Дружня до рф Сербія з листопада припинить поставки російської нафти. Чому?

Сербія, яка має тісні зв'язки з росією і продовжує їх підтримувати навіть після 24 лютого, припинить поставки російської нафти з листопада. Усе через західні санкції.

Про це повідомив президент Сербії Александар Вучич, передає сербське видання Telegraf.

У своєму зверненні до сербського народу він згадав про можливе скасування Європрайду в Бєлграді, назвавши цю тему «дурницею».

«Ми просто обговорюємо всілякі дурниці, щоб не говорити про те, що ми будемо робити з електроенергією, що ми будемо робити з нафтою, адже після листопада російської нафти для нас не буде через санкції. Замість того, щоб говорити про газ, про мазут, про вугілля, ми говоримо про різні дурниці», — сказав Вучич.

Як уплинуть західні санкції на Сербію?

З 1 листопада Белград через санкції ЄС на постачання енергоресурсів з рф не зможе отримувати російську нафту. Її доставляють до країни танкерами Адріатичним морем, а потім нафтопроводом через Хорватію.

Вучич наприкінці червня заявляв, що Сербія через санкції Заходу проти рф змушена шукати альтернативу. Він скаржився, що через нафтове ембарго Сербія втрачатиме 600 мільйонів доларів на рік.

Нафтове ембарго

3 червня Рада Євросоюзу затвердила шостий пакет санкцій проти росії, який передбачає скорочення імпорту російської нафти. ЄС забороняє закупівлю, імпорт та перевезення сирої нафти та деяких нафтопродуктів із росії до ЄС. Поступова відмова від російської нафти триватиме 6 місяців для сирої нафти та 8 місяців для інших нафтопродуктів.

Тимчасовий виняток передбачається для імпорту сирої нафти нафтопроводом до тих країн-членів ЄС, які через своє географічне положення страждають від специфічної залежності від російських постачань. Однак у ЄС домовились якнайшвидше ухвалити рішення про заборону на імпорт нафти через нафтопровід.

За оцінками брюссельського аналітичного центру Брейгеля, ЄС купує в рф від 3 до 3,5 млн барелів нафти на день і щодня надсилає рф 400 млн доларів. Це становить близько 27% імпорту нафти в ЄС. За даними Міжнародного енергетичного агентства, у 2021 році доходи від продажу нафти й газу формували 45% федерального бюджету росії.