Активісти спільноти «Заказник Горбачиха» закликають запобігти знищенню урочища, що є останнім залишком заплавних лісів київського лівобережжя: для цього вони пропонують підписати петицію за скасування проєкту нового генерального плану Києва, що передбачає забудову Горбачихи.

Також вони просять підтримати ініціативу створення на території урочища ландшафтного заказника місцевого значення, а потім і національного парку «Дніпровські Острови», куди б увійшла Горбачиха.

Урочище розташоване у географічному центрі столиці — майже 83 гектари відокремлені від мегаполіса Русанівською затокою. Горбачиха — єдиний залишок заплавних лісів київського лівобережжя, решта яких була повністю знищена під час будівництва у XX сторіччі.

Нині це місце слугує прихистком для рідкісних рослин і тварин, але майже половина території урочища вже віддана під оренду забудовнику, хоча рішення судів і залишаються на боці екозахисників.

У 1994 році Київрада ухвалила рішення, яким урочище зазначене у Переліку цінних природних територій та об'єктів, що резервуються до заповідання. Це рішення було підтверджене генпланом Києва до 2020 року та Програмою комплексного використання зеленої зони до 2010-го.

Та вже у 2007 році Київрада віддала Горбачиху під забудову «Будівельному міжгалузевому альянсу» — дозвіл передбачає будівництво на 30 гектарах торговельно-офісного, житлового та готельного комплексів із підземним та наземними паркінгами. Пізніше Окружний адмінсуд Києва скасував це рішення, але вже у 2018-му договір подовжили на 10 років. Зараз на цю територію немає вільного доступу.

Ландшафт цього місця неодноразово змінювався: у XIX столітті це було піщане узвишшя, згодом острів, а вже з XX сторіччя власне урочище, яке під час весняних повеней відрізало водою від решти міста. Тут залишилися ділянки заплавних лук та заплавного вербово-осокорового лісу, невисокі вербові зарості та ксерофітні луки, у південно-східній частині урочища збереглися рештки реліктових прируслових піщаних гряд.

Унікальний ліс в урочищі має охоронятися директивою ЄС — у ньому спостерігають рідкісні види рослин і тварин: тут мешкають бобри, видри, норки та зупиняються птахи, серед яких орлан-білохвіст. У прилеглій акваторії розташовуються так звані зимувальні ями, у яких взимку скупчується риба.

Аби привернути увагу до проблеми Горбачихи, учасники спільноти Biorhythm влаштували на hromadske онлайн-вечірку, під час якої транслювали виступи українських електронних музикантів просто з урочища.

Крім будівельників, територію занедбують і містяни. Щоб очистити урочище, активісти збираються на толоки: вони самостійно вивозять тонни сміття. Найближча така толока буде вже 30 травня — долучитися до неї можете і ви.

Екоактивісти закликають створити на території Горбачихи ландшафтний заказник місцевого значення, а потім і Національний парк «Дніпровські Острови», куди б можна було включити урочище. У листопаді 2019-го на громадських слуханнях Дніпровського району ухвалили відповідне рішення та звернулися до екологів для наукового обґрунтування.

Його подали на розгляд комісії з питань екологічної політики Київради, але її голова Костянтин Яловий оприлюднив проєкт рішення віддати під заказник меншу площу, ніж та, що була в обґрунтуванні екологів.

У травні 2020 року з посади голови Державної екологічної інспекції України зняли Єгора Фірсова та призначили Андрія Мальованого. Нинішній голова неодноразово сприяв рішенням знищити тисячі дерев в Києві та забетонувати річище Десенки на території Горбачихи.

Щоб дізнатися більше про Горбачиху та шляхи її порятунку, напишіть у приватні повідомлення на сторінку проєкту Biorhythm або ініціативи «Заказник Горбачиха».

Аби у нас було більше цікавого й корисного контенту, ми потребуємо підтримки — стань частиною спільноти друзів hromadske на Спільнокошті.

Поділитись: