Експертизи щодо встановлення осіб, причетних до розгону протестувальників 30 листопада 2013 року на Майдані досі відсутні.

Про це Громадському повідомив керівник управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк, коментуючи розслідування Громадського про Руслана Цикалюка, який імовірно брав участь в розгоні учасників Євромайдану у складі «Беркуту», а зараз є командиром київського полку поліції особливого призначення.

«По подіям саме 30 листопада відсутні експертизи експертних установ, які б говорили про ідентифікацію тої чи іншої особи. Ці експертизи, як правило, закінчуються висновком про неможливість надання висновків. Ми не отримали жодного», повідомив Горбатюк.

«Призначені в 2015 році експертизи через три роки повернулися без виконання, якраз по 30 листопада», – додав Горбатюк.

У слідства наразі немає достатніх доказів про злочини Цикалюка, додав Горбатюк.

Громадське проаналізувало відео та фото розгону протестувальників у ніч на 30 листопада 2013 року. На них чоловік, схожий на Руслана Цикалюка разом із іншими спецпризначенцями бере участь у розгоні протесту. Сам Цикалюк заперечує факт свого перебування на місці розгону.

Громадське звернулося до компанії, яка займається портретною експертизою, її результати свідчать про те, що людина на зображеннях – саме Руслан Цикалюк. Також щонайменше два правоохоронці, які відмовилися називати свої імена, повідомили Громадському, що Цикалюк був у ніч розгону на Майдані, або впізнали його на відео.

Що сталося зі спецпідрозділом після заяви про його ліквідацію, як працює полк, створений на його базі дивіться у спецрепортажі Громадського «Звичайний камуфляж».

«Беркут» існував як підрозділ міліції особливого призначення при обласних МВС України з 1993 року. Після подій Революції Гідності «Беркут» розформували. 25 лютого 2014 року відповідний наказ підписав тодішній в.о. міністра внутрішніх справ Арсен Аваков. Значною мірою це відбулося лише формально, оскільки структура МВС просто змінила назву – тепер це полки поліції особливого призначення №1 і 2.

Базуються вони там само, де раніше був «Беркут». У двох полках, за даними поліції, продовжують служити 30% колишніх представників спецпідрозділу «Беркут». Серед них близько 20 зараз є фігурантами кримінальних справ щодо злочинів Майдану, 9 з них обіймають керівні посади. В МВС не вбачають підстав для їхнього звільнення, доки немає вироків у їхніх справах.

У розстрілах під час Революції Гідності підозрюються 23 екс-працівників київського «Беркуту». 18 з них втекли з країни, і зараз у розшуку, п'ятеро - на лаві підсудних. Справа щодо них слухається вже понад 2 роки в Святошинському суді Києва.

Екс-командир спецроти київського «Беркуту» Дмитро Садовник, котрий у вересня 2014 втік з-під домашнього арешту, отримав російське громадянство вже через два місяці після втечі.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Місцями Революції Гідності: 5 років тому й нині — фотопроект Громадського до річниці Майдану

Усі злочини, скоєні під час Революції Гідності, умовно об'єднані в одну велику «Справу Майдану», яка нараховує 89 кримінальних проваджень. У них, зокрема, розслідують вбивство 95 людей (82 мітингувальники та 13 силовиків).

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Старі «беркутівці» у новій поліції

30 листопада 2013 року представники спецпідрозділу «Беркут» витіснили протестувальників за межі Майдану Незалежності, застосували проти них силу й спецзасоби, приводом для цього слугувало встановлення новорічної ялинки в центрі міста, якому ніби заважали протестувальники.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖВсе одно обрав би службу в «Беркуті» — обвинувачений у розстрілах Небесної сотні

Поділитись: