасно», — сказав hromadske депутат від «Слуги Народу» Олег Дунда, один з ініціаторів законопроєкту №4640 про множинне громадянство. З його слів, це питання необхідно було вирішити у 2021 році щонайбільше.
«До завершення війни ухвалювати ці законопроєкти є вкрай недоцільно. Треба, все ж таки, зачекати завершення війни й перемоги, і після того вже врегулювати це законодавство», — наголосив парламентар.
Дунда вважає, що якщо парламент нині візьметься за розгляд, то цим може скористатися росія. Мовляв, почне «роздмухувати», що українцям надають інструмент для виїзду за кордон.
Інший представник монобільшості, який захотів залишитися анонімним, згоден із Кулебою: враховуючи велику українську діаспору у світі з політичної точки зору доцільно буде «не створювати додатково якихось перешкод для цих людей, які вже на сьогодні мають або будуть мати ще одне громадянство». Парламентар сказав hromadske, що Україна нині «не в тій демографічній ситуації, щоб розкидатися своїми громадянами».
«Навпаки — це можна використовувати в наших інтересах. Якщо українець живе у Франції та має французьке громадянство, то його діти будуть мати зв'язок з Україною — і політичний, і емоційний, і будуть допомагати, наскільки це можливо», — додав депутат.
Ця тема розділяє не тільки політиків, а й експертів. На думку адвоката Василя Чередніченка, запровадити множинне громадянство потрібно якнайшвидше, щойно буде зрозуміло, чи треба для цього змінювати Конституцію.
Натомість кандидатка юридичних наук Анна Даніель сказала hromadske, що це «складне питання», до якого «слід підходити зважено, з урахуванням зобов'язань України за міжнародним правом».
Експертка каже, що є очевидні переваги від запровадження множинного громадянства: розвиток туризму, зняття візових обмежень, можливість легально позбавитися статусу військовозобов'язаного на батьківщині, можливості для бізнесу та інвестицій, уникнення юридичної відповідальності за правопорушення.
Але так само, зауважує Анна Даніель, варто оцінити загрози національній безпеці: під питанням буде проходження військової служби та сплата податків до бюджету, адже велика частина населення України може стати громадянами іноземних держав.
Тему множинного громадянства може зрушити з місця рішення КСУ. У пресслужбі суду hromadske розповіли, що в цій справі вже відбулися два засідання. Рішення на них не ухвалили, тож розгляд триватиме далі.
- Поділитися: