Два ветерани збирають 3,6 млн грн для військового госпіталю та встановлюють рекорд пішого марафону на протезах (ФОТО)

Ветеран Сергій Храпко розпочинає піший марафон, 15 травня 2023 року
Ветеран Сергій Храпко розпочинає піший марафон, 15 травня 2023 рокуЮлія Кузьменко / hromadske

У Києві та Житомирі стартував благодійний марафон «Із полум’я зродились», учасники якого — ветерани Сергій Храпко та Олександр Швецов. Бійці хочуть зібрати 3,6 млн гривень на гастроскоп для військово—медичного госпіталю. Водночас ветерани встановлять перший рекорд в Україні та світі з довгої ходи людей на протезах.

Про це повідомляє наша кореспондентка, яка побувала на старті — на Житомирській трасі, біля знака в’їзду до міста. Про задум і деталі ходи розповіли Сергій Храпко, організатори марафону, фахівчиня з Нацреєстру рекордів та волонтери, які прийшли підтримати ідею.

Сергій втратив руку та ногу у 2015 році, коли служив у 30 механізованій бригаді. Потрапив під мінометний обстріл біля села Луганське Бахмутського району Донеччини. Адаптуватися до втрати кінцівок, каже Сергій, вдалося доволі просто, без психологічних надломів. У цьому відіграла велику роль його родина — у Сергія дружина і двоє дітей. Храпко регулярно бере участь в «Іграх нескорених». На цьогорічному відборі взяв перше місце зі стрільби з лука — свого основного виду спорту.

Олександр у 2014-му на околицях Луганська отримав наскрізне поранення лівої ноги, втратив 2 літри крові, кінцівку не вдалося врятувати. Ветерани познайомилися, коли лікувалися в Національному військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь». Тепер хочуть зібрати кошти для приймального відділення цієї клініки.

Сергій був на зв’язку з Іриною Солошенко, волонтеркою приймального відділення Головного військового клінічного госпіталю. Вона — співорганізаторка марафону. Ірина пояснює: сучасне обладнання дає змогу зробити обстеження дуже швидко і якісно, отримати думку різних лікарів, надіслати дані через інтернет за кордон. Це допоможе в операціях. Початок облаштування приймального відділення вже є: благодійниця, яку Ірина не назвала, зробила перший внесок у 200 тисяч гривень.

Олександр Швецов уже не вперше йтиме на протезі задля благодійності. У жовтні 2022-го він вирішив пройти від Одеси до Яремча, щоб зібрати 800 тисяч грн на 3 машини для ЗСУ. Швецов пройшов до 100 км за 9 днів, і вже за цей час потрібну суму зібрали. Всього Олександр після марафону зібрав 7 млн гривень.

«Я зателефонував Олександру і кажу: “Сань, треба потоптати ногами землю”. Сума, яку ми хочемо зібрати, велика. Але ми будемо безмежно щасливі, якщо в нас вийде назбирати більше — на ендоскопічну стійку, яка коштує 11 млн гривень. Обладнання потрібне для порятунку життя наших хлопців і дівчат», — розповідає Сергій.

Ветерани одночасно пішли з Києва та Житомира і мають зустрітися на трасі приблизно на половині відстані між містами. Сергій каже, що вони щодня долатимуть ту відстань, яку зможуть, залежно від стану свого здоров’я. Попередньо — 10 км на день кожен. Між Києвом і Житомиром 120 км, відповідно, зустрітися мають десь за тиждень. Конкретної точки зустрічі собі не встановлювали.

До марафону Сергій ніяк не готувався: «Морально я завжди готовий. Ноги ходять, руки на місці — будемо йти». Сім’я Сергія нічого не знала про марафон, тож побачить його уже з медіа, припускає ветеран. На бригаду лікарів і чийсь супровід у дорозі Храпко не розраховував. Олександр планує під час зупинок лишатися на трасі, а Сергій вертатиметься додому на відпочинок, а потім починати з того ж місця.

Представниця реєстру рекордів України Лада Вєтрова пояснила, як фіксуватимуть рух ветеранів: обоє учасників щовечора здаватимуть трекер, що фіксує пройдені кроки. Прилад буде доказовою базою для встановлення рекорду України. Досі ні у світі, ні в Україні немає таких рекордів, каже фахівчиня.

Сергія прийшли підтримати військові, волонтери та небайдужі до ініціативи люди. «Підемо у фарватері за Сергієм, — усміхається чоловік у формі й на милицях, який прийшов підтримати ідею. Із Сергієм він не знайомий. — Але я вирішив долучитися. З такими ідеями кожен може показати, що він незламний».

«Люди на власному прикладі показують, що можна жити повноцінно після травми», — продовжує думку Уляна Пчолкіна, громадська діячка, професійна каратистка, яка пересувається на візку після ДТП. Жінка вже багато років займається волонтерством. Із героєм марафону Олександром познайомилась у лікарні.

«Цей марафон про підтримку і надію. Привертаючи увагу, ми можемо зрушити титанічні брили, які застрягають у нашому суспільстві. Маємо нагадувати, що люди, захищаючи Україну, травмуються, отримують поранення, гинуть, але ті, хто вижив, мають право на обстеження та порятунок», — каже вона.

Уляна розповіла нам і про свою благодійну ініціативу — «Салат для солдатів». «Усі 9 років війни ми — відомі люди, волонтери — збираємось у переддень Нового року на своєрідну прощу, як ми це називаємо. Ми рубаємо салат, збираємо інші смаколики і разом з артистами, які підтримують бойовий дух бійців, їдемо на лінію розмежування. Ця ідея — не про їжу, а про підтримку, згуртованість і актуалізацію того, що нарешті вся Україна рік тому побачила, що таке війна. Нарешті — бо попередні роки було якось не до війни», — ділиться Уляна Пчолкіна.

Люди, які прийшли підтримати старт Сергія, 15 травня 2023 рокуЮлія Кузьменко / hromadske

Цей марафон — не лише збір коштів. Це і символ, і присвята. «Ми хочемо показати приклад протезованим хлопцям і дівчатам, яких зараз багато. Ідея з рекордом України з'явилася доволі спонтанно, але й вона також спонукатиме людей із протезами для побиття цього рекорду. Сподіваюся, ми перші, але не останні», — ділиться Сергій Храпко.

Пройдені кілометри ходи «Із полум’я зродились» Сергій Храпко хоче присвятити Володимиру Ковальському та його родині. Ковальський — ветеран із двома ампутованими кінцівками, який загинув 27 лютого 2022-го, захищаючи Бучу. Сергій був добре знайомий з полеглим — також через госпіталь.

Підтримати марафон «Із полум’я зродились» можна тут.