Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон у своїй промові зазначить, що не прийме необхідності дотримуватися всіх правил Євросоюзу під час укладання торговельної угоди між сторонами. Водночас він допускає митні перевірки на кордоні з ЄС, якщо британська сторона не досягне бажаної торговельної угоди.

Як повідомляє BBC, про це Джонсон заявить у своїй промові в понеділок, 3 лютого, де викладе позицію Великої Британії на торговельних перемовинах із ЄС.

Зокрема, Лондон не прийматиме правил Євросоюзу щодо прав робітників, стандартів продуктів харчування та захисту довкілля, а також юрисдикції Суду ЄС у можливих торговельних суперечках.

Водночас британська сторона готова прийняти митні перевірки на кордоні з ЄС, якщо їй не вдасться укласти бажану торговельну угоду.

Один із можливих її варіантів — угода про зону вільної торгівлі, яку Євросоюз уклав із Канадою в 2016 році. Така угода охоплюватиме більшість товарів, але не стосуватиметься послуг, які нині забезпечують 80% робочих місць у Великій Британії.

«Канадський формат» майбутньої торговельної угоди з Великою Британією обмірковують і в ЄС, але при цьому хочуть, щоб Лондон дотримувався європейських стандартів та правил державного фінансування — і прийняв юрисдикцію Суду ЄС у можливих торговельних суперечках, зазначає BBC.

Так, прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар нещодавно зазначив, що це один із можливих варіантів, однак Сполучене Королівство повинно забезпечити «рівні правила гри» для обох сторін.

Позицію Європейського Союзу щодо торговельної угоди ще має викласти керівник переговорної групи Мішель Барньє.

Перемовини між Великою Британією та Європейським Союзом щодо майбутньої торговельної угоди розпочнуться в березні 2020 року.

З 1 лютого Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії перестало бути членом Європейського Союзу. Вперше в історії ЄС його покинула одна з країн на основі статті 50 Лісабонського договору.

Після офіційного виходу Великої Британії з ЄС почався 11-місячний перехідний період до грудня 2020 року, протягом якого сторони мають юридично закріпити свої майбутні відносини — зокрема торговельні. Водночас Велика Британія буде дотримуватися певних норм ЄС.

Поділитись: