Ексдепутат-утікач Онищенко, якого підозрюють у привласненні 740 млн грн, заявив, що став громадянином РФ

Народний депутат Олександр Онищенко під час засідання регламентного комітету ВРУ, який розглядає подання Генпрокуратури про надання згоди на його притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт, у Києві, 29 червня 2016 року
Народний депутат Олександр Онищенко під час засідання регламентного комітету ВРУ, який розглядає подання Генпрокуратури про надання згоди на його притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт, у Києві, 29 червня 2016 рокуУНІАН / Олександр Синиця

Колишній народний депутат України Олександр Онищенко, який переховується за кордоном від слідства у справі про привласнення 740 мільйонів гривень через ПАТ «Укргазвидобування», у 2020 році отримав російське громадянство.

Про це Онищенко заявив у коментарі «Бабелю».

Зараз, за словами колишнього народного депутата, він займається кінним спортом і виступає за збірну Росії. Громадянство він отримав «за спортом». Журналістам він також надав посилання на новину про свій переїзд до Узбекистану й можливу зміну спортивного громадянства.

Крім того, Онищенко прокоментував заяву члена наглядової ради «Укрзалізниці» Сергія Лещенка, який із посиланням на журналіста Deutsche Welle Євгена Тейзе повідомив про продаж ексдепутатом своєї вілли в Німеччині за 19 мільйонів євро.

Онищенко каже, що це не вілла, а спортивний комплекс, який ще у 2019 році купили «російські інвестори». «Зараз тут збірна Росії тренується», — каже колишній депутат.

Своєю чергою Тейзе стверджував, що Онищенко після втечі до Росії переписав маєток на «24-річну російську модель», а нещодавно переоформив його на себе. Будівлю хотіла арештувати Спеціальна антикорупційна прокуратура, яка розслідує справу Онищенка, але суд відмовив.

«Справа Онищенка»

За версією Національного антикорупційного бюро, компанії, пов’язані з Онищенком, добували за договорами спільної діяльності з «Укргазвидобуванням» газ у державних надрах, а потім продавали його на торгах іншим фірмам, пов’язаним із нардепом, за заниженими цінами. Це робилося, аби зменшити частку, яку потрібно віддати «Укргазвидобуванню».

Далі газ перепродавали за ринковою ціною, залишаючи собі різницю. За допомогою цієї схеми компанії, пов’язані з Онищенком, отримали 740 мільйонів гривень.

НАБУ і САП звернулися до тодішнього генпрокурора Юрія Луценка, а той — до Верховної Ради. Зрештою парламент дав згоду на затримання та арешт депутата, але поки тривала ця довга процедура, Онищенко вже встиг залишити Україну.

У листопаді 2019 року Онищенко програв усі суди, і його повернення до України планувалося на грудень того ж року. Натомість він опинився в Німеччині, де його затримали за запитом НАБУ та САП. Але екстрадувати Онищенка Німеччина відмовилась, оскільки умови українських в’язниць нібито не відповідають стандартам Європейської конвенції з прав людини.

САП паралельно ініціювала заочне засудження Онищенка у Вищому антикорупційному суді. Ексдепутата судять разом із його фінансовою менеджеркою Оленою Павленко. У справі наразі досліджують докази. Обвинувачення раніше заявляло, що очікує на рішення у справі до жовтня 2021 року.